Začína sa Týždeň Nitrianskej galérie

Projekt, ktorý galéria organizuje periodicky každoročne od roku 2005, smeruje k širokej verejnosti. Pri príležitosti Medzinárodného dňa galérií a múzeí sa v tomto týždni v priestoroch Nitrianskej galérie uskutočňuje celý rad vzdelávacích, umeleckých, kultúrnych akcií a aktivít, ktoré ponúkajú návštevníkom nový spôsob trávenia voľného času ako protiváhu k súčasným komerčným ponukám.

Vo štvrtok je v podvečerných hodinách pripravený výtvarno-hudobný program HAPPENING II. v spolupráci s kultúrnym centrom Hidepark Nitra, v rámci ktorého si účastníci budú môcť vymaľovať bar z Hidepark-u, otestujú pivné trúbky a vypočujú si elektronickú hudbu od DJ FOOLK-a, vstup je voľný.

happ_bitmap
Foto: Nitrianska galéria

Ďalšou súčasťou programu sú vzdelávacie výtvarno-literárne, výtvarno-dramatické a výtvarné tvorivé dielne pre školy: TAJOMSTVÁ VÝTVARNÝCH TECHNÍK V. – interaktívna tvorivá dielňa zameraná na slovenskú krajinomaľbu M. A. Bazovského, v ktorej si návštevníci vytvoria tradičnú slovenskú krajinu 21. storočia prostredníctvom olejových farieb.

SOM AKTÍVNY DIVÁK VÝTVARNÉHO UMENIA V. – tvorivá dielňa plná vizuálnych a interaktívnych výtvarných aktivít podnecujúca u diváka vnímanie umenia. SLOVO A JEHO OBRAZ, BÁSEŇ A JEJ ILUSTRÁCIA III. – koláž – tvorba básní a ilustrácií k vybraným dielam z výstavy M. A. BAZOVSKÝ (1899 – 1968), Maľby a kresby J. JUHANIAK: KURIÓZNE KOLÍZIE.

OBRAZY V POHYBE II. – zaujímavé tradičné aj netradičné animácie. Dielne sú zamerané na rôzne umelecké techniky, ktorým predchádza komentovaná prehliadka k vybraním výtvarným dielam z depozitárov a z aktuálnych výstav galérie.

Rôznorodé medziodborové tvorivé dielne majú za úlohu kreatívnym a aktívnym spôsobom naučiť deti a mládež čítať najnovšie trendy v súčasnom výtvarnom umení a správne rozvíjať ich tvorivé zručnosti. Všetkým ostatným návštevníkom bez vekového obmedzenia sú určené workshopy a večerné akcie: koncert, premietanie filmov, videoart, súťaž – ZAOSTRI SVOJ ZRAK NA UMENIE VI. − kolektívna výtvarná akcia. Počas tohtoročného Týždňa Nitrianskej galérie sa uskutoční aj NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ s pestrou ponukou kultúrnych akcií a súťažou pre verejnosť.

NGM_A5.indd
Foto: Nitrianska galéria

Toto všetko a ešte omnoho viac čaká návštevníkov galérie v dňoch od 17. do 22. mája. Počas Noci múzeí a galérií bude do výstavných priestorov (Salón, Reprezentačné sály, Bunker, Galéria mladých) vstup zadarmo. Počas celého týždňa bude na tvorivé dielne a workshopy vstup so zľavou 50 %.  Pre hendikepovaných žiakov je vstup na všetky akcie zadarmo.

Pozvánky na podujatie nájdete tu: 

Týždeň nitrianskej galérie

HaPpeNinG 

Noc galérií

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.