Vianočný stromček − symbol Vianoc, bez ktorého sa nezaobídeme?

Umelý stromček je drahý, nevyzerá dobre alebo nevonia ihličím. Živý strom rýchlo vysychá, opadáva, je náročné každý rok ho kupovať a namáhať sa s jeho obstarávaním. Nič nie je len čierne a biele. Ani ekologické a ekologickejšie.

Táto téma je neustále diskutovaná. Zvláštne je, ako sa menia trendy a názory na živý či umelý stromček. Živý stromček je pri masovom využívaní hrozba, aspoň tak nás učili ešte v minulom storočí. Tieto stromčeky sa pestujú v špeciálnych škôlkach, určených práve na jeden účel. Obchody so živými stromčekmi sa rozlišujú aj v spôsobe, ako stromy získavajú. Predajcovia môžu nadobudnúť šetrným obhospodarovaním lesa certifikát FSC. Samozrejme, za takýto stromček si priplatíte.

christmas-tree-1856343_640
Ideálnym riešením je stromček v záhrade, ozdobený jedlými alebo recyklovanými dekoráciami. Foto: pixabay.com

Ďalšia vec je to, koľko kilometrov strom musí precestovať, kým sa dostane k majiteľovi, ktorého bude tešiť počas krátkych sviatkov. Dôležité je aj to, kde vyschnuté stromy končia − ak na skládke komunálneho odpadu, nastáva problém. Jednak je to biologický materiál, ktorým môžete získať kvalitný kompost pre pôdu, a jednak menej ublížite prírode, ak ho zahodíte naspäť do lesa, kde sa rozloží a živiny z neho bude čerpať les. Taktiež sa rozkladom stane domovom pre rôzne mikroorganizmy a v jednotlivých štádiách rozkladu bude úžitkom pre zvieratá a rastliny. Až nakoniec vznikne z neho pôda. V prípade vyhodenia do komunálneho odpadu bude strom hniť na skládke spolu s ostatnými neprírodnými látkami a v zmiešaní týchto odpadov sa stáva nevyužiteľným.

Umelé vianočné stromčeky sú ekologickým trendom, ale iba podľa mylných tvrdení zo strany propagátorov. Toto označenie je vcelku zavádzajúce. Nejde vraj o výrub lesov kvôli masovému zvyku ľudí. Len im akosi uniká, že strom je sčasti obnoviteľná surovina, ale plast nie. Tieto napodobeniny stromov sú väčšinou vyrábané z plastov. Ten síce je odpadovým produktom pri využívaní ropy, ale takisto je to najzložitejšia chemická látka, akú ľudstvo vytvorilo. Plast je dnes všade. Je ho až priveľa, najmä ak nevieme, čo sním ďalej, keď splní svoj účel. Myslíte si, že takýto umelý stromček nikdy nevyhodíte? Nič nie je stále, a tak prichádza otázka, čo so starým umelým stromčekom urobiť. Vyhodiť a kúpiť nový, v tomto zmysle je to rovnaké riešenie ako pri každoročnom kupovaní živého stromčeka a následnej premeny na kompost. Vyhodené plasty nás budú strašiť ešte tisícročia, ak to takto pôjde ďalej. Alebo sa dostaneme ďalej my ako ľudstvo…

Asi najlepšie, čo môžete pre zachovanie prírody spraviť, je nemať vianočný stromček. Alebo si zaobstarajte malý v kvetináči a možno pri dobrej starostlivosti a šťastí vo vnútri nevyschne. Výborným riešením – naozaj ekologickým – je aj ihličnatý strom pred domom či na záhrade, ktorý si ozdobíte, najoptimálnejšie jedlými ozdobami, alebo takými, ktoré sú vyrobené z recyklovaných či odpadových materiálov.

autorka: Veronika Selecká
titulná foto: pixabay.com 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.