Marek Slovák: Ako Nitra máme vždy tie najvyššie ambície

„Nitrančan“ telom aj dušou. Marek Slovák, rodák spod Zobora a tunajšia hokejová ikona, je dvojnásobným extraligovým šampiónom a okrem toho aj úspešným hokejbalistom. Dzurillov pohár zdvihol nad hlavu v roku 2014 s Košicami a o dva roky sa dočkal vytúženého historického úspechu aj s Nitrou.

Marek, aké boli tvoje hokejové začiatky? Prichádzal u teba do úvahy aj nejaký iný šport alebo bol hokej jednoznačnou voľbou?

Začínal som, asi ako každé dieťa, na jazere. Môj otec bol hokejista, moji bratia boli hokejisti, tak mne nič iné neostávalo, len sa pridružiť k tomuto športu, čo dodnes neľutujem. V neskoršom veku som začal aj s futbalom. Dosť dlho ma držalo, že som striedal hokejové tréningy s tými futbalovými. Myslím, že zlom nastal, keď som mal ísť do športovej hokejovej triedy. Vtedy som sa definitívne rozhodol pre hokej.

Mal si v mladosti nejaké hokejové vzory?

Vzory som mal a za svoj najväčší dodnes považujem Jožka Stümpela. Dokonca sa mi podarilo si s ním zahrať v jednom tíme aj v jednom útoku a dosiahli sme spolu na bronzové medaily v extralige.

Vraví sa, že obhájiť je ťažšie ako získať. Ako vidíš nitrianske ambície vzhľadom na obhajobu titulu?

Mal som tú možnosť získať titul majstra sveta v hokejbale a keď sme ho na ďalší rok nakoniec obhájili, bola to oveľa ťažšia a zložitejšia cesta. My ako Nitra máme vždy tie najvyššie ambície. Keď sa to správne spojí a dobre to zapadne, môže z toho vzísť aj obhajoba.

Ako by si zhodnotil pôsobenie v Lige majstrov?

Ligu majstrov hodnotím veľmi pozitívne. Uhrali sme veľmi ťažkú skupinu. Dokonca sme ju dokázali vyhrať a išli sme z prvého miesta do vyraďovačiek, kde nás ale už čakal súper z Česka (Vítkovice) a vystavil nám stopku. Nemali sme tam už také emočné vypätie ako v predchádzajúcich zápasoch. Myslím, že aj preto sme nešli ďalej.

15301105_10202617052463136_916185455_n
Marek Slovák. foto: hknitra.tipsportextraliga.sk

Už druhú sezónu hráš v útoku s kanadskými spoluhráčmi (David Laliberté a Judd Blackwater). Ako sa vám darí komunikovať? Pochytili chlapci niečo z nášho jazyka?

S chlapcami sme si fakt sadli od prvého tréningu. Rečová bariéra nás vôbec neobmedzovala. Hrali sme takpovediac naslepo a naozaj sa nám darilo. Teraz nám ale odišiel David a je to veľká strata. Je mi to ľúto, aj za neho a za celý tím. Bude veľmi chýbať. Chalani zo slovenského jazyka pochytili len neslušné výrazy. (smiech) A ešte pozdravy.

V rámci našej najvyššej súťaže si okrem domácej Nitry hral aj za Zvolen, Žilinu a Košice. Ako by si zhodnotil, resp. porovnal svoje pôsobenie v týchto kluboch?

Myslím, že keď som odchádzal z Nitry, nebola na tom veľmi dobre, čo sa týka fungovania klubu. Vo Zvolene to bolo o niečo lepšie, ale profesionalizