Študentov trápi výber tém bakalárskych prác

Pri výbere témy bakalárskej práce nie sú všetci študenti na rovnakej štartovacej čiare – ak sa aj na svoju vysnenú tému prihlásite ako prvý, nemusí to znamenať, že máte vyhraté.

V septembri si počkáte na zoznam tém na bakalársku prácu, vyhliadnete si svojho favorita a včas sa prihlásite. V AiS-e zasvieti vaše meno a vy ste spokojný. S odstupom hodín, či dokonca dní, sa však dozviete, že vaša téma nie je tak celkom vaša – pripadla študentovi, ktorý sa s vyučujúcim vopred dohodol.

Nízka informovanosť

Dohodnúť sa s profesorom na téme bakalárskej práce je, zdá sa, štandardným postupom. O tejto možnosti však veľké množstvo študentov vôbec netuší a tí, ktorí tušia, sa s tým so svojimi spolužiakmi nemusia podeliť.

V priebehu prvého ročníka nie sú študenti o tomto postupe vôbec informovaní a mnohí čakajú, že si tému jednoducho vyberú vo férovom súboji s časom a spolužiakmi – tak, ako tomu je pri otvorení rozvrhových okien. „Je to spravodlivé, pretože sú témy, na ktoré sa môže prihlásiť len jeden študent. Ale napríklad pri téme Ľudové zvyklosti vo vybranom regióne môže pedagóg zadefinovať aj troch študentov, lebo vyučujúci má pri vypisovaní tém možnosť pri každej téme zadefinovať počet študentov, ktorí si môžu zvoliť danú tému,“ uviedol prorektor pre vzdelávanie Ladislav Baráth.

bakalarka
Študenti si vlastnú tému môžu navrhnúť do konca septembra v druhom ročníku (bc.)
a prvom ročníku (mgr.). Foto: Archív ON

Vzhľadom na zmenu systému štátnic a dôležitejšiu rolu bakalárskej práce, by tak do budúcna nezaškodilo, ak by vyučujúci študentov intenzívnejšie informovali o tom, ako to pri prihlasovaní na témy „chodí“ – ak niekto vie a ten druhý nevie, tak to jednoducho nemôže byť celkom spravodlivé.

Na vymýšľanie témy je málo času

Vyhľadávanou alternatívou ku katedrou vytvoreným zadaniam je navrhnutie vlastnej témy. Študent si vymyslí tému, vytipuje školiteľa a po konzultácii s ním zistí, či je jeho nápad priechodný.

Aj tento postup však má svoje nedostatky. Na jeho zrealizovanie je začiatkom semestra málo času – v aktuálnom semestri bolo nevyhnutné vymyslieť a prekonzultovať tému do konca septembra, aby bola začiatkom októbra do systému zaevidovaná spolu s ostatnými prácami z dielní katedier.

„Na začiatku akademického roka bude potrebné výraznejšie upozorniť druhákov bakalárskeho a prvákov magisterského štúdia, aby nezabudli  si vybrať tému záverečnej práce do konca októbra. Mimochodom v harmonograme akademického roka, ktorý je včas zverejnený na webstránke univerzity, je uvedený termín zverejnenia tém záverečných prác a aj termín prihlásenia sa na záverečnú prácu. Je potrebné sledovať všetky dôležité udalosti, aktivity, ktoré sa týkajú povinností študenta,“ poznamenal prorektor.

Momentálne to však vyzerá tak, že ak si chcete skutočne dobre premyslieť svoju tému, mali by ste nad ňou začať uvažovať už v priebehu letných prázdnin po prvom ročníku. V opačnom prípade sa dostanete do časovej tiesne, prípadne sa budete musieť uspokojiť s témami od školiteľov.

Od prorektora sa nám však podarilo získať prísľub, že sa informovanosť študentov zlepší a informácie o výbere tém budú prístupné na webe univerzity, prípadne v študentských mailoch. „Do spoločného mailu naozaj stačí poslať všeobecnú informáciu o tom, že druháci (bc.) a prváci (mgr.) majú možnosť do konca septembra nahlásiť vlastnú tému, a následne pedagóg, po akceptovaní študentom navrhnutej témy, ju vypíše. Potom už je povinnosť študenta, ktorá je zadefinovaná aj v študijnom poriadku UKF,  aby  pravidelne sledoval a používal UKF mail a ostatné informačné zdroje univerzity na získanie potrebných informácií,” uzavrel prorektor Baráth

autori: Natália Čerňancová, Matej Ondrišek

titulná foto: Mojmíra Némethová 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.