Keď sa z vedľajších postáv stávajú hlavní hrdinovia

Znamená to, že boli príliš dobré na to, aby zostali postavami, ktoré sa kdesi iba mihli. Získali si fanúšikov a vyslúžili si miesto na tróne filmového plátna. 

V animovaných filmoch alebo v hraných, sú všade. Väčšinou zostávajú nepovšimnuté. Sú však aj prípady, keď sa človeku dostanú pod kožu dokonca viac než hlavní hrdinovia. Vtedy sa tvorcovia znovu chytia remesla a venujú viac pozornosti týmto postavičkám. V nasledujúcom článku sme vybrali niekoľko takýchto postáv.

Mimoni

Prvýkrát sa malé žlté postavičky objavili v roku 2010 vo filme Ja, zloduch (Despicable Me). Boli pomocníkmi zloducha Grua, ktorý sa snažil ukradnúť mesiac a na dosiahnutie cieľa si adoptoval tri malé dievčatká. Svojím vtipným vystupovaním si získali svojich fanúšikov. Nasledovala druhá časť filmu a svet zaplavila mánia mimoňov. Boli všade a všetci ich milovali. Ľuďom však vŕtalo v hlave, prečo sú žltí, ako sa dostali ku Gruovi a množstvo iných otázok, ktoré zodpovedal až samostatný film o žltých bytostiach.

V roku 2015 sa do kín dostal film pod názvom Mimoni (The Minios). Príbeh sa začínal ich vznikom a úlohou v histórii, keď si vždy hľadali čo najväčšieho a najlepšieho zloducha. Od dinosaurov, upírov či Napoleona sa dostali k malému Gruovi, u ktorého našli svoje uplatnenie. Mimoni sa stali obľúbenými animovanými hrdinami u malých aj veľkých a patria medzi vedľajšie postavy, ktoré si zaslúžili svoj vlastný príbeh.

Keď sa z vedľajších postáv filmov a animákov stali hlavné...- Mimoni_ zdroj pixabay.com
Minoni ako hlavní hrdinovia doslova zažiarili a získali si obľubu u divákov rôznych vekových skupín. Foto: pixabay.com

Tučniaky z Madagaskaru

Štvorica tučniakov patrila medzi vedľajšie postavy v troch častiach animovaného filmu Madagaskar, ktoré sa dostali do kín v rokoch 2005, 2008 a 2012. Až v roku 2014 sa tvorcovia rozhodli pre samostatný film s názvom Tučniaky z Madagaskaru (The Penguins of Madagascar).

V predchádzajúcich častiach boli so svojimi vtipnými a akčnými“ scénami neodmysliteľnou súčasťou rozprávky. Skupina tajných agentov, žijúcich v zoologickej záhrade a neskôr na ostrove vždy spestrovala dej, diváci si ich obľúbili. V ich vlastnom filme sa viac kryštalizovali ich vlastnosti, schopnosti a vzťahy.

Kocúr v čižmách

Keď sa z vedľajších postáv filmov a animákov stali hlavné..._ zdroj wikimedia.org
Foto: wikimedia.org

S touto rozprávkovou postavičkou sa diváci prvý raz stretli v úspešnom druhom diele animovaného filmu Shrek v roku 2004. Keď sa kráľ, otec Fiony, rozhodol dať svojho zaťa „odstrániť“ pomocou obávaného zabijaka – kocúra v čižmách. Nakoniec sa zo Shreka, oslíka a kocúra stali nerozluční kamaráti. Postava zaujímavá svojím španielskym prízvukom, v angličtine kocúra daboval Antonio Banderas, šermiarskym umením a hlavne úžasným mačacím pohľadom si získala priazeň divákov.

 

Svojho vlastného filmu sa kocúr dočkal až v roku 2011 po dokončení ďalších dvoch častí Shreka, kde ďalej stvárňoval významnú vedľajšiu úlohu. V rozprávke Kocúr v čižmách (Puss in Boots) sa diváci dozvedajú celý jeho príbeh. Ten časovo predbieha udalosti v predošlých filmoch. Svoju dobrodružnú povahu a bojové“ schopnosti použije v zápase proti nepriateľovi a k záchrane svojho rodného mesta.

