Nová sezóna Divadla Andreja Bagara sa ponesie v duchu slovenskej tvorby

Začiatkom týždňa zahájilo Divadlo Andreja Bagara v Nitre nadchádzajúcu sezónu na tlačovej konferencii, počas ktorej predstavilo nové hry a jej tvorcov. Návštevníci divadla sa tak môžu tešiť na rôznorodú sezónu, tá sa zameriava na slovenskú tvorbu. 

Divadelná sezóna 2016/2017 sa v Divadle Andreja Bagara bude odohrávať pod heslom Made in Slovakia. To prezrádza, že uvedené hry sa budú niesť v slovenskom duchu. Pôjde o inscenácie, prinášajúce témy a odkazy slovenských autorov 20. a 21. storočia. Divadlo tak predstaví niekoľko pôvodných a súčasných dramatických textov, ktoré vznikli na objednávku a cez iniciatívu nitrianskeho divadla. Aj túto sezónu si divadlo zachováva žánrovú a tematickú rôznorodosť, návštevníci uvidia okrem komédie aj drámu, tragédiu či dokonca muzikál. Vedenie DAB chce takto nadviazať na sezónu s názvom Rodinné striebro, ktorá prebiehala v rokoch 2007 až 2008. V tom čase uviedlo kompletne slovenský repertoár. Jednotlivé predstavenia vidí divadlo ako správy vo fľaši, ktorých myšlienky a odkazy poputujú nielen k súčasným návštevníkom, ale zostanú aktuálne aj v budúcnosti.

Najbližšou novinkou bude muzikál o Jánovi Pavlovi II.

V rámci muzikálovej tradície uvedie divadlo v novembri hru Povolanie pápež. Slovenského muzikálu sa ujal poľský režisér Jerzy Jan Poloński, ktorý ho považuje za odvážny projekt. Podľa šéfdramaturga Svetozára Sprušanského nepôjde o encyklopedické dielo Karola Wojtylu, skôr o pohľad na človeka, stojaceho pri vytváraní svetových dejín. Autorom textu a piesní je Daniel Hevier. „Tvorím ľudskú drámu, kde budú silné emócie, silné konflikty. Dúfam, že tam bude aj humor, pretože už teraz sa herci na niektorých replikách smiali,“ ozrejmil textár a spisovateľ.

Muzikál nahliada na pápeža ako na charizmatickú osobnosť, ktorá sa okrem náboženských otázok zaoberala aj diplomatickým poslaním v zložitom usporiadaní vtedajšieho sveta. Dej odhalí aj jeho sociálne cítenie, intelekt a schopnosti, s ktorými si dokázal získať mnoho priaznivcov. Daniel Hevier uviedol, že približne osemdesiat percent prehovorov pápeža v muzikáli sú autentické slová Jána Pavla II. „Niektoré výroky z jeho úst budú možno znieť skoro až poburujúco.“ Divák sa bude musieť neraz zamyslieť, aby pochopil ich skutočný význam.

Postavu Jána Pavla II. stvárni Ján Gallovič a jeho mladšiu alternáciu zahrajú Juraj Ďuriš a Roman Poláčik. Okrem pápeža uvidia diváci aj jeho názorových protivníkov, napríklad ľudí zo samotnej cirkvi alebo komunistov. Do realizácie predstavenia sa herecky zapojí takmer celý herecký súbor DAB a množstvo externistov. „Keďže v okolí pápeža sa nepohybovalo až tak veľa žien, ako máme v divadle, niektoré postavy som vymyslel a transplantoval ich do životopisu pápeža,“ uviedol Hevier.

Prítomným sa prihovoril aj nový riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy. foto: DAB
Uvidíme aj príbehy slovenských osobností

Na jar predstaví divadlo hru Jánošík, ktorá vznikla ako veršovaná skladba z dielne Márie Rázusovej-Martákovej. Pôjde o súčasnú interpretáciu mýtického príbehu o Jánošíkovi, ktorého legenda má v povedomí Slovenska svoje nezastupiteľné miesto. Jánošík v hre pozdvihuje zbraň proti prenasledovaniu a útlaku s cieľom boja za slobodu, pričom je rozhodnutý priniesť najvyššie obete. V predstavení vystúpia Barbora Andrešičová, Branislav Matuščin, Roman Poláčik, Marcel Ochránek a ďalší.

Druhou slovenskou osobnosťou, ktorej príbeh sa predstaví na nitrianskom javisku, je Milan Rastislav Štefánik v hre Štefánik − slnko v zatmení. Autorkou a režisérkou tohto predstavenia je Eva Boršovičová, tá sa snaží bližšie priblížiť osudy tak trochu stále neznámeho, ale zato veľkého hrdinu našich dejín. Hra zachytáva zásadné okamihy jeho života cez mladosť a dospelosť, kedy zažíval šťastné aj nešťastné chvíle. Hra bude niesť jeho odkaz, ktorý je aktuálny aj v súčasnosti.

Nová sezóna − nové projekty

Divadlo bude aj naďalej pokračovať v reprízach hier, ktoré mali premiéru v minulej sezóne. Na dosky sa vracia Kristína Turjanová, preto divadlo znovu zaradí do repertoáru hru Gazdiná Roba. S novou sezónou začína aj nový riaditeľ inštitúcie Jaroslav Dóczy, ktorý prináša projekt otvoreného divadla. Jeho súčasťou bude niekoľko vzdelávacích aktivít a aktivít, v ktorých budú mať priestor noví tvorcovia a nové myšlienky. Riaditeľ by chcel do budúcnosti zaviesť  nové talkshow a hudobné večierky. Tieto podujatia by sa mali realizovať ešte počas tejto sezóny v období jari. Pre návštevníkov budú ďalej organizované aj inscenované prehliadky. Prvú takúto oficiálnu prehliadku budú môcť návštevníci vidieť na tohtoročnej Noci divadiel.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.