Liečivá sila bylín: Čo môžeme nájsť v prírode počas týchto dní?

Príroda nám skoro na jar v marci a apríli dáva možnosť zbierať byliny, ktoré pomôžu pri rôznych zdravotných problémoch, ale dajú sa z nich pripraviť aj chutné čaje. Tie môžu pôsobiť preventívne a oslobodiť telo od toxínov, ktorými sme ho cez zimu zásobovali.

Cesnak medvedí (Allium ursinum)

cesnak medvedí_pixabayTáto bylinka sa zbiera od veľmi skorej jari, v nižších polohách už od februára do marca, prípadne apríla. Rastie vo vlhkých polohách v tieni, väčšinou v lesoch popri potokoch a je ľahko rozpoznateľná, silno vonia za cesnakom. Zbierajú sa celé listy až do času, kým nezačne kvitnúť bielym kvetom. Treba si však dávať pozor na prebúdzajúce sa medvede, ktoré túto bylinu zbožňujú po zimnom spánku. Tiež je ľahko zameniteľná s jedovatou konvalinkou. Medvedí cesnak má v sebe mnoho účinných látok, rovnako ako cesnak kuchynský, ba dokonca viac. Používa sa v surovom stave do šalátov, nátierok, do varenia, možno ho dať zamraziť alebo spraviť z neho tinktúru. Veľmi účinne prečisťuje organizmus od škodlivých látok, preto je vhodným prostriedkom na jarnú detoxikáciu.

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara)

podbeľ_wikimedia.orgMedzi prvými jarnými bylinkami, ktoré sú liečivé a zdravé, sa vyskytuje aj podbeľ. Rastie na slnečných miestach, na suchých aj vlhkých. Odporúčame ho zbierať len v neznečistených lokalitách. Zbierajú sa žlté plne rozkvitnuté kvietky a po usušení sú vhodné na prípravu čaju. Pôsobí proti kašľu, preventívne udržiava zdravé pľúca (aj fajčiarom). Možno ho piť počas celého roka v zmesi s inými bylinkami, ale proti kašľu samotný sa môže užívať maximálne dva týždne.

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Rastie na sídliskách, na okrajoch obcí, popri cestách, takmer všade. Od apríla do mája sa vyskytuje hojne. Pred kvitnutím sa zbierajú listy, ktoré sa používajú do šalátov alebo do varenia. Po kvitnutí sa z kvetov pripravuje sirup, med alebo čaje. Koreň púpavy je tiež veľmi liečivý, pripravuje sa z neho tinktúra alebo sa luhuje v studenej vode. Púpava je veľmi dobrým prostriedkom na prečistenie organizmu, využíva sa pri cukrovke, chronickom zápale pečene, svrbení kože, čistí žalúdok a podporuje trávenie

púpava_pixabay

Prvosienka jarná (Primula veris)

Prvosienku nájdeme na horských lúkach, pasienkoch a v listnatých lesoch v marci a apríli. Je dobrým prostriedkom proti nespavosti, nervovým poruchám, prečisťuje krv, posilňuje srdce.

prvosienka_pixabay

 

Imelo biele (Viscum album)

Imelo rastie v guľovitom tvare na hostiteľskej rastline počas celého roka. Zbierajú sa listy  a malé vetvičky bez plodov (tie sú jedovaté). Najlepšie je zbierať ho v marci a apríli, keď sú plody obhryzené vtákmi, a vtedy má liečivú silu. Najviac účinné je také , ktoré rastie na topoľoch a duboch, avšak nie popri cestách. Využíva sa ako liek proti epilepsii, na výbornú funkciu žliaz, dokáže vyrovnať vysoký aj nízky tlak. Lúhuje sa v studenej vode.

imelo_pixabay

Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica)

Pŕhľava patrí medzi naše najlepšie liečivé rastliny. Pomáha proti vyrážkam, čistí krv, eliminuje bolesti hlavy rôzneho pôvodu, chráni obličky, bojuje proti alergiám každého typu, je výborným pomocníkom na vlasy, podporuje ich rast a lesk. Prvá pŕhľava rastie v období medzi aprílom a májom, potom opäť keď sa kosí. Rastie takmer všade, v krovinách, popri násypoch, popri poliach, v záhradách. Zbiera sa celá rastlina, len mladé výhonky.

prhlava_pixabay

autorka: Veronika Selecká
foto: pixabay.com, wikimedia.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.