Pápežský stolec: Povolanie alebo poslanie?

V Divadle Andreja Bagara v Nitre sa vo štvrtok 11. novembra odohrala premiéra muzikálu Povolanie pápež. Išlo o pôvodný slovenský muzikál, ktorému poľský tím dodal nový šat. 

Muzikálu už niekoľko mesiacov pred premiérou médiá venovali špeciálnu pozornosť. Vytúžené predstavenie malo veľké očakávania. Jednak tým, že osobnosť Karola Wojtylu je celosvetovo známa a nám Slovákom taká blízka, a na druhej strane aj tým, že muzikál je dielom slovenských autorov.

Osobnosť Karola Wojtylu v divadle

Muzikál sa začína scénou, v ktorej pápež leží na smrteľnej posteli. Umiera a spolu s diablom si premieta celý svoj život. Presne o to v tomto muzikáli ide. Život Korola Wojtylu nám tvorcovia predostierajú ako na tanieri. Stretávame sa s jeho problémami, rozhodnutiami, pocitmi a emóciami. V prvej časti sa kladie dôraz na jeho mladosť, chuť do života. Aj napriek krutým dopadom vojny je Karol človekom, ktorý miluje život a ľudí okolo seba. Po vojne dochádza k osobnej konfrontácii a vnútornému boju. Rodina alebo kňazské povolanie?

V druhej časti je už Karol kňazom a neskôr pápežom. Cestujeme s ním po celom svete a pozorujeme, ako vrúcne ho ľudia prijímali medzi seba. Sme svedkami mnohých zázrakov. Vnímame, ako vnáša do sveta vieru, nádej a lásku. Osobnosť pápeža je v tomto diele sprítomnená.

Pápež pre všetkých. Foto: DAB
Pápež pre všetkých.

Herecké výkony, choreografia, hudba… Aký bol celok?

Celé dielo pôsobilo veľmi dojímavo. Náročné choreografie dodávali dynamickosť deju a vážnosť pápežovi. Avšak na náročnosť Petrovho stolca upozornila až postava Satana, ktorú stvárnila Eva Pavlíková. Svojej role sa zhostila profesionálne. Musíme skonštatovať, že herecké výkony boli naozaj bravúrne. Hudba a tanečné scenérie dotvárali nevypovedané. Texty piesní obsahovali hlboké myšlienky, tie nás nútili zamyslieť sa nad životom a svetom, v ktorom žijeme.

Diabol- výrazná postava v živote nielen Karola Woltyłu, ale i v živote každého z nás
Satan v podaní Evy Pavlíkovej, ktorá sa tejto roly zhostila naozaj bravúrne.
Foto: DAB

Muzikál je výnimočný práve tým, že sa stotožňujeme s pápežovými pocitmi. V tomto diele vyniká cit a ľudskosť človeka, ktorý nasledoval hlas svojho srdca. Máme možnosť pozorovať, že pápež rieši veľmi často rovnaké problémy ako my sami.

Muzikál povolanie pápež je vydareným dielom. Dielom, ktoré nielenže upúta a zaujme, ale hlavne chytí za srdce.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.