Odvialo ich až na Slovensko

Ráno jednoducho vstaneme, pozdravíme spolubývajúcich, oni odzdravia v slovenčine. Skočíme si do bufetu kúpiť raňajky a vedieme (ne)príjemný rozhovor s bufetárkou v slovenčine. Ideme do školy, sedíme na prednáške, ktorá je v slovenčine, a píšeme si poznámky v slovenčine. Večer sa vrátime domov a nadávame na školu v slovenčine. Zdá sa nám to normálne, avšak mnoho mladých študentov bojuje každý deň s jazykovou a kultúrnou bariérou. Opustili svoj domov a vybrali sa študovať na Slovensko. Čo ich k tomu viedlo a čo plánujú robiť v budúcnosti? To všetko sa dozviete v nasledujúcich výpovediach.

Darina, Rumunsko

Na Slovensko som išla študovať preto, lebo sme Slováci žijúci v Rumunsku. Oblasti, v ktorej žijeme, sa hovorí aj malé Slovensko v Rumunsku. Od detstva sme chodili do slovenskej školy. Nevidím žiadny rozdiel medzi študentmi a školstvom u nás a tu na Slovensku. Ešte nie som úplne rozhodnutá, či by som chcela zostať na Slovensku aj po ukončení štúdia, ale možno aj áno, ak tu nájdem dobrú prácu a šťastný život.

Cesta domov nám trvá zhruba 6 až 7 hodín. Chodíme domov každý mesiac. Je to menej, ako dochádzajú niektorí študenti z Východu. Najviac mi tu chýba rodina, priatelia a najmä rodná dedina, kde sme vyrastali.

Zbyněk, Česká republika

Slovensko a štúdium na slovenskej univerzite bola viac-menej náhoda. Počas štúdia na Mendelovej univerzite v Brne, kde som študoval návrhárstvo, som sa rozhodol pre ukončenie štúdia z dôvodu, že život umelca ma prestal baviť po pár mesiacoch. Začal som teda hľadať vysoké školy, kde by som mohol študovať šport.

Keďže pochádzam z Javorníka, malej dedinky pri hraniciach so Slovenskom, podal som si 3 prihlášky na blízke univerzity − Masarykovu univerzitu v Brne, Univerzitu Komenského v Bratislave a Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre.

Medzi mojimi spolužiakmi v Brne boli aj Slováci, preto som sa nebál medzi nimi prípadne študovať aj na Slovensku.

Pri prípravách na talentové skúšky som sa zranil a stihol som sa čiastočne zotaviť až na skúšky do Bratislavy. Dva dni pred testami mi však prišiel list z UKF, že som bol prijatý na študijný odbor šport a rekreácia. Tak som sa rozhodol pre štúdium tu v Nitre. Je super byť zahraničný študent, ktorý domov cestuje asi 90 kilometrov.

odvialo ich až na slovensko_pixabay.com_
Zbyněk prešiel od štúdia návrhárstva k celkom odlišnej sfére. Na UKF študuje odbor šport a rekreácia. Foto: pixabay.com

Avšak občas sa nevyhnem narážkam na český jazyk. V Brne sme slovenských študentov brali ako seberovných. Toto je asi ten hlavný rozdiel, ktorý vidím medzi študentmi tu a u nás, ale to, samozrejme, závisí aj od jednotlivcov. Práve preto sa bojím života na Slovensku po škole. Živiť sa napríklad ako animátor alebo športový tréner, ktorý nemá dôveru od rodičov len preto, že rozpráva česky, je celkom smutné.

Čo sa týka školstva, tak si dovolím povedať, že Česko je na trošku vyššej úrovni. Hlavne systém organizovania štúdia, akademického roka a vybavenie pomôcok pre praktickú výučbu.

Naopak, prístup vyučujúcich sa mi viac páči na Slovenku, v tom má Česko čo doháňať. Inak medzi Českom a Slovenskom nevidím rozdiel.

Marína, Srbsko

Keď som bola na strednej škole, tak som zistila, že veľa ľudí ide študovať na Slovensko. Po porovnaní študentského života v Srbsku a na Slovensku som natrafila na veľké rozdiely.

V Srbsku je taký systém, že si všetko musíme platiť. Väčšina fakúlt žiada, aby si študenti kupovali originál knihy a každú skúšku treba platiť − ak nezaplatíš, nemôžeš ísť ku skúške. A okrem toho by som si ešte musela hľadať byt. Jednoducho povedané, máloktorí rodičia majú toľko peňazí, aby financovali svojmu dieťaťu školu. Na Slovensku sa mi páči to, že štát všetko platí a študent nemusí toľko utrácať na školu.

Nemám v pláne vrátiť sa späť do Srbska, ale chcem zostať tu. Ešte existuje možnosť, že pôjdem niekde inde, ak sa mi naskytne šanca.

odvialo ich až na slovensko_pixabay.om
Foto: pixabay.com

Keďže sú aj moji rodičia na Slovensku, tak nechodím tak často domov, jeden alebo dva razy do roka. Autom sa dá docestovať aj za 5 hodín, ale väčšina študentov chodieva autobusom, tak sa cestuje dlhšie, raz som domov cestovala až 12 hodín.

Nechýba mi tu skoro nič, mám nových kamarátov a cítim sa tak, ako keby som bola doma. Jedine starí rodičia mi chýbajú. Najviac babka, ktorá mi varila všetky moje obľúbené jedlá, čo sa tu na Slovensku nevaria. A ešte ten zmysel pre humor. Doma sme si tak medzi sebou aj niektoré slová po srbsky dohadzovali, malo to zmysel, tu na Slovensku sa to nedá.

Hlyeb, Ukrajina

Chcel som ísť študovať do Česka, no nedostal som vízum, tak som sa rozhodol pre Slovensko. Na Ukrajine sa rozmohla korupcia a za známky a skúšky treba platiť. Preto som ani neuvažoval o štúdiu doma. Študenti sa delia na tri skupiny − športovci, ktorí nič nerobia, len športujú a platia za skúšky. Potom sú takí, ktorí veľa študujú a nemajú voľný čas , no aj tak platia za nejaké skúšky. Tretia skupina sú študenti, ktorí nič nerobia, lebo si môžu dovoliť zaplatiť všetko.

odvialo ich až na slovensko_pixabay.com-2
Na Ukrajine je taká korupcia, že vysokoškoláci si musia za skúšky zaplatiť. Foto: pixabay.com

K tomu, aby som zostal na Slovensku, ma núti aj situácia, minimálne 10 rokov sa ešte na Ukrajine nič nepohne, s mesačným platom 40 € sa žije ťažko. Ak má ukrajinský národ problém, začína sa radikálne brániť. Sú problémy s Ruskom, ale nie je možné nič spraviť, lebo politika to zakazuje. Keď som bol ešte na Ukrajine, mali sme vysokú úroveň kriminality a korupcie a do toho tá vojna, úmrtia, zranenia…

Domov do Kyjeva chodím raz v semestri, po ukončení semestra, cesta trvá približne 32 hodín. A ešte jedenkrát som cestoval do Ľvova k priateľke, tam je to asi 20 hodín.

Najviac mi tu chýba moje auto, otec, mama, rodina, ukrajinský jazyk a slanina. Ukrajina je tiež krásna, máme veľa pekných miest, ktoré mi chýbajú.

autorka: Mária Zimovčáková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.