Povinná literatúra ožíva − Divadlo Andreja Bagara uvedie drámu Kým kohút nezaspieva

To, že sa Divadlo Andreja Bagara rozhodlo prilákať divákov na slovenské klasiky, už vieme. Muzikál Povolanie pápež mal veľký úspech. Teraz však prichádza dielo, ktoré všetci poznáme zo školských učebníc.

Poznané sa zmení v nepoznané

Asi nikomu nemusíme predstavovať dielo od Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva − dej, v ktorom je na prvom mieste ľudské sebectvo a túžba žiť. Obdobie z konca druhej svetovej vojny, obdobie, v ktorom to nemal nikto jednoduché. Jedna pivnica a v nej desať ľudí, ktorí majú jedinú úlohu − obetovať jedného, aby ostatní mohli žiť.

fotocollavino7633
Herecký súbor počas čítačky hry Kým kohút nezaspieva. foto: DAB

 ,,Témou tohto predstavenia je správanie sa jedinca vo vyhrotenej situácii. V nej musí zaujať určité morálne stanoviská k problémom, s ktorými sa stretáva,“  opísal hru Adam Gold, dramaturg inscenácie.

Celé predstavenie sa bude niesť v duchu abstrakcie, tá bude v určitých momentoch prítomná až natoľko, že každý z nás bude mať možnosť nazrieť na dno svojej morálky.

Pre koho bude hra určená?

Spomínaná dráma má svoje miesto medzi maturitnými otázkami, ale určite nepôjde o školské predstavenie.

,,Pevne verím, že osloví širokú skupinu divákov, ťažko sa mi v tejto chvíli hovorí, koho konkrétne. Ivan Bukovčan bol významný slovenský dramatik a literárny autor. Táto hra je jedna z jeho najvýznamnejších. Na jednej strane by bolo dobré, aby bolo predstavenie v ponuke aj pre školy. Bude to veľmi zaujímavý variant hry na javisku, ale nie je to inscenácia, ktorú by som si predstavoval len ako školské predstavenie. Bol by som rád, keby bola veková štruktúra divákov rôzna,“ povedal počas čítačky režisér Michal Spišák.

fotocollavino7627
foto: DAB

Hra s posolstvom a s ohromným napätím

V hre ide ľuďom o holý život. Túžba žiť je v mnohých ohľadoch silnejšia ako ľudskosť. Morálne hodnoty a zásady, ktorým sa hra venuje, určite neostanú po skončení za dverami veľkej sály.

,,Bude to napínavé, ľuďom ide o holý život, ale je to akoby hlavne v ich predstavách. Nevedia, čo ich čaká. V ich myšlienkach vznikajú rôzne varianty toho, čo sa môže stať. To znamená, že ide o to, ako reagujú na svoje ohrozenie a na danú situáciu. Pevne verím, že bude zaujímavé pozorovať postavy − ako sa vyvíja ich myslenie alebo ako sú schopní zapojiť psychické reflexy,“ uviedol Spišák. 

fotocollavino7637
foto: DAB

Možno sa dej celej hry odohráva v období, ktoré je už za nami. Možno nás už dnes neokupujú vojaci. Ale aktuálnosť a nadčasovosť tejto inscenácii nemôže nikto odoprieť.  V januári bude v DAB hlavnou témou, ako žiť na úkor morálky. Zvíťazí morálka alebo ľudské sebectvo?

Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. 1. 2017.

titulná foto: DAB

logo-dab

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.