Zootropolis: Animák nielen pre deti

Novinka od Disney nie je formát, ktorý patrí do jedného vreca so všetkými animovanými rozprávkami. Ide o animovaný film s dejom, pôvabným spracovaním a jedinečným humorom. Hlbokými myšlienkami o živote film zaujme všetky vekové kategórie. A ak ste si mysleli, že ako milovníci detektívok si pri rozprávke nemôžete prísť na „svoje“, Zootropolis vás presvedčí o opaku.

Kvalitné animácie, za ktorými je tvrdá práca

Prvotriedna grafika filmu je spojením náročnej práce autorov a vyspelého technologického pokroku. Výsledok naozaj stojí za to a snímky sú kvalitné a presvedčivé. Autentickosť sa snažili tvorcovia dosiahnuť podrobnou analýzou správania zvierat, ktorej sa venovali neuveriteľných 18 mesiacov. Zvieratá vo filme sa možno aj vďaka tomu priblížili ľudskému životu, pričom si však zachovali svoje typické správanie.

Hlavná postava a jej cesta k úspechu

Sympatická zajačica Judy Hoppsová zdoláva prekážky, ktoré nie sú žiadnej ľudskej bytosti cudzie. Rodičia si ju predstavovali ako predavačku mrkiev z rodinnej farmy, jej ambície však siahajú vyššie. Aj napriek ich nesúhlasu, výsmechu okolia a počiatočným neúspechom si Judy kráča za svojím cieľom – stať sa policajtkou. Po tvrdom tréningu nečakane zakončí kurz ako najlepšia a čestne získa miesto v policajnom zbore Zootropolisu. Odchádza na míle ďaleko od trhov so zeleninou, jej konzervatívnych rodičov a stoviek súrodencov.

Zootropolis
Sympatická Judy dokáže, že nie je obyčajnou policajtkou

Zootropolis – zdanlivo harmonické mesto

Judy prichádza do mesta, kde všetky zvieratá žijú v dokonalom súlade. Aspoň naoko. Ako policajtka sa stretne okrem iného s čiernym obchodovaním s nanukmi, neskôr prichádza na kĺb aj oveľa vážnejším zločinom. Nikto v policajnom zbore však jej schopnostiam neverí, a tak jej nezostáva nič iné, len začať pátrať na vlastnú päsť. Pri práci jej začne pomáhať niekto, kto by s tým spočiatku nerátal ani vo sne. Časom sa ukáže, že spolupráca medzi nimi nebol vôbec taký zlý nápad.

Pátranie, za ktoré by sa nehanbil ani Poirot

Keď Judy začína vyšetrovanie, divák možno zapochybuje o cieľovej skupine animovanej rozprávky. Samozrejme, stále sa nedá uprieť krásne spracovanie a poučný príbeh. Dej tu však nadobúda rozmer, kde dokonalo stvárňuje reálny svet dospelých. Tvorcovia do filmu zakomponovali satiru na „rýchlosť“ úradných pracovníkov, kritiku vytvárania stereotypov či mafiánske praktiky. V deji sa vynárajú nečakané prepojenia a súvislosti, ktoré detský divák len ťažko dokáže úplne pochopiť.

Zootropolis
Už ani v animovaných filmoch nie sú úradníci najrýchlejší

 Film s reálnou šancou preraziť

Ťažko predpovedať budúcnosť filmu a jeho úspešnosť u širokej verejnosti. Veľkým pozitívom filmu je, že je to jeden z mála šťastných prípadov, kedy dabing nepokazí zážitok. Možno to nebude druhý Leví kráľ, predpoklady stať sa populárnym však určite má. Obsah je spracovaný originálne, pútavo a nadčasovo. Prináša témy a výchovné rady, ktoré budú aktuálne ešte dlho. A nenápadné výchovné odkazy pre dospelých predsa nikdy nevyjdú z módy.

Ak si chcete oddýchnuť aj vďaka tomuto filmovému zážitku, navštívte CINEMAX NITRA aj v týchto dňoch.

 autorka: Monika Hudecová
foto: cine-max.sk

YIB0.cinemax_logo_gradient_rgb_jpg

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.