Nová generácia: Keď už tetovanie nie je znakom vyvrheľov

Svet sa neustále mení a s tým prichádzajú aj zmeny vo všetkých oblastiach našich životov – s každou ďalšou generáciou prichádza niečo nové. To, čo sa kedysi pokladalo za nevhodné či pohoršujúce v očiach vtedajšej spoločnosti, sa dnes považuje za úplne normálnu a bežnú záležitosť. A medzi tieto veci najnovšie patrí i tetovanie.

Prvé tetovania boli používané v rôznych starých kmeňoch, kde ešte používali metódy, ktoré boli značne bolestivejšie ako tie dnešné. Vtedy bolo tetovanie symbolom príslušnosti k určitej spoločnosti, bol to znak hrdosti vtedajších ľudí.

Ak sa však dnes spýtate staršej generácie na tento pojem, ihneď vám ho ozrejmia ako znak väzňov alebo iných, nie príliš lichotivých skupín. V ich dobe totiž neboli tetovania tak rozšírené, ako je tomu dnes. Teraz však môžeme s určitosťou tvrdiť, že spoločnosť pomaly ale isto prekonáva predsudky voči tetovaniam, ktoré sa stávajú akýmsi odrazom našej doby.

hipster-869222_1280
Spoločnosť pomaly prekonáva predsudky voči tetovaniam. foto: pixabay.com

Stačí sa pozrieť okolo seba a sami uvidíte, koľko ľudí má svoje telo ozdobené atramentom. Nemusia to byť celé ruky zaliate farbami, niekomu stačí trebárs malý symbol na zápästí. A čo všetky predsudky vyvracia najviac je práve fakt, že tetovaniu prepadli ľudia zo všetkých sfér dnešnej spoločnosti – dnes to už nie sú len kriminálnici, ale aj bežní ľudia, ktorým sa zapáčil nejaký motív, prípadne pre nich má špeciálny význam.

Medzi najpopulárnejšie tetovania v dnešnej dobe patrí napríklad znak nekonečna, ktorý má v sebe vpísané nejaké slovo, ďalej lapač snov či meno partnera alebo iného rodinného príslušníka, v niektorých prípadoch aj s dátumom ich narodenia. Ďalej sú obľúbené motívy zvierat, akými sú napríklad vlk, líška či tiger, alebo rôzne ornamentálne vzory. Veľa ľudí si rado zdobí telo citátmi, ktoré pre nich niečo znamenajú.

Tetovanie - moje
Citáty patria k najvyhľadávanejším tetovaniam.
foto: autorka

Ak teda máte chuť a viete, že toho nebudete ľutovať, môžete si dať na svoje telo zvečniť čokoľvek, čo pre vás niečo znamená, alebo sa vám páči. V dnešnej dobe má človek na výber z nekonečna možností rôznych tetovaní a aj spôsobov tetovania. Väčšina tatérov sa však jednoznačne zhoduje v tom, že na tetovaní netreba šetriť – čím je drahšie, tým je kvalitnejšie a krajšie. Netreba totiž zabúdať na to, že pokiaľ sa nejedná o hennu (dočasné tetovanie), tak vám zostane dokonca života.

autorka: Sofia Prétorová

titulná foto: commons.wikimedia.org

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.