Zažite stredoveké leto na Nitrianskom hrade

Nitriansky hrad 14. júna otvoril svoje brány a privítal očakávaných návštevníkov. Počas horúceho letného dňa sa dominanta Nitry vrátila do obdobia stredoveku a ukázala jeho čaro. Konalo sa podujatie Stredoveké leto na Nitrianskom hrade.

V krásne slnečné nedeľné popoludnie mohli obyvatelia Nitry, ale aj širokého okolia nahliadnuť do tajov života v stredoveku. Dobové kostýmy a hudba, ktorá sa rozliehala do okolia, vytvárali príjemnú atmosféru.

nitriansky hrad

Prvou zastávkou bolo diecézne múzeum, kde sa návštevníci oboznámili so stredovekou vzdelanosťou, metódami memorovania  a spôsobom výučby písania hlaholiky. Pozrieť si mohli originály či modely niektorých archeologických nálezov, výstavu liturgických predmetov a rôzne písomné dokumenty.

nitriansky hrad (3)

Ďalej nasledoval program vo Vazulovej veži, kde boli predstavené rôzne historické zbrane a doplnky odievania. Malých i veľkých zaujal napínavý súboj s mečmi, pri ktorom bola podrobne vysvetlená technika boja. Pred vstupom do veže sa na chvíľu návštevníci ponorili do remeselníckej práce tej doby. Videli, ako sa dakedy vyrábali šperky a ako sa pracovalo s drevom a kožou. V Gotickej priekope sa mohli dozvedieť, aké dary prírody využívali Slovania v kuchyni a aké rituály boli používané v domácnosti. Niektorí dospelí určite nepohrdli ochutnávkou tradičného nápoja – medovinou.

nitriansky hrad (1)Nielen pre deti bolo pripravené zábavné mestečko plné atraktívnych aktivitív. Streľba z luku, hod vrhanou sekerkou a chôdza na chodúľoch nadchla a zaujala množstvo ľudí, ktorí si chceli vyskúšať niečo nové. Skúsení protagonisti dobového života s úsmevom na tvári a s milým slovom vysvetľovali princípy streľby a hodu, a úspešných, ale aj menej úspešných odvážlivcov vždy pochválili. Spestrením programu boli aj dravé vtáky. Návštevníci sa  o nich dozvedeli dôležité a zaujímavé informácie, tí odváženejší sa s nimi mohli dokonca aj odfotiť.

Nedeľné poobedie na Nitrianskom hrade prinieslo zúčastneným návštevníkom množstvo nových a zaujímavých informácii o živote v stredoveku, ale aj veľa zábavy a rodinnej pohody. Tí, ktorí sa nestihli zúčastniť tohto podujatia, majú šancu až do septembra. Stredoveké leto sa bude na Nitrianskom hrade konať každú druhú nedeľu v mesiaci. Zaujímavý program a príjemné prostredie určite priláka množstvo nových návštevníkov.

autorka: Natália Fekiačová
foto: plagát podujatia, autorka

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.