Režisér Jerzy Poloński: V Poľsku sa ešte nikto neodvážil spraviť predstavenie o pápežovi

Atmosféra v Divadle Andreja Bagara sa tento rok bude niesť v duchu slovenských diel. Jedno z naplánovaných predstavení je aj pôvodný muzikál z pera Daniela Heviera Povolanie pápež. Ktorí herci sa v tomto muzikáli predstavia a do akej miery sa stotožňujú so svojimi rolami? Občas nečas sa pýtal za vás.

Divadlo sa každým rokom snaží svojich návštevníkov a priaznivcov zaujať niečím novým a netypickým. Tento rok však nastala zmena a na doskách sa odohrá slovenská klasika v novom šate. Pod svoje tvorivé krídla si hru Povolanie pápež zobral poľský tím, ktorý celému dielu dodáva nový nádych.

 „V Poľsku sa ešte nikto neodvážil spraviť predstavenie o pápežovi. Je to predsa dosť kontroverzná téma. Avšak, keď prišla ponuka zo Slovenska, zdalo sa mi to zaujímavé,“ povedal o projekte poľský režisér Jerzy Jan Poloński, ktorý si prácu so slovenskými hercami pochvaľuje.

Pôvodnú slovenskú hru budú sprevádzať silné pocity. Osobnosť Jána Pavla II. v tomto diele bude vystavená veľkým vnútorným bojom. Jeho slabosť, sila i jeho ľudskosť dostanú na javisku priestor, ktorý v kombinácii s hudbou a tanečnými výrazovými prostriedkami utvoria jeden zaujímavý divadelný celok.

„Je to silná téma so silným posolstvom, dnes je vlastne ten jeho odkaz nesmierne živý. Mám pocit, že je to umne napísané. V hre sa nachádza kombinácia akéhosi retro pohľadu z dokumentárneho hľadiska na život Jána Pavla II. A zároveň je to aj trošku divadelne povýšené, pretože sú tam rôzne štylizované postavy,“ komentoval hru predstaviteľ Jána Pavla II. Ján Gallovič.

IMG_5990
Postavu pápeža stvárni hosťujúci herec Ján Gallovič. Foto: Matúš Kamenický

Zámerom je vyzdvihnúť postavu pápeža ako človeka

Príbeh sa začína v momente, keď pápež leží na smrteľnej posteli, spoločnosť mu robí satan. Ten ho pokúša a spolu spomínajú na to, ako hlavný hrdina prežil svoj život. Ako sa mnohokrát ocitol na rázcestí, aké následky mali jeho voľby. Avšak pápež ostáva neporazený a satan musí priznať, že prehral.

„Mám rada záporné postavy, dobre sa hrajú. Sme nadšení tvorivým tímom z Poľska na čele s režisérom Jerzym. Aj keď nie som veriaca, vnímam veľkosť osobnosti Jána Pavla II. a o tom to hlavne bude − o jeho ľudskosti, človečine a myslím si, že texty ktoré napísal pred rokmi, majú stále čo povedať aj dnešným divákom,“ zhodnotila hru Eva Pavlíková, ktorá sa predstaví v úlohe satana.

IMG_5998
Režisér Jerzy Jan Poloński. Foto: Matúš Kamenický

Zaujímavým prvkom celej divadelnej hry bude aj aspekt času. Vyzdvihnuté bude to, ako sa Karol Wojtyla rozhodoval v čase mladosti a v čase, keď už sa nám všetkým dostal do povedomia ako pápež. Hra nebude príliš násilne katolícky spracovaná. Celý tím sa zameriava skôr na vyzdvihnutie pápeža ako človeka, namiesto vyzdvihnutia jeho funkcie. Možno práve táto cesta je ideálnym spôsobom, ako sa s osobnosťou Jána Pavla II. ešte viac stotožniť.

O divadelnú katarziu divákov sa, samozrejme, postarajú aj ďalší herci Divadla Andreja Bagara.

Premiéra: 11. november 2016 vo Veľkej sále divadla.

autorky: Lea Vasková, Michaela Bodyová 

logo-dab


 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.