Čo musíte urobiť, aby ste mohli napísať záverečnú prácu v cudzom jazyku?

Študenti našej univerzity, hlavne tí zo zahraničia, si určite kladú otázku, či je možné napísať záverečnú prácu v cudzom jazyku. Mnohým by písanie v materinskom jazyku podstatne uľahčilo vyhotovenie práce. Študentov, ktorí sa chystajú písať prácu v cudzom jazyku, určite poteší správa, že smernica o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach im to umožňuje.

Smernica č. 17/2011 platí pre všetky pracoviská a súčasti UKF a je záväzná pre všetkých študentov a zamestnancov. Jej cieľom je zabezpečiť jednotný postup a predpisy pri príprave prác, či už ide o bakalársku, diplomovú alebo dizertačnú. To znamená, že každá fakulta univerzity má pre vypracovanie záverečnej práce v inom než štátnom jazyku rovnaké podmienky.

Aké požiadavky musí študent splniť?

Práca sa zvyčajne píše v slovenskom jazyku, ale so súhlasom dekana je možné napísať ju a obhájiť aj v inom jazyku. „Študent, ktorý chce napísať prácu v inom jazyku, sa v prvom rade musí poradiť so svojím školiteľom a následnej podať žiadosť na študijné oddelenie fakulty. Potom sa o stanovisko k tejto záležitosti požiada vedúci katedry. S jeho súhlasom dekan fakulty povolí vypracovanie práce v danom jazyku podľa predpisov uvedených v smernici,“ hovorí Dušan Vallo, prodekan pre vzdelávaciu činnosť na FPV.

Práca musí byť napísaná v súlade s pravidlami použitého cudzieho jazyka. K podmienkam pre práce písané v inom jazyku sa vyjadrila aj prodekanka filozofickej fakulty pre vzdelávanie v interných formách Jarmila Jurová: „Povinnou súčasťou záverečnej práce je resumé, ak nie je práca zhotovovaná štátnom jazyku. Platí, že záverečná práca v cudzom jazyku obsahuje resumé v slovenskom jazyku v rozsahu 10 % jej obsahu.“

titulná foto: freepik.com

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.