Študentská kvapka krvi na UKF opäť pomôže zachrániť životy

Aj tento rok mali študenti možnosť darovať krv a pomôcť tak tým, ktorí to potrebujú. Národná transfúzna stanica Slovenskej republiky opäť vyslala do auly UKF svojich pracovníkov, aby umožnili študentom darcovstvo priamo na univerzitnej pôde. O záujemcov ani tento rok nebola núdza.

Hneď pri vstupe do budovy na darcov čakali študentky ošetrovateľstva, ktoré usmerňovali študentov a podávali im základné informácie. To, či je niekto správnym darcom, ukázal dotazník, ktorý musel každý dobrovoľník pred darovaním vyplniť. Nasledovala vstupná prehliadka, kontroloval sa tlak, pulz a hladina hemoglobínu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Už skoro ráno prišli prví záujemcovia. Foto: autorky

Darcov motivuje pomoc tým, ktorí ju potrebujú

Humanitárna akcia sa, ako každý rok, konala od skorého rána do obeda. Možnosť tak mal každý, kto mal o darcovstvo záujem. K dispozícii boli lekári, sestričky aj študentky ošetrovateľstva, o darcov bolo teda príkladne postarané. Po darovaní dostal každý dobrovoľník malú odmenu. Aj keď môže byť odmena akási malá motivácia, viacerí študenti skonštatovali, že by im vôbec neprekážalo, keby za to nič nedostali.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Každý darca si musel prejsť vstupnou prehliadkou. Foto: autorky

Študenti – darcovia krvi nám bezprostredne po darovaní sprostredkovali svoje pocity. „Dnes som darovala krv prvýkrát. Prišla som sem so spolužiačkou, pretože sme chceli niekomu pomôcť, keďže krvi je stále málo. Určite rada prídem aj nabudúce, budem však musieť počkať, kým budem opäť môcť,“ vyjadrila sa študentka pedagogickej fakulty. Študentka prírodovedeckej fakulty sa už študentskej kvapky krvi zúčastnila: „Rada pomáham ľuďom, preto som tu už druhýkrát. Robím to s radosťou, ženie ma pocit, že svojou troškou môžem niekomu zachrániť život. Určite prídem opäť.“

Ošetrovatelia musia byť pripravení pohotovo reagovať

Aj napriek tomu, že sa to nestáva často, boli sme svedkami kolapsu jednej darkyne. Lekári však zareagovali pohotovo a o študentku sa okamžite postarali. Pri darovaní krvi netreba zabúdať na to, že musíme myslieť aj na vlastné zdravie, keď chceme pomáhať iným.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
O darcov sa starali aj členovia NTS. Foto: autorky

Veríme, že záujemcov o darovanie bude stále viac, a to nielen na univerzitnej pôde. Nikdy totiž nevieme, či podobnú pomoc nebudeme potrebovať my alebo naši blízki.

 autorky: Patrícia Jeseňová, Monika Hudecová 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.