Trafačka: Viac ako fotogaléria

Výstavy, besedy, koncerty, prezentácie, workshopy a k tomu ešte aj dobré pivo na jednom mieste? Áno, je to možné. Reč je o Trafačke na ulici Janka Kráľa. Vstúpte a zistíte, že nejde o nejakú obyčajnú fotogalériu.

História stavby siaha do roku 1913, kedy sa začala zavádzať elektrina po Slovensku. Budova spĺňala účely transformátorovej stanice do roku 1986. O rok na to sa o ňu začali zaujímať členovia ochranárskych zoskupení v Nitre a tí zabránili ďalšiemu devastovaniu stavby.

Trafačka 1

Milovníci umenia si prídu na svoje

Fotogaléria Trafačka sa nachádza na prízemí. Spojená je s malou kaviarňou, v ktorej vládne naozaj príjemná atmosféra. Jej majiteľom je nitriansky fotograf František Kolář. Trafačku založil v roku 2009 s úmyslom poskytnúť priestor významným protagonistom fotografického umenia, ale aj otvoriť dvere a dať príležitosť mladým fotografom. Priestor na prízemí je prepojený s podkrovím budovy, v ktorom sa nachádza ateliér. V ňom sa uskutočňujú kurzy fotografie.

Hneď pri vstupe vás očarí útulnosť priestoru, no zároveň zariadenie samotné. Už na prvý pohľad je jasne vidieť, že ide o miesto, ktoré sa dotýka umenia. Všetky tieto aspekty spolu s milým personálom zabezpečujú vždy pozitívny zážitok.

Trafačka 3

Pochutnajú si tu všetci

Stálicou v kaviarni je výborné čapované pivo. Okrem neho tu, samozrejme, nájdete typické nápoje ako káva, víno či bylinné čaje. Na svoje si však prídu aj nekonvenční gurmáni, ktorí si môžu pochutiť na stopercentných ovocných šťavách, domácich sirupoch či jablkovom „sajderi“. Trafačka taktiež ponúka rôzne drobnosti na zahryznutie ako domáci nakladaný encián, lokše, koláče a rôzne grilované špeciality.

Trafačka 2

Ako sa do Trafačky dostať?

Trafačku nájdete na ulici Janka Kráľa 65. Pre tých, ktorým názov ulice nič nehovorí, je to miesto blízko kruhového objazdu pri Galérii Tesco. Najjednoduchšie sa k nej dostanete autobusovou linkou číslo 7, keď vystúpite na zastávke Štúrova. Cestou na Vodnú ulicu natrafíte na malú bielu budovu obrastenú brečtanmi. Otváracie hodiny Trafačky, ako aj všetky akcie nájdete na jej oficiálnej webovej stránke trafacka.sk

autor: Matúš Kamenický
 foto: autor

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.