Deadpool

Pokiaľ by sme sa o tomto ,,superhrdinovi“ bavili v emotikonoch, potom by to bola lebka a poop. V červeno-čiernom spandexe odetý Ryan Reynolds ako Wade Wilson je jednoducho dokonalý.

Prototyp toho, čo každý hrdina jednoznačne stelesňovať nemôže, sa začiatkom roka neobjavil na filmovom plátne prvýkrát. Aj keď to mnohí z vás zrejme nepostrehli, pán Pool debutoval už v X-Men Origins: Wolverine v roku 2009. Rozhodne to však nebola premiéra s veľkými ováciami, skôr naopak. Chudák Kapitán Pool, ako si chcel pôvodne hovoriť, sa ledva stihol trochu zalesknúť a hneď jeho hviezda padla. Veď ani len nemal svoj kostým, nieto že by ešte mohol byť vtipný cez zašité ústa! Ale stihol si to vynahradiť. Poriadne zažiaril, keď dostal vlastný film plný akcie a vtipu.

DEADPOOL
Superhrdinu, ktorý sa do kín dostavil začiatkom roka, stvárnil Ryan Reynolds. Foto: flickr.com

Pokiaľ ste to nevedeli, Deadpool patrí medzi mutantov klasifikovaných ako x-meni. So schopnosťami sa však nenarodil, získal ich. Mučením vynútená mutácia Wada Wilsona bola jediným spôsobom, ako uniknúť z ľadových rúk smrti.

Hoci sa dá film o tomto šialencovi považovať za odbočku z hlavnej línie X-Menov, vo svete komiksov nie je neznámym pojmom. Patrí mu vlastná séria, v ktorej je populárny tým, že sa prihovára čitateľom.

 Aquaman

Ďalší z hrdinov, ktorí kraľujú vlastnému radu komiksov, ale na plátne sa najprv objavili iba v hosťujúcej úlohe. Aquaman sa prvýkrát vôbec vyskytol vo filme až tento rok, a to v Batman vs Superman: Úsvit spravodlivosti (Batman vs Superman: Dawn of Justice) v prevedení Jasona Momoa.

Keď sa z vedľajších postáv filmov a animákov stali hlavné... - Aquaman Jason Momoa_ zdroj moviepilot.com
Foto: moviepilot.com

Zatiaľ je známy iba pravým komiksovým nadšencom, no už čoskoro by sa mohol popularizovať. Podobne ako niekoľko iných, aj chlapíka s plutvami sa týka plán s vlastným filmom. Predbežne je dátum premiéry určený na 28. júla 2018. A opäť v hlavnej úlohe uvidíme Jasona Momoa.

Aquamana však môžeme uvidieť aj omnoho skôr, než bude mať vlastný film. Medzi debutom a trhákom, kde bude ústrednou postavou, by sa mal objaviť ešte budúci rok v Lige spravodlivých 1. časť (Justice League Part One). Tá by mala mať premiéru 17. novembra 2017.

Black Panther

Keďže je momentálne medzi všetkými komiksovými nadšencami pretriasaný film Kapitán Amerika: Občianska vojna (Captain America: Civil War), spomenieme jedného z jej účastníkov. Black Panther sa práve vďaka tomuto kúsku prvýkrát dostáva na plátna.

Black Panther je prvý čierny superhrdina vôbec. Možno si poviete: Veď aj Falcon je černoch!” a nebudete sa mýliť. Predsalen, v kinách a televízii sme v Avengers a Kapitánovi Amerika videli ako prvého čierneho superhrdinu Falcona. Ale podľa komiksov bol skôr Black Panther.

Keď sa z vedľajších postáv filmov a animákov stali hlavné...-Black Panther Chadwick Bosman_ zdroj wikipedia.org (1)
Black Panther – prvý čierny superhrdina. Foto: wikipedia.org

Príbeh tohto hrdinu však neskončí účinkovaním v už spomínanej snímke Kapitán Amerika: Občianska vojna. Podobne ako pre Aquamana, ale aj Wonder Woman či Flasha, aj pre neho je pripravený vlastný film. Do kín by mal doraziť 16. februára 2018.

V najnovšej časti Kapitána Amerika a podobne aj v celovečernom filme si zahrá Black Panthera Chadwick Boseman

autorky: Janka Hajnovičová, Natália Fekiačová

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.