Top 10 športových disciplín, ktoré nie sú súčasťou Olympijských hier

Šport je súčasťou ľudskej civilizácie už od nepamäti a zohráva dôležitú úlohu aj v 21. storočí. Oslavou športu sú nepochybne Olympijské hry, ktoré sa konali každé štyri roky. Olympiáda sa postupne rozrastá o nové a nové športové disciplíny. Momentálne ich evidujeme viac ako 300. Je však aj mnoho iných, ktoré sa na ňu nedostali, nedostanú a možno o nich budete počuť prvýkrát.

Cooper’s Hill Cheese Rolling and Wake Event

CheeseRolling
Cooper’s Hill Cheese Rolling and Wake Event

Neďaleko anglického mesta Gloucester sa každý rok v máji koná športové podujatie, na ktoré si trúfnu len tí najväčší blázni. Naháňanie syra, kotúľajúceho sa z kopca Cooper’s Hill. Nebolo by na tom nič neobvyklé, keby tento kopec nebol taký strmý, že syr dosiahne rýchlosť až 120 km/h. Na vrchu kopca sa stretnú len naozajstní odvážlivci, odhodlaní túto mliečnu pochúťku získať, keďže je to zároveň aj prvou cenou. Syr sa spustí s náskokom jednej sekundy a súťažiaci sa ho snažia čo najrýchlejšie chytiť. Trúfli by ste si na to?

The Mobile Phone Throwing World Championships

Určite poznáte hod oštepom alebo kriketkou. Viete však, že vo Fínsku sa koná súťaž v hode mobilom? Možno neuveriteľné, ale je to tak. Začalo to už v roku 2000. Súťaží sa v štyroch kategóriách. V jednej sa hodnotí najdlhší hod, v druhej štýl hodu, v tretej súťažia tímy, pričom sa sčítava súčet troch hráčov a v poslednej si to rozdajú medzi sebou juniori. Telefón musí byť ťažší ako 220g. Obľúbené sú telefóny značky Nokia, možno aj preto, že sú označované ako nezničiteľné.

Nosenie manželiek

A vo Fínsku zostaneme. Ďalší šport je len pre zadaných. Nosenie manželiek má začiatky v 19. storočí a tento šport sa rozšíril aj do USA. Pravidlá sú veľmi jednoduché. Žena musí byť pripevnená na mužovi, polohu si zvolia ľubovoľnú a spolu musia prejsť dráhu dlhú 253 metrov. Trať pozostáva z rôznych prekážok. Víťazom chce byť každý, prvá cena je totižto veľmi lákavá. Počet kilogramov neseného človeka je priamo úmerný litrom piva, ktoré dostane najrýchlejší.

Preteky zvierat

Určite poznáte preteky chrtov či konské dostihy, kde hlavnú úlohu zohrávajú zvieratá. Vedeli ste však, že v Austrálii súťažia aj zvieratá ako raky, ropuchy či šváby? V Tibete a Mongolsku dokonca namiesto koní využívajú jakov.

Sepak Takraw

3828593363_6fdde073c5_z
Sepak Takraw

Z názvu nevyčítate veľa, no tento šport je veľmi populárny v krajinách juhovýchodnej Ázie. Ak by ste si chceli zahrať túto hru, musíte byť v prvom rade vynikajúci v gymnastike. Pózy, ktoré predvádzajú niektorí hráči, sú až neuveriteľné. Sepak Takraw je spojenie športu a akrobacie. Hra je veľmi podobná nohejbalu, ibaže sieť je vysoká rovnako ako pri badmintone a pravidlá sú rovnaké ako na volejbale. V súčasnosti sa šport rozširuje do celého sveta a jeho popularita narastá.

Caber Toss

2504123849_2781ffbc69_z
Caber Toss

Kilt či gajdy sú neodmysliteľnou súčasťou Škótov. Každoročne v lete organizujú tradičné škótske hry, známejšie pod názvom Cowal games, ktorých súčasťou je aj hod kmeňom. Táto atletická súťaž je založená na schopnosti hodiť 80 kilogramov ťažký kmeň do šesťmetrovej diaľky. Body nezískavate podľa toho, do akej dĺžky drevo hodíte, ale ide o presnosť. No nie každý môže túto disciplínu praktizovať. Veď úprimne, kto zdvihne len tak 80 kg vážiaci kmeň a dokáže ho ešte aj hodiť?

Redneck Games

Alebo v preklade sedliacke hry sa konajú každoročne v USA. Je to alternatíva k olympijským hrám. Nie ste profesionál v hode diskom? Nevadí, stačí prísť, zapísať sa, vziať si toaletnú dosku alebo pokrývku zo smetiaka a môžete uspieť. Ďalšie disciplíny, v ktorých sa súťaží: skok na brucho do bahna, pľutie semiačok, vyťahovanie prasacích nožičiek z vedra ústami a iné bizarné veci.

Zorbing

1280px-Zorbing
Zorbing

Priebeh tohto športu má neuveriteľne zložité pravidlá. Treba sa vopchať do gule s váhou 90kg a spustiť sa z kopca. Čo budete robiť, kým sa budete rútiť smerom dole, je na vás. Tento adrenalínový šport vznikol na Novom Zélande a ak budete mať možnosť vyskúšať si ho, neváhajte.

Podhladinový hokej

Ľadový hokej je najrýchlejšia kolektívna hra na svete. Jeho letná verzia je úplný opak. Šesť hráčov v bazéne s oloveným pukom a maličkou hokejkou nemá ani zďaleka takú popularitu, hoci svetlo sveta uzrela už v roku 1954, zásluhou potápačského klubu z Veľkej Británie. Napriek tomu sa prvé majstrovstvá sveta konali už v roku 1980 a fungujú dodnes.

Bossaball

640px-Bossaball-wiki-3
Bossaball

Posledný šport v tomto rebríčku je viac-menej určený pre futbalistov. Hra s názvom bosaball bola prvýkrát vyskúšaná v roku 2005 na španielskych plážach. Bossaball zahŕňa mnoho iných športov: futbal, gymnastiku i capoeiru (brazílsky bojový tanec). Je to vlastne nohejbal na trampolíne. Určite stojí za vyskúšanie.

autor: Vladimír Škultéty
foto: flickr.com, wikimedia.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Top 10 športových disciplín, ktoré nie sú súčasťou Olympijských hier

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.