Sporné tituly získané na Slovensku

Pochybné docentúry a profesúry. S takýmto obvinením prišli poľské médiá začiatkom tohto akademického roku. Týkať sa to má približne 200 poľských vedcov, ktorí mali na Slovensku získať vysoké akademické tituly.

4647098313_2621c2c633_o

Poľské médiá začiatkom tohto školského roka prišli s informáciou o sporných tituloch profesor a docent. Týždenník Wprost tvrdí, že disponujú zoznamom, na ktorom má byť až 200 ľudí, ktorí si v Poľsku uplatňujú tituly získané na Slovensku. Denník Pravda dokonca hovorí o kupovaní titulov, pričom jeden mal stáť od dvoch až po osemtisíc eur. Aj to je dôvod, prečo sa začali problémy s uznávaním titulov na Slovensku.

Najčastejšie u nás naši severní susedia študujú odbory, ako je sociálna práca, pedagogika, politológia, psychológia, medicína a teológia. „Na Slovensku sa mi študuje dobre. Podmienky sú tu pre mňa oveľa prijateľnejšie ako doma,“ vyjadril sa pre Občas nečas Robert, poľský študent pedagogickej fakulty na Prešovskej univerzite. Na otázku, či pomýšľa na doktorandské štúdium, odpovedal kladne. Zároveň dodal, že štúdium je na Slovensku ľahšie.

Nerovnocenné tituly

Slovenské tituly profesor a docent nie sú kompatibilné s tými v Poľsku. „Slovenské didaktické docentúry určite nie sú ekvivalentné tým našim. Možno tak doktorátu,“ vyjadril sa Antoni Tajduš, predseda poľskej Centrálnej komisie pre výučbu a tituly. Ministerstvo školstva dodáva, že na Slovensku je docent alebo profesor vnímaný ako titul, zatiaľ čo v Poľsku sú považované za zamestnanie, na ktoré sa riadne vykonáva prijímacie konanie.

Aké bude riešenie?

Poľský rezort školstva pripravuje zmeny, ktoré budú najmä o tom, že tituly získané na Slovensku nebudú preberať automaticky, a teda titul slovenského docenta nebude rovnocenný s titulom habilitovaného doktora.

Hovorkyňa  ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová potvrdila, že sa uskutočnilo expertné rokovanie medzi slovenskou a poľskou akademickou obcou. Dohodlo sa na zmenách v súčasnej zmluve o uznávaní a vyšpecifikovaní účelu uznávania na akademický účel. Ďalej však dodáva, že „čo sa týka titulov profesor a docent, tieto vôbec nie sú predmetom zmluvy. Prípadné rozdielnosti totiž v súčasnosti vychádzajú z rozdielneho nastavenia systémov akademickej kariéry.“

Poľsko a Slovensko v roku 2005 podpísali dokument, podľa ktorého sú tituly získané v oboch krajinách rovnocenné a oba štáty ich budú vzájomne uznávať. Požiadavky na docenta sú však v oboch štátoch rozdielne.

autorka: Michaela Barnová
foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.