20 najčudnejších študijných odborov na svete

Naša malá veľká krajina ponúka množstvo zaujímavých a svojím spôsobom zvláštnych študijných odborov. I naše špecifické odbory sú však nič oproti tomu, čo možno nájsť pri štúdiu na vysokých školách v Anglicku či za oceánom. Poďme si predstaviť dvadsať najzaujímavejších študijných odborov na svete. 

Tak napríklad, Aljašská univerzita ponúka svojim študentom možnosť promovať v odbore arktické inžinierstvo. Jeho zámerom je pripraviť študentov na výzvy v oblasti dizajnu a stavebníctva v najchladnejších oblastiach na svete.

Milovníkov prírody akiste zaujme odbor s príznačným názvom wildlife. Ten možno vyštudovať na Humboldtovej univerzite v Kalifornii a vzdialene by sa dal stotožniť s naším študijným programom zoológia. Pre tých, ktorých vždy zaujímal podmorský svet, je na Floride k dispozícii študijný odbor potápačský priemysel a technológie. Potenciálnych študentov láka na možnosť uplatniť sa ako potápačský inštruktor, výskumný potápač, ale aj podmorský fotograf.

sea-79606_1280

Na Floride vychovávajú odborníkov na citrusy

Nadaní umelci v americkom štáte Connecticut majú možnosť zvažovať štúdium bábkového umenia, ktoré študentov zasvätí do tajov výroby bábok a práce s nimi. V Škótsku je samozrejmosťou štúdium hry na gajdy.

Aby sme nevynechali ani priaznivcov histórie, v Texase je k dispozícii zaujímavý študijný odbor podmorská archeológia. Je zameraný na štúdium historických plavidiel a kultúr, ktoré ich vytvorili.

Nemenej zaujímavým odborom je kováčstvo so špecifickým zameraním na kovanie koní, ponúkaný univerzitou v Novom Mexiku. Študenti sa zdokonaľujú v predmetoch ako anatómia koní či teória kovania.

V teplom počasí na juhu Spojených štátov sa darí citrusom, a tak nečudo, že Floridská univerzita otvorila odbor s názvom citrusové ovocie. Študenti sa naučia všetko podstatné o citrusových plodoch, ich pestovaní a spracovaní. Pre našinca je však predmet úvod do citrusového ovocia rozhodne niečím netradičným.

oranges-1117628_1280

Ak sa chcete stať fenomenálnym surfistom, určite spozorniete pri možnosti štúdia odboru veda o surfe a surfistických technológiách. Je zaujímavé, že tento odbor je možné vyštudovať nie v USA, ale vo Veľkej Británii na Cornwall College.

Pri športe ešte nachvíľu zostaneme. Na univerzite v Indiane môžete totižto získať diplom v odbore manažment bowlingového priemyslu a technológií. Úspešné zloženie skúšok je dobrou perspektívou pre zamestnanie v oblasti všetkého, čo sa bowlingu týka.

Európske či blízkovýchodné štúdia, to sú odbory, ktoré nie sú ničím neznámym ani v prostredí UKF. Predstavte si však, že by ste boli študentom programu karibské štúdiá. Tento odbor ponúka hneď viacero amerických univerzít a študenti spoznávajú históriu, kultúru, spoločnosť a ekonómiu karibských štátov. Študijné pobyty v rámci odboru sa pravdepodobne menia na menšiu exotickú dovolenku.

sport-alley-ball-game-large
Na univerzite v Indiane môžete získať diplom v odbore manažment bowlingového priemyslu a technológií

Mnoho odborov pribúda na univerzitách vďaka dynamicky sa meniacej spoločnosti 21. storočia. Medzi ne patrí napríklad odbor populárna kultúra, dostupný na Bowling Green State University. Študenti sa venujú televízii, hudbe, magazínom a v budúcnosti sa uplatňujú najmä v mediálnom prostredí.

Za hranicami nie je núdza o kuriózne štúdium

Ďalším netradičným moderným odborom, ktorý vznikol v Kalifornii, je inžinierstvo zábavných parkov. Perspektíva uplatnenia je, pochopiteľne, v práci v zábavných parkoch.

Medzi najnovšie špecifické odbory v USA patrí aj dražobníctvo, ktorého absolventi by sa mali zamestnať ako budúci aukcionári.

Ak máte plnú hlavu myšlienok o tom, ako si usporiadať osobné veci, nesmúťte! Michiganská štátna univerzita myslí aj na tento typ ľudí a ponúka študijný odbor balenie. Náplň štúdia je presne taká, aký je aj názov odboru – študenti sa učia, ako čo najefektívnejšie a najekonomickejšie zabaliť tovar určený na predaj či distribúciu.

Aj oblasť služieb za veľkou mlákou ponúka určité kuriózne odbory. Jedným z nich je pestúnstvo, ďalším pohrebná veda. Pohrebnú vedu možno študovať v americkom štáte Kolumbia a úspešní absolventi sa uplatňujú v pohrebných ústavoch, nemocniciach a v polícii.

Najlepšie z najlepšieho

Na záver článku sme pripravili trojicu odborov, ktoré nás svojím zameraním oslovili najviac. Na povestnom bronzovom stupienku sa umiestnil odbor plánovanie stretnutí a udalostí, dostupný po celých Spojených štátoch. Študenti sa učia organizovať dokonalé mítingy, konferencie a večierky.

beatles-511417_1280
V Anglicku zaradili do výučby odbor o skupine The Beatles

Druhé miesto obsadil odbor veda o trávnatých povrchoch, ktorý možno študovať na Penn State University. Náplňou štúdia je všeobecná starostlivosť o trávnaté povrchy, určené prevažne pre športové využitie.

Absolútnym víťazom a najzaujímavejším vedným odborom, ktorý sa zmestil do našej hitparády, je však odbor Beatles, populárna hudba a spoločnosť. Tento odbor je možné študovať v rodnom meste chrobákov – Liverpoole, a je zameraný na všetko, čo sa týka tejto legendárnej hudobnej skupiny. S diplomom z tohto programu sa údajne môžete zamestnať ako hudobný historik či špecialista na Beatles.

autor: Matej Ondrišek
foto: pixabay.com, pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.