Celosvetová inštitúcia zverejnila rebríček najlepších univerzít, zaradila doň aj UKF

Univerzita Konštantína Filozofa je podľa aktuálneho hodnotenia rebríčka URAP 2015-2016 stále jednou zo šiestich najlepších univerzít na Slovensku. Prvé miesto medzi slovenskými vysokými školami získala Univerzita Komenského v Bratislave. 

SCIMAGO Institutions Rankings (SIR) je hodnotiace centrum s celosvetovým pôsobením pre tvorbu bibliometrických analýz a rankingov univerzít i vedeckých inštitúcií. Ich analýzy sú významnou súčasťou hodnotenia vedeckej výkonnosti výskumných inštitúcií na Slovensku. Medzinárodný rankingový systém URAP každoročne zverejňuje rebríček dvoch tisíc najlepších vysokých škôl, ktoré predstavujú desať percent najvýkonnejších vysokých škôl na svete.

V súčasnosti je na Slovensku zastúpených deväť slovenských univerzít spomedzi celkového počtu 2782 vzdelávacích inštitúcií z celého sveta. Okrem UKF boli v danom období zaradené do výberu Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave a Technická univerzita vo Zvolene. Je dôležité zdôrazniť, že pri výbere inštitúcií sa kladie dôraz na šesť hlavných ukazovateľov výkonu, pričom publikácie tvoria základ metodiky hodnotenia. Medzi hlavné ukazovatele sa radí kvalita a množstvo publikácií, kvalita a množstvo citácií, medzinárodný výskum a spolupráca v rámci tohto výskumu.

4647098313_2621c2c633_o
foto: archív ON

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa v aktuálnom hodnotení umiestnila na 1853. mieste a celkovo je hodnotená v kategórii B. K výsledku sa vyjadrila Gabriela Miššíková, prorektorka pre medzinárodné vzťahy. „Hodnotenie URAP sa sústredí na výkon vo vedecko-výskumnej činnosti, zahraničných publikáciách a citáciách – toto sú oblasti, ktorým sa venujeme dlhodobo a systémovo, tu sme dosiahli výborné a niekde aj nadštandardné výsledky. Umiestnenie je tiež povzbudivý a motivačný prvok v našom snažení. Najmä keď verdikt Akreditačnej komisie nebol jednoznačne pozitívny. UKF však už nedostatky, ktoré jej vyčítala komisia, odstránila.“

Do šestice univerzít sa tiež zaradila Univerzita Komenského v Bratislave (kategória A), Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach (kategória B+) či Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave (kategória B).

autorka: Michaela Harabišová

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.