Kinopremiéry 2015: August

V auguste mieri do kín viacero zaujímavých noviniek. Veľké očakávania vyvoláva dokumentárne poňatý film o legendárnej Amy Winehouse, dobrodružná kriminálna komédia Krycie meno U.N.C.L.E. pod taktovkou Guya Ritchieho, ale aj sci-fi triler Nesmrteľný. Milovníci komédií sa môžu tešiť na Vykoľajenú, Griswoldovcov a novú pixarovku od tvorcov animákov Hore a Monsters, a.s.

TrainwreckAdvTrainwreck (Vykoľajená)

2015, Komédia
Réžia: Judd Apatow
Hrajú: Amy Schumer, Bill Hader, Colin Quinn, Tilda Swinton, Marisa Tomei, Ezra Miller…
Štúdio: Universal Pictures
Distribútor: Barracuda Movie

Amy (Amy Schumer) je úspešná novinárka. Má skvelú prácu v spoločenskom magazíne, perfektné kamarátky, príjemný byt a zostavu partnerov, s ktorými ju spája príležitostný sex. Užíva si neviazaný život a to posledné, po čom túži, je romantický partnerský vzťah. Amy by bola schopná prežiť takýmto štýlom celý život, pokiaľ by sa nerozhodla urobiť rozhovor s veľmi úspešným športovým doktorom Aaronom (Bill Hader).

Ako správna novinárka sa rozhodla spoznať svoj objekt dôkladne, a tak sa s ním vyspí. V duchu svojho životného postoja – celkom neviazane. Aaron je však úplne z iného súdka, pretože by si s ňou sex chcel zopakovať. Amy sa musí rozhodnúť, či pripustí, aby Aaron zmenil jej doterajší pohľad na milostný vzťah medzi mužom a ženou.

Film vznikol pod taktovkou Judda Apatowa, ktorý má na svojom konte najmä priemerné komédie. Režijne aj scenáristicky sa podieľal na filmoch 40 rokov panic, Nabúchaná alebo Komici. V snímke Vykoľajená hlavná úloha pripadla Amy Schumer, ktorá k filmu napísala aj scenár a vidieť sme ju mohli v seriáloch Inside Amy Schumer alebo Girls. Sekundovať jej bude Bill Hader (22 Jump Street, Ona).

V Cinemax Nitra od: 6. 8. 2015

amy_ver3Amy

2015, Dokumentárny/Životopisný/Hudobný
Réžia: Asif Kapadia
Hrajú: Amy Winehouse, Mark Ronson, Tony Bennett, Pete Doherty
Štúdio: Cinema Mondo
Distribútor: ASKF

Amy je dokumentárne spracovaný film, ktorý formou autentických audiovizuálnych záznamov a rozhovorov s rodičmi, priateľmi a kolegami z brandže podáva ucelený, komplexný obraz o slávnej britskej speváčke Amy Winehouse. Režisérom a scenáristom snímky je Asif Kapadia, ktorý zožal mimoriadny ohlas u filmových kritikov opäť dokumentárne poňatým filmom Senna, rozprávajúcim príbeh o legendárnom brazílskom automobilovom pretekárovi Ayrtonovi Sennovi.

Kým v skutočnosti bolo dievča, ktoré poznáme pod menom Amy Winehouse? Čo táto hudobná ikona skrývala pred okolitým svetom a prečo zomrela vo veku len 27 rokov? Celovečerný dokument necháva hovoriť predovšetkým Amy prostredníctvom doteraz nezverejnených archívnych záberov a rozhovorov, ale najmä prostredníctvom jej hudby a pôvodných textov, reflektujúcich aktuálne udalosti jej života. Vidíme Amy ako obyčajné dievča s obrovským talentom a túžbou spievať, ako popovú hviezdu obletovanú fanúšikmi. Vnímame ju však aj ako obeť manipulovanú manažérmi, prenasledovanú bulvárnymi novinármi, unikajúcu závislostiam.

Za známym mediálnym obrazom však odhaľujeme hlavne Amy, ktorá v skutočnosti túži len po dvoch veciach: naozajstnej láske a hudbe.

V Cinemax Nitra od: 6. 8. 2015

selflessSelf/less (Nesmrteľný)

2015, Dráma/Sci-fi/Triler
Réžia: Tarsem Singh
Hrajú: Ryan Reynolds, Natalie Martinez, Matthew Goode, Ben Kingsley, Victor Garber…
Štúdio: Focus Features
Distribútor: Forum Film SK

Miliardár Damian Hale (držiteľ Oscara Ben Kingsley) sa vo finančnom svete dostal na absolútny vrchol. Jedného dňa mu diagnostikujú smrteľnú chorobu a Hale sa preto rozhodne podstúpiť radikálny lekársky zákrok na klinike, poskytujúcej svojim bohatým klientom nadštandardné služby. Jej zamestnanci zinscenujú Damianovu smrť a jeho vedomie pretransformujú do nového, mladšieho tela. Fantastické možnosti a postavenie bohatého muža umožňujú Damianovi – teraz už Edwardovi (Ryan Reynolds) – naplno si užívať život. Jediné, čo túto idylku narúša, sú spomienky z minulosti, ktoré sa mu neustále zjavujú v mysli. Je to daň za nesmrteľnosť?

Nepríjemné spomienky sa vracajú čoraz častejšie a Damian postupne odhaľuje pozadie organizácie, ktorá neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby udržala svoje tajomstvá a to, kým sa vlastne stal.

