Kultúrny detox: Máj 2016

Je to tu, dlho vytúžený máj konečne prišiel, a s ním aj koniec ďalšieho akademického roka, skúšky, štátnice a alergie. Asi tak by sme v skratke mohli charakterizovať nadchádzajúci mesiac. Aj vďaka Nitrianskym univerzitným dňom a iným podareným akciám veríme, že bude skvelý. 

7. máj: Run In Colors Nitra

Veľká benefičná akcia spojená s podporou zdravého životného štýlu a zábavou prichádza do Nitry. Najväčší beh na Slovensku a v Čechách sa môže pýšiť aj prívlastkom najfarebnejší. Čas behu po trati dlhej 5 kilometrov nie je meraný, nejde teda o preteky v pravom zmysle slova. Podstatné je si vychutnať teplé májové počasie so svojimi priateľmi, odpútať sa od starostí a na konci behu si užiť spŕšku veselej farby. Cieľom je urobiť niečo záslužné, prispieť na Nadáciu Kvapka nádeje. Run In Colors je krásna udalosť, ktorá spája príjemné s užitočným, a buduje si svoju tradíciu po celom svete. Nechýbajte pri tom ani vy.

Poď si zašportovať a prispej na dobrú vec!
Poď si zašportovať a prispej na dobrú vec!

10. máj: Superstar nitrianskych univerzít

Čoraz viac populárna súťaž, ktorá sa radí k vyvrcholeniu jarných Nitrianskych univerzitných dní, sa tento rok kvôli takmer mrazivému počasiu presunula z apríla a máj. Študentský parlament UKF v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre, so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou a mestom Nitra si pre vás pripravili bohatý hudobný program. Okrem toho si už celé poobedie budete môcť vychutnávať Enviroday či Karneval v Riu po slovensky, ktorý sa teší každoročne veľkej obľube. Pomedzi súťaž študentov na vás čakajú kapely Ranná nevoľnosť, Klons, Everlong, Itcho Pčelár & Rock n Rolla a The Paranoid. Užite si pekný večer pod holým nebom.

Kto bude novou Superstar Nitry?
Kto bude novou Superstar Nitry?

10. máj: University Night

Zápočtový týždeň vás nemôže vyviesť z miery, ak sa máte na čo tešiť. Nielen leto, ktoré je pred nami, ale aj prvá nitrianska University Night môže byť takýmto stimulom. Možno ju nenazveme priamo kultúrnou akciou, rozhodne je však pre študentov oboch univerzít ako stvorená a každý pozná zo svojho okolia minimálne jedného človeka, ktorý sa sem chystá. Akcia, ktorá začína BEERPONGOM (viete si zrejme domyslieť, o čo pôjde), bude pokračovať až do rána bieleho. Viac o akcii sa dozviete v udalosti na Facebooku.

Prvá nitrianska University Night už desiateho mája čaká aj na teba
Prvá nitrianska University Night už desiateho mája čaká aj na teba

21. máj: Noc múzeí a galérií

Aj tento rok si pre všetkých milovníkov múzeí a galérií pripravila Nitra špeciálnu a veľmi obľúbenú akciu, počas ktorej si každá veková kategória príde na svoje. Do podujatia sa tento rok zapojili Ponitrianske múzeum, Nitrianska galéria, Slovenské poľnohospodárske múzeum, Synagóga i Misijné múzeum. Tešiť sa môžete na vlastnoručné výskušanie niektorých techník konzervovania a preparovania, ukážku šermiarskych súbojov či dobových remesiel, ochutnávku piva či pálenky, prehliadku synagógy s odborným výkladom a na mnoho ďalších sprievodných podujatí. Kompletný program nájdete stránke Nitrianskeho informačného systému.

Kompletný program Noci múzeí a galérií 2016
Kompletný program Noci múzeí a galérií 2016

26. máj: Milan Ondrík ako hosť v Divadelnej kaviarni Evy Pavlíkovej

Nielen na divadelných doskách Divadla Andreja Bagara, ale aj v Music a Cafe v máji 2016 môžete vidieť na jednom pódiu spoločne stáť či sedieť skvelých hercov – Evičku Pavlíkovu a Milana Ondríka. Hoci Milan Ondrík už nepatrí k hercom nitrianskeho DAB, pozvanie herečky stať sa jej hosťom prijal veľmi rád. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o jednom z najlepších súčasných slovenských divadelných hercov prostredníctvom príjemného rozhovoru s Evou Pavlíkovou v jej pravidelnej Divadelnej kaviarni, zapíšte si dvadsiaty šiesty máj 20:30 hod. určite do diára.

Eva Pavlíková si v máji pozvala skvelého herca Milana Ondríka
Eva Pavlíková si v máji pozvala skvelého herca Milana Ondríka

31. máj: Projekcia filmu Stanko

Kinoklub Tatra všetkých srdečne pozýva na projekciu filmu Stanko spojenú s osobnou účasťou tvorcov. Svoje priestory otvorí premietaním filmu o 19:30 hod. Potešte svojho filmového ducha jedinečným slovenským filmom debutanta Rasťa Boroša z kategórie roadmovie . Zahĺbte sa do príbehu inšpirovaného reálnymi ľuďmi, zamyslite sa nad obchodom s dievčatami, no najmä nad pevným putom, aké sú ľudia schopní medzi sebou vytvoriť. Film z roku 2015 trvá 79 minút, vstupné pre študentov 3€.

Slovenský roadmovie Stanko hovorí o skutočnom priateľstve
Slovenský roadmovie Stanko hovorí o skutočnom priateľstve

Zdroj foto: Facebook, dab.sk, pixabay.com, csfd.sk, nisys.sk

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.