Študenti sú nespokojní s podnájmom, majiteľ bytu sa bráni

Niektorí vysokoškoláci nemali to šťastie získať ubytovanie v internátoch a boli nútení hľadať si ho v podnájmoch. Často sa však stáva, že nie sú spokojní s bývaním, ktoré si v núdzi našli. A to je aj prípad bytu na ulici Viničky v Klokočine, ktorý ešte doteraz mnohých straší.

Našu redakciu ešte počas akademického roka 2014/2015 kontaktovala študentka rozčarovaná z prenájmu bytu, ktorý poskytuje Oto Malý. Niektorí z vás sa k jeho ponuke dostali v deň zápisu pred miestnosťou, v ktorej zápis prebiehal. S jeho menom sa však môžete stretnúť i na internete, kde ponúka byty vo Viničkách a na Petzwaldovej ulici pod rôznymi e-mailovými adresami. Zistili sme, že rozladená študentka nie je jedinou osobou spochybňujúcou toto ubytovanie. Po našom oslovení nás zasypali negatívne ohlasy, ktoré však majiteľ bytu popiera.

obr.3
Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Neohlásený vstup, zákaz návštev, žiadne víkendy…

Medzi najčastejšie výčitky patrí neohlásený vstup majiteľa do bytu aj niekoľkokrát denne z dôvodu kontroly pravidiel. „Vrchol drzosti boli všade nalepené odkazy, aby sme šetrili vodu či pridržiavali zástrčku, keď z nej vyberáme kábel,“ opísal situáciu Ján. Sporné je aj vyhadzovanie študentov z podnájmu pre dôvody, ktoré sú podľa nich vymyslené. „Vyhodil ma, pretože som údajne fajčil na balkóne,“ vyjadril sa Miroslav.

Nespokojní študenti však spomenuli aj zákaz zotrvania v byte počas víkendov, zákaz návštev, ale i veľký počet ubytovaných, pričom sa mnohí z nich neustále menili. „Keď som tam prvý raz prišla, boli tam iba postele a nábytok. V byte nás bolo sedem,“ sťažovala sa Eva. Rozporuplná je aj samotná komunikácia s potenciálnymi nájomníkmi. Mariánovi pán Malý údajne nezdvíhal telefón ani neodpisoval na e-maily. Toto tvrdenie potvrdila Lenka, podľa ktorej slov jej prenajímateľ zložil telefón hneď po tom, ako mu spomenula lacné ubytovanie. Študenti však ocenili majiteľovu snahu vyjsť v ústrety obyvateľom bytu z hľadiska funkčnosti a opravy prístrojov alebo nábytku.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com
Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Majiteľ bytu sťažnosti odmieta

Prenajímateľ bytov sa ku konkrétnym pripomienkam vyjadrovať nechcel. „Nespokojní boli ľudia, ktorí nie sú príkladom pre ostatných. Všetko, na čo sa vám sťažovali, bolo uvedené v zmluve,“ vyhlásil. Na margo neistých dôvodov vyhodenia niektorých nájomníkov však predsa len reagoval otázkou: „Strpeli by ste na vašom priváte študentov, ktorí by holdovali alkoholu a v neskorých nočných hodinách rušili v paneláku spolubývajúcich a susedov?“ Je teda otázne, na ktorej strane je chyba, môžeme vám však odporučiť, že ak v budúcnosti budete bývať v podnájme, mali by ste vedieť, ako sa bežne správa prenajímateľ bytu, v ktorom budete bývať, ale zároveň aj dodržiavať pravidlá.

autor: Daniel Jurčík
foto: ilustračné, pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.