Film prináša znepokojivú víziu, ktorá môže byť v rukách solídneho režiséra pretavená do obsahovo aj formálne výpovedného diela. Treba už len dúfať, že okrem klasických žánrových klišé bude film nabitý aj originálnymi inteligentnými nápadmi. Snímky sa režijne zhostil Tarsem Singh (Vojna bohov, Snehulienka). Hlavnú úlohu dostal Ryan Reynolds, ktorý naposledy upútal v životopisnej dráme Dáma v zlatom, kde si zahral po boku veteránky Helen Mirren.

V Cinemax Nitra od: 6. 8. 2015

inside_out_ver15Inside Out (V hlave)

2015, Animovaný / Komédia / Rodinný
Réžia: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen
Hrajú: Diane Lane, Amy Poehler, Mindy Kaling, Bill Hader, Kyle MacLachlan, Phyllis Smith…
Štúdio: Walt Disney Pictures
Distribútor: Saturn

Obdobie dospievania môže byť veľmi komplikované. Riley, ktorá je vytrhnutá zo svojho starého života na americkom Stredozápade, pretože jej otec sa musí kvôli novej práci presťahovať do San Francisca, nie je žiadnou výnimkou. Rovnako ako my všetci, aj Riley je zmietaná svojimi emóciami – Eufóriou, Strachom, Hnevom, Nechutenstvom a Depresiou.

Všetky tieto emócie sídlia v tzv. Riadiacom centre v mozgu, odkiaľ jej pomáhajú vysporiadať sa s nástrahami bežných dní. V čase, keď sa Riley snaží vysporiadať so zmenou, ktorú jej prináša presťahovanie, v Riadiacom centre prepuká zmätok. A hoci sa Eufória ako Rileyina dominantná emócia snaží zachovať pozitívne myslenie, objavujú sa medzi jednotlivými pocitmi nezhody v tom, ako sa najlepšie vysporiadať so životnou zmenou.

V novej nápaditej pixarovke sa presunieme do fascinujúcich zákutí ľudského mozgu. Talentovaný oscarový režisér Pete Docter si filmové publikum získal animovanou komédiou Monsters, a.s., pričom za dojemný animák Hore si odniesol Oscara. Hlasy postavičkám v animovanej komédii V hlave prepožičali Diane Lane (Muž z ocele, Neverná), Amy Poehler (Monštrá verzus votrelci, Ľadovo ostrí) či Kyle MacLachlan (Modrý zamat, Twin Peaks).

V Cinemax Nitra od: 13. 8. 2015 

sM6KRdyThe Man from U.N.C.L.E. (Krycie meno U.N.C.L.E.)

2015, Akčný/Dobrodružný/Komédia
Réžia: Guy Ritchie
Hrajú: Henry Cavill, Alicia Vikander, Hugh Grant, Armie Hammer, Jared Harris…
Štúdio: Warner Bros.
Distribútor: Continental

Američan Napoleon Solo (Henry Cavill) a Rus Illya Kuryakin (Armie Hammer) sú agenti špičkovej organizácie U.N.C.L.E. (United Network Command for Law Enforcement), ktorí bojujú proti všetkým zločincom, ohrozujúcich svet. Dej sa odohráva na vrchole studenej vojny, na počiatku 60. rokov dvadsiateho storočia. Agent CIA Solo a agent KGB Kuryakin skúmajú záhadnú zločineckú organizáciu, ktorá si podmaňuje svet šírením jadrových zbraní a rôznych moderných technológií.

Kľúčom k nájdeniu hlavných vinníkov je dcéra nemeckého vedca. Začína súboj s časom, aby sa zabránilo globálnej katastrofe s rozsiahlymi následkami.

Guy Ritchie, tvorca blockbusterov Sherlock Holmes a kriminálnych skvostov Zbaľ prachy a vypadni! či Podfu(c)k, prichádza s ďalším autorským počinom, tentoraz zasadeným do obdobia studenej vojny. Film sa môže pochváliť aj skvelým hereckým kastingom v podobe Henryho Cavilla (Muž z ocele, S ľadovým pokojom), Alicie Vikander (Ex Machina, Kráľovská aféra), Hugha Granta (Láska nebeská, Rozum a cit) a Armieho Hammera (Snehulienka, Osamelý jazdec).

V Cinemax Nitra od: 13. 8. 2015

griswoldovci-film-poster_0Vacation (Griswoldovci)

2015, Komédia/Dobrodružný
Réžia: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein
Hrajú: Ed Helms, Christina Applegate, Leslie Mann, Chris Hemsworth, Charlie Day, Chevy Chase…
Štúdio: Warner Bros.
Distribútor: Continental

Rusty Griswold (Ed Helms) kráča po stopách svojho otca. Jeho jediným cieľom je utužiť rodinné väzby a dať svoju rodinu dohromady. Preto sa rozhodne prekvapiť svoju ženu Debbie (Christina Applegate) a ich dvoch synov Kevina a Jamesa a zobrať ich do najobľúbenejšieho amerického zábavného parku Wally World. Cestou naprieč Amerikou ich čakajú bláznivé dobrodružstvá.

Táto dobrodružná komédia je režisérskym debutom dua Jonathan M. Goldstein/John Francis Daley. Obaja však spoločne pracovali na scenároch k niekoľkým obľúbeným americkým komédiám ako sú Šéfovia na zabitie či Oblačno, miestami fašírky 2. Do hlavných úloh tvorcovia obsadili Eda Helmsa (My sme Millerovci, séria Vo štvorici po opici), Christinu Applegate (Týždeň bez záväzkov, Láska na diaľku), Leslie Mann (I love you Phillip Morris, Znovu 17) a Chrisa Hemswortha (Avengers, Thor).

V Cinemax Nitra od: 27. 8. 2015

autorka: Mária Pánisová v spolupráci so Cinemax Nitra
foto: distribučné štúdiá

logo_cinemax-450x113

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.