Je možné, aby študent absolvoval predmet skôr, ako ho má v študijnom pláne?

Máte v rozvrhu niekoľkohodinový prázdny priestor a seminár, ktorý je v študijnom pláne až o rok, sa odúča presne v čase voľna? Nenapadlo vám, že by ste takýto predmet absolvovali už o ročník skôr? Občas nečas zisťoval, aké majú študenti v tomto prípade možnosti .

V zásade nie je žiaden problém, pokiaľ sa študent chce zapísať na nejaký predmet o ročník skôr, než ho má v odporúčanom študijnom pláne, keďže tempo štúdia si každý organizuje sám.

„Problémom je iba to, ak je predmet viazaný na iný úspešne absolvovaný predmet. Inak nejde o žiadnu výnimku a študent nič nemusí vybavovať. Stačí sa naň predzapísať,“ uviedla pre Občas nečas prodekanka pre vzdelávanie pedagogickej fakulty Jana Duchovičová.

„Absolvovanie predmetu je ďalej závislé už iba na kapacitných možnostiach, keďže prednosť majú študenti vyšších ročníkov,“ dodala.

Problém by však podľa prodekanky mohol nastať, pokiaľ ide o nový študijný program, teda taký, ktorý nemá študentov vo vyššom ročníku – katedry by pravdepodobne predmet z vyššieho ročníka neotvorili len pre jedného či dvoch študentov.

Ak máte záujem absolvovať predmet z vyššieho ročníka, určite nezabudnite na to, že to bude možné len v prípade, ak by neprišlo ku krytiu rozvrhov. „Ťažkosti môžu nastať s rozvrhom, ktorý sa na fakulte primárne zakladá po ročníkoch tak, aby v ňom nevznikali kolízie. Ak je študent v jednom ročníku a chce absolvovať predmet z iného ročníka, nie je vylúčené, že v rovnakom čase prebieha výučba oboch predmetov a na iných miestach,“ upozornil prodekan pre vzdelávaciu činnosť fakulty prírodných vied Dušan Vallo

autorka: Jana Sedláková

titulná foto: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.