Závislosť môže vyvolať smiech i údiv

Závislosti, poznáme ich všetci. Na káve, na drogách, na alkohole. No čo tie, ktoré nie sú až také známe, bežné a tak trochu nudné? Existujú totižto aj neduhy, ktoré vás utvrdia v tom, že nie ste až takí divní, ako ste si doteraz mysleli.

Prajeme dobrú chuť, netradične

Začíname závislosťou na trhaní vlasov. Trpia ňou prevažne ľudia s dlhými vlasmi, častejšie ženy, ale nevyhýba sa ani mužom. Trhanie vyvoláva u jedincov potešenie, bolesť, ktorá sprevádza tento úkon, ich upokojuje. Niekedy po vytrhnutí vlasu z hlavy dokonca oblizujú a jedia biely pozostatok z korienka. Na hlave im tak ostávajú prázdne miesta, tie sa snažia pred okolím zakrývať.

Byť závislý na jedení toaletného papiera? Aj takéto podivnosti nám prináša doba, v ktorej žijeme. Istá Londýnčanka sa priznala k tomu, že jej začal chorobne chutiť toaletný papier. Svoju rolku si so sebou nosí všade. Nesmie jej chýbať v kabelke, aute či pri posteli. Čo ak by práve počas šoférovania dostala chuť na kúsok toaletného papiera?

Nie až tak zvláštna, no predsa netradičná − závislosť na mrkve. Predstavte si, že kráčate po ulici a okolo vás prejde človek, ktorý má v ústach mrkvu. Čo by ste si pomysleli? Určite nič normálne. No sú aj ľudia, ktorí majú mrkvu doslova všade. Nielen v chladničke, kabelke či vo vrecku, ale aj na vlastnej koži v podobe tetovania, na pohároch, nábytku, oblečení či tapete v telefóne.

Keď závislosť vyvoláva smiech i údiv
Foto: Matúš Kamenický

Aj ďalšia je zo sekcie „gastro“ závislostí, v tomto prípade ide o konzumáciu príborov. Jeden muž sa musel kvôli tomuto neduhu opakovane podrobiť operáciám, pri ktorých mu vyberali zo žalúdka malé kovové predmety. Ďalší bol stíhaný za kradnutie príborov v reštauráciách. Príchuti kovu totižto nevedel odolať.

Bez „uspávanky“ nezaspím

Je občas bežné, ak neviete zaspať bez nakrémovaných rúk alebo nôh. No zaspávanie bez zvuku fénu je pre niektorých ľudí takmer nepredstaviteľné. Dokonca sa týmto ľuďom už viackrát stalo, že fén ich popálil alebo zapríčinil v dome požiar. Ale aj napriek tomu si svoju noc nevedia predstaviť bez tejto uspávanky. Zvuk ich upokojuje a navodzuje im pocit bezpečia.

Keď závislosť vyvoláva smimech aj údiv_2_pixa
Zvuk niektorých domácich spotrebičov môže navodiť pocit pokoja a bezpečia.
Foto: pixabay.com

Ďalší neduh je najčastejšie spájaný s dospievajúcimi dievčatami a dospelými ženami, ktoré sa chcú páčiť. Hovoríme o závislosti na opaľovaní. Tá môže neskôr hraničiť s psychickou nevyrovnanosťou. Ženy si začnú chorobne myslieť, že pri vynechaní jediného opaľovania v soláriu či na slnku zblednú. Veľa ráz táto závislosť súvisí aj s anorexiou alebo prehnanou snahou vyzerať chudšie. Ide o následok mýtu, že tmavšia pokožka vyzerá štíhlejšie ako bledá.

autorka: Zuzana Michalíková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.