Cestujeme s ISIC-om v ruke

Byť mladým a nezávislým študentom má svoje čaro. Máme množstvo času a príležitostí, len peňazí nikdy nie je toľko, ako by sme chceli. Cestovanie so študentským preukazom sa preto niekedy veľmi vypláca.

Od sedemnásteho novembra roku 2014 sa stala pre študentov najvýhodnejšia vlaková doprava. Vláda schválila niekoľkomiliónový rozpočet, aby sme mohli cestovať vlakmi úplne „zadarmo“. Tento krok má v dlhodobejšom rozmere za následok výpadok desiatok autobusových liniek, ktoré nemali dostatok zákazníkov. Napriek tomu sa autobusy snažia nalákať mladých študentov cestujúcich do vzdialených miest Slovenska. Aké cestovanie je pre nás teda najvýhodnejšie?

Čo urobiť pre lacnejšie cestovanie

ISIC ako taký je ale bez poplatkov úplne zbytočný. Prvý rok za nás poplatky uhradí univerzita, druhý a ďalšie to už musíme urobiť sami. Treba tak spraviť na termináli v hlavnej budove na Triede Andreja Hlinku. V dňoch zápisu zvyknú vo vchode budovy pomáhať aj študenti, u ktorých si môžete zakúpiť revalidačnú známku. Máte na výber – bezplatnú okrúhlu (poplatkom sa ale aj tak nevyhnete), alebo štvorcovú za 10€, ktorá vám otvára dvere do sveta zliav v obchodoch, kinách, divadlách a podobne. Nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek známku, je nutné prihlásiť sa na stránke ISIC a zaplatiť tri eurá na dopravu. Tu začína cesta za úspešnými zľavami a o trochu plnšou peňaženkou.

Ako cestovať úplne zdarma

Zadarmo sa na Slovensku môžeme prepravovať len tam, kde nám to dovoľujú koľajnice. Okrem detí a dôchodcov sú študenti zvýhodnení a nemusia platiť vôbec nič za vlakovú prepravu vlakmi Železníc Slovenskej republiky. Aby ste túto výhodu mohli využívať aj vy, je potrebné spraviť niekoľko nasledovných krokov. Zadarmo nie je možné jazdiť len pomocou študentského preukazu, je nutná aj bezplatná registrácia a vydanie preukazu prepravy ŽSR. Žiadanku si môžete stiahnuť na stránke ŽSR. S potvrdenou a vyplnenou žiadankou a fotografiou si môžete ísť po kartu bezplatnej dopravy na ktorúkoľvek väčšiu vlakovú stanicu, kde vám ju vydajú.

Cestovanie s ISIC-om v ruke (1)
K bezplatnej preprave nestačí len ISIC, je potrebné vybaviť špeciálny preukaz. Foto: transport.sk

Ak chcete cestovať pravidelne, môžete si zakúpiť mesačník. Dajte si pozor, akú trasu uvádzate ako pravidelnú, pretože jedine na ňu si budete môcť zadovážiť bezplatný mesačný lístok. Vláda chcela takto predísť zneužívaniu osobnej dopravy na súkromné účely. Jednorazový lístok kamkoľvek si napriek tomu pomocou tohto preukazu môžete zaobstarať bez poplatkov. Ak si lístok nestíhate kúpiť, využite čo najrýchlejšie možnosť jeho kúpy cez internet, v opačnom prípade vám hrozí pokuta v hodnote tri eurá.

Vlaky nejazdia dostatočne často a najmä, nejazdia všade

Zavedením dopravy zadarmo boli však zvýhodnení najmä študenti z miest, v ktorých premáva pravidelná vlaková doprava, oproti tým, ktorí nemajú možnosť sa vlakom prepravovať. „Keby som mala cestovať vlakom, zabralo by mi sto kilometrov viac ako päť hodín. Je to neúnosné,“ hovorí piatačka Lenka. Za celých päť rokov nešla ani raz vlakom. Presne pre takýchto študentov sú k dispozícii priame diaľkové autobusové linky, ktoré taktiež ponúkajú zľavy na cestovanie. Okrem toho sú autobusové linky výhodné aj pre študentov zo vzdialených miest, kde majú možnosť ušetriť niekoľko hodín času. Opäť je však nutné mať aktivovaný a prolongovaný ISIC, pretože šoféri majú v náplni práce striebornú nálepku kontrolovať. Ak ich teda nechcete nahnevať a chcete cestovať v pohode, pripravte si preukaz na zľavu hneď pri platení a nebojte sa vypýtať si študentský lístok v akomkoľvek diaľkovom autobuse premávajúcom na slovenských cestách.

Ochudobnená nezostane ani regionálna doprava

Málokto vie, že karta ISIC je naozaj všestranná i pri regionálnej doprave. Každý z nás cestuje občas i medzimestskými linkami a autobusmi z miest do dedín, ktoré stoja na každej zastávke. Je dobré vedieť, že i v týchto linkách Slovenskej autobusovej dopravy si môžete priamo u šoféra nabiť svoj ISIC sumou najmenej päť eur. Cestovné vám bude neskôr odčítavané priamo z karty a bude o pár centov nižšie ako študentské cestovné za hotovosť.

Asi každý študent aspoň raz za čas využíva služby nitrianskej MHD. Ak je to naozaj len sporadicky, študentom sa nechce veľmi zaoberať aktiváciou karty či dobíjaním kreditu. Napriek tomu sa aj takto dá pri každej jazde ušetriť až pätnásť centov. Na začiatku akademického roka je nutné navštíviť centrum Arriva na Mestskej tržnici, kde vám kartu aktivujú a poprípade dobijú kredit. Minimálna suma na dobitie je znova päť eur. S takto dobitou kartou zaplatíte za jednu jazdu dvadsaťpäť centov a lístok vám bude účinný štyridsať minút. Ak budete chcieť prestúpiť, stačí kartu opäť priložiť k terminálu a za lístok platiť nebudete. Od tohto akademického roka si kredit na MHD môžete nabíjať i v ktorejkoľvek nitrianskej trafike.

Cestovanie s ISIC-om v ruke (2)
Foto: pixabay.com

A čo zahraničie?

Hoci karta ISIC nesie slovo „medzinárodný“ už vo svojom názve, zľavnené cestovanie si na ňu nemôžeme uplatniť ani vo všetkých krajinách Európskej únie. Stačí sa pozrieť na vlaky z Bratislavy do najbližšej metropoly Viedne, kde študentské lístky jednoducho neexistujú. V takmer všetkých krajinách si však môžete vždy zakúpiť zľavnené či zvýhodnené lístky. Kontrolóri bývajú pri karte ISIC veľmi ústretoví. Niekedy sa stačí milo usmiať a študentský lístok vám vydajú aj vtedy, keď ste si kartu zabudli doma. V každom prípade sa cestovanie s ISIC-om v ruke opláca a drobné, ktoré ušetríte pri cestovaní, si môžete potom užiť s priateľmi v cieli cesty.

autorka: Simona Bagová 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.