Geocaching alebo moderné hľadanie pokladov

V dnešnej dobe zaplnenej technológiami nastal značný pokles ľudí obľubujúcich turistiku. Naoko nemožná úloha skĺbiť prechádzky a dobrodružstvo s modernými prístrojmi sa však vďaka Geocachingu stala skutočnosťou.

Geocache

Hlavnou pointou tejto zábavy je hľadanie schránok ukrytých na zaujímavých miestach po celom svete na základe GPS navigácie, ale i iných prídavných indícií. Každá schránka, teda cache alebo „keška“, má na internete zverejnené súradnice GPS, podľa ktorých ju možno nájsť. Obsahuje zápisník, takzvaný logbook, do ktorej sa úspešní objavitelia skrýše zapíšu, ale nachádzať sa v nej môžu i rôzne predmety ako menšia hračka alebo prívesok. Ten si potom môžete vziať namiesto predmetu, ktorý v schránke zanecháte vy. Svoje objavovanie zaznamenávate na webových stránkach s danou tematikou, kde sa môžete deliť o zážitky s ostatnými.

Zábavka pre malé deti?

GPSHoci niekto môže považovať hľadanie „kešiek“ za celkom jednoduchý proces, nemusí to byť celkom pravda. Skrýše, v ktorých sa nachádzajú, sú často veľmi nenápadné až do takej miery, že sa vám hľadanie nemusí podariť ani na prvý alebo druhý pokus. Navyše na mnohých miestach je GPS signál iba približný a často sa môže odchýliť i o dvadsať metrov. Takisto tvrdenie, že ide len o hľadanie pokladov, nemusí byť celkom pravdivé. Keďže schránky neustále pribúdajú, máte možnosť byť jej prvým objaviteľom, ale aj zistiť, koľko ľudí vás v hľadaní predbehlo. „Niektoré cache ľuďom potrápia mozog, kým rozlúštia indíciu, ktorá môže byť rôznym spôsobom zašifrovaná. Na istých miestach strávia aj hodinu, na ďalšie sa musia dokonca po neúspešnom love vrátiť znova. A tá radosť, keď ju nájdem, to je super!“ s nadšením opísala svoje skúsenosti Nela, študentka slovenskej literatúry.

Asi najväčším plusom geocachingu je však samotné vychutnávanie prírody spojené s chvíľkovým odtrhnutím sa od všedného zhonu. Často je to omnoho užitočnejšie ako sedieť doma. A ak sa z dobrodružstva stane záľuba, môžete si spraviť výlet výhradne za účelom hľadania schránok alebo si ich hľadaním spríjemniť dovolenku. Ako dodala Nela, úlovok z francúzskeho Montmartru určite nie je na zahodenie. A v prípade, že jedného dňa natrafíte na mapu svojich objavov, iste sa vám vynorí veľa príjemných spomienok. A tie sú azda tým najväčším pokladom.

autor: Daniel Jurčík
foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.