Výkazy: Dokedy a ako ich treba odovzdať?

Po zvládnutí všetkých skúšok vám zostáva už len zájsť s výkazmi na študijné oddelenie. Aby ste si zbytočne ukončenie ročníka neskomplikovali, prinášame vám zopár rád, ako bez problémov vybaviť formality ohľadom ich odovzdávania.

Dokedy máte čas?

Výkazy o štúdiu za zimný aj letný semester sa odovzdávajú na väčšine fakúlt spravidla do konca skúškového obdobia, a teda do 10. júla. Potvrdili nám to referentky zo študijných oddelení. „Na FSŠ majú študenti možnosť odovzdať výkazy do 16. júla,“ hovorí Veronika Šándorová zo študijného oddelenia FSŠ. Odovzdávanie oboch výkazov na konci letného semestra neplatí na FSVaZ, kde „prvé a druhé ročníky bakalárskeho štúdia a prvé ročníky magisterského štúdia odovzdávajú výkazy po skončení skúškového obdobia – za zimný a letný semester zvlášť,“ hovorí Margaréta Nováková zo študijného oddelenia FSVaZ.

Ach, tie výkazy BEZ POPISKU (1)

Ak sa pomýlite

Odporúčame, aby ste si mená pedagógov do výkazov vpísali ešte pred zapisovaním známok. Študenti by okrem mena do výkazov nemali zapisovať nič iné. Niekedy sa však stáva, že si dátum skúšky musíte zapísať sami. Ak sa pomýlite, či už v mene, alebo v dátume, zabudnite na bielenie, prepisovanie alebo škrtanie chýb. Margaréta Nováková zo študijného oddelenia FSVaZ radí, ako opraviť chybu vo výkaze: „Ak študent napíše nesprávne meno pedagóga, prečiarkne jednou čiarou meno a nad to ho napíše správne.“ Pri podpisovaní množstva výkazov sa môže pomýliť aj dotyčný pedagóg. Jana Duchovičová, prodekanka pre vzdelávanie PF, upozorňuje, na čo by ste mali dbať, keď pochybí pedagóg: „Ak sa pedagóg pomýli, urobí opravu a opravu podpíše priamo na výkaz, aby bolo zrejmé, že preškrtnutie urobil on.“

Keď chýba pedagóg

Je možné, že ste si zapisovanie známok nechali na poslednú chvíľu. Môže sa ale stať, že pedagóg, od ktorého potrebujete podpis, už na škole nie je zastihnuteľný. Takéto prípady rieši katedra, či presnejšie jej vedúci, ktorý „môže na základe hodnotenia v AIS urobiť zápis vo výkaze,“ tvrdí Helena Pagáčová zo študijného oddelenia FF.

Kópia. Áno alebo nie?

Kópia výkazu o štúdiu nie je na väčšine fakúlt potrebná. „Študent odovzdáva originál výkazu na študijné oddelenie. Po kontrole študijnou referentkou sa výkaz archivuje v spise študenta,“ hovorí Margaréta Nováková. Ak si pre vlastnú potrebu chcete nechať kópiu výkazu, môžete ju priniesť spolu s originálom na študijné oddelenie, kde vám kópiu potvrdia. Inak je to na filozofickej fakulte. Študenti FF UKF musia pri odovzdávaní výkazov predložiť aj ich kópie. Napokon, nezabudnite mať pri sebe pre každý prípad svoj ISIC.

Myslite na to, že výkazy musia byť identické zo záznamami v AIS. Upozorňuje na to aj prodekanka pre vzdelávanie PF Jana Duchovičová: „Je nutné, aby boli výkazy identické so záznamami v AIS, teda každý zapísaný predmet musí mať udelené hodnotenie a musí byť podpísané pedagógom. Akékoľvek falšovanie podpisu je disciplinárnym priestupkom, ktoré rieši disciplinárna komisia fakulty.

autorka: Patrícia Jeseňová
foto: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.