5 filmových tipov z Európy

Kvalitný film je pre mnohých študentov najobľúbenejšou formou relaxu. Čo však robiť, ak dochádzajú nápady a vy už neviete, kam siahnuť po dobrom filme? V nasledujúcom článku nájdete päť filmových tipov, reprezentujúcich európsku školu.

Hon

Film dánskeho režiséra Thomasa Vintenberga sa dotýka citlivej témy a kladie viacero znepokojujúcich otázok. Odohráva sa v malej dánskej dedinke a sleduje príbeh štyridsiatnika Lucasa, ktorému sa zo dňa na deň zmení život potom, ako bol krivo obvinený zo sexuálneho odťažovania dieťaťa.


Hon je hereckým koncertom Madsa Mikkelsena, známeho aj zo seriálu Hannibal. V role Lucasa musí zachrániť čeliť hystérii a zachrániť svoj život. Film je emocionálne zdrvujúcim divadlom a prinúti vás zamyslieť sa nad známym tvrdením, že deti vždy hovoria pravdu.

Ida

Prvý poľský oscarový film je poctou kinematografii z rokov minulých. Odohráva sa v povojnovom Poľsku a režisér Pawel Pawlikovski servíruje príbeh dvoch charakterovo odlišných žien – neter Annu a tetu Wandu. 18-ročná Anna je pripravená stať sa mníškou, no matka predstavená ju pošle za jej jedinou žijúcou príbuznou – neznámou tetou Wandou.


Wanda je bývalá komunistka a Anna pri nej postupne odhaľuje svoje tajomstvá – dozvie sa, že je židovka a jej skutočné meno je Ida. Čierno-biela kamera a stret nevinnosti s charizmatickou prísnosťou sľubujú nezabudnuteľný filmový zážitok.

Nech vojde ten pravý

Švédsky romantický horor je najoriginálnejším upírskym filmom vôbec. Hlavnou postavou je dvanásťročný outsider Oskar, žijúci v ponurom prostredí švédskeho sídliska, kde je v zime slnko vzácnosťou. Na sídlisko sa prisťahuje tajomné dievča Eli a medzi dvoma deťmi sa rýchlo vytvorí priateľstvo.

Oskara od Eli neodradí ani jej podivné správanie, kým obyvatelia mesta začnú byť postupne zdesený pribúdajúcimi udalosťami, na aké neboli zvyknutí. Detská láska a netradičné spracovanie krvavej témy valcujú americký remake, natočený o dva roky neskôr.

Nedotknuteľní

Francois Cluzet a Omar Sy excelujú v hlavných úlohách francúzskeho snímku Nedotknuteľní. Cluzet v úlohe ochrnutého boháča Philippa hľadá nového ošetrovateľa. Vyberie si mladíka Drissa, ktorého čerstvo prepustili z väzenia. Driss je z predmestí Paríža zvyknutý na život na hrane a k postaršiemu aristokratovi sa navonok vôbec nehodí.


Medzi oboma rozdielnymi hrdinami sa vyvinie nepravdepodobné priateľstvo, sprevádzané veľkým množstvom ostrých vtipov, pri ktorých ide serióznosť bokom. Philippe postupne odhaľuje svoju minulosť, kým Drissa dobehne súčasnosť.

Francúzska komediálna dráma z roku 2011 sa stala kasovým trhákom a získala viacero ocenení. Filmového Drissa dostala až do Hollywoodu.

4 mesiace, 3 týždne a 2 dni

Rumunský režisér Cristian Mungui natočil film, ktorý sa dotýka náročných tém hneď z viacerých uhlov. Odohráva sa tesne pred pádom tvrdého režimu Nicolae Ceaušesca a sleduje osud dvoch priateliek – študentiek, z ktorých jedna sa rozhodne podstúpiť nezákonný potrat.


Film je plný drastických a surových záberov, ktoré diváka stiesňujú a nútia ho premýšľať nad nešťastnými osudmi ľudí, žijúcimi za minulého režimu – na rozdiel od českých či slovenských filmov, ktoré často socializmus vykresľujú ako niečo, na čo treba spomínať v dobrom.

titulná foto: norden.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.