Darujte prebytočné jedlo, ktoré by ste inak vyhodili

Plytvanie jedlom − stále aktuálna téma na celom svete. Každý z nás aspoň raz v živote vyhodil niečo, na čo už nemal chuť, aj keď to bolo v záruke a nič tomu nebolo. Mesačne sa vyhodí niekoľko stoviek až tisícok kilogramov jedla, ktoré by mohlo poslúžiť niekomu inému.

Nad touto myšlienkou sa pred troma rokmi zamysleli dobrovoľníci v Nemecku a spolu založili neziskovú organizáciu Foodsharing, ktorou pomáhajú ľuďom vo viacerých európskych krajinách.

Nevyhadzujte jedlo, odložte ho do verejnej chladničky

V Nemecku funguje viac ako 130 verejných chladničiek umiestnených na uliciach, do ktorých môžete vložiť prebytočné jedlo a na oplátku si z nich môžete vziať niečo pre seba. K chladničke je pripevnená aj polica na potraviny, ktoré nemusia byť skladované v chlade. Verejné chladničky nie sú určené len pre sociálne slabších jedincov. Slúžia najmä na to, aby sa zbytočne neplytvalo potravinami.

Už aj u našich susedov

Táto myšlienka pomáhania našla svoje uplatnenie aj v Českej republike. Tam sa nachádzajú dve verejné chladničky, jedna v Českých Budějoviciach a druhá v Plzni. Ľudia do týchto chladničiek nosia prevažne ovocie, mliečne výrobky a vákuovo balené mäsové produkty. Všetko je založené na anonymite, dôležité však je, aby ste priniesli výrobky, ktoré nie sú po uplynutí doby trvanlivosti.

Daruj jedlo, ktoré by si inak vyhodil_Facebook
V Nemecku sa nachádza vyše stovky verejných chladničiek. Foto: Facebook

Kedy aj u nás?

Na Slovensku funguje Občianske združenie Free Food, ktoré v roku 2014 v rámci festivalu Ekotopfilm takúto chladničku na pár dní umiestnilo do bratislavských ulíc. Momentálne sa však u nás žiadna verejná chladnička nenachádza, no ak chcete pomôcť, môžete. Na Facebooku je vytvorená skupina Foodsharing Slovensko – podeľ sa s potravinami. Prostredníctvom nej môžete darovať potraviny, ktoré už nechcete.

Myšlienka darovania jedla je veľmi pekná, preto dúfame, že sa tento projekt čoskoro uchytí aj u nás. Zatiaľ však neplytvajte jedlom a kupujte si len to, čo naozaj potrebujete. Zistíte, že je veľmi jednoduché ušetriť aj pár eur navyše.

titulná foto: flickr.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Darujte prebytočné jedlo, ktoré by ste inak vyhodili

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.