Do Nitry príde túto sobotu poľská legenda horolezectva

Priaznivci hôr a cestovania sa môžu tešiť na 10. ročník festivalu Vysoké hory Nitra. V sobotu 21. novembra sa bude tradične konať v priestoroch Mestského úradu v Nitre, pod záštitou primátora Jozefa Dvonča. Tento rok bude hosťom aj horolezec z Poľska Piotr Pustelnik, ktorý vystúpil na všetkých 14 osemtisícových štítov.

Plná sála festivalu z minulého ročníka.
Plná sála festivalu z minulého ročníka

Piotr Pustelnik – muž, ktorý vystúpil na najvyššie vrcholy sveta

Piotr Pustelnik
Piotr Pustelnik

O tom, že si organizátori festivalu z Nitrianskeho horského spolku dávajú stále vyššie ciele, svedčí aj to, že po Pavlovi Barabášovi príde zahraničný hosť. „Horolezec Piotr Pustelnik ako tretí Poliak, po legendách Jerzym Kukuczkovi a Krzysztofovi Wielickom, vystúpil na všetky osemtisícovky. Dosiahol tým Korunu Himalájí a taktiež zdolal všetky najvyššie vrcholy svetadielov, čím uzavrel aj Korunu Zeme,“ hovorí PR manažér festivalu Radovan Baláž.

Po prezentácii Môj horolezecký život, ktorá je, ako už vyplýva z názvu, venovaná jeho výstupom, bude nasledovať beseda, počas ktorej môžu návštevníci Pustelnikovi klásť otázky.

Barabáš a Hatiar nemôžu chýbať

Ide o našich najznámejších dokumentaristov, pričom výber ich tvorby býva v Nitre premietaný každoročne. V sobotu festival po štyroch rokoch navštívi Rasťo Hatiar a môžete sa tešiť na jeho snímku z Nízkotatranskej stíhačky, čo je 100-kilometrový beh po hrebeni Nízkych tatier, ktorý sa beží vo dvojiciach. Okrem toho sa bude premietať Barabášov film Suri, ktorý zachytáva dobrodružnú cestu po neznámej africkej rieke až k unikátnemu prírodnému kmeňu nazývanom Suri.

Cena diváka bude mať tento rok veľa možných víťazov

Minulý rok bol hlavným hosťom Pavol Barabáš
Minulý rok bol hlavným hosťom Pavol Barabáš

Cena diváka sa uskutoční na festivale Vysoké hory Nitra aj tento rok.  Diváci si pravidelne počas programu vyberajú premietanie alebo rozprávanie, ktoré ich zaujme najviac.

V roku 2012 vyhral túto cenu Tomáš Hulík za film Cesty Slovenskom. Tento rok predstaví svoj dokument Divoké Slovensko a po ňom bude nasledovať aj beseda s autorom.

Tradične dostanú v programe priestor aj Nitrania. Budú to kameraman a dokumentarista voľnej prírody Stanislav Kováč s filmom Hory, batoh, kamera II., Ivan Breský s dokumentom približujúcim možnosti cyklistiky v oblasti jazera Lago di Garda v talianskych Dolomitoch a Erich Domček s filmom o 2-tisíc kilometrov dlhej ceste na motocykloch cez šesť štátov Mexika.

Novinkou je detský kútik

Sprievodná výstava fotografií
Sprievodná výstava fotografií

Na festivale nemôžu chýbať ani sprievodný program, ktorý už pravidelní návštevníci dobre poznajú. Patrí k nim výstava fotografií a aj tombola. Tento rok sa však organizátori spojili s materským centrom Klokanček, vďaka ktorému sa rodičia s malými deťmi môžu tešiť na detský kútik. Okrem toho sa v nedeľu už po tretíkrát uskutoční poznávací výlet na Zobor doplnený o odborný výklad.

autorka: Mojmíra Némethová
foto: Peter Michalík, archív festivalu VHN

Celý program podujatia
Celý program podujatia
Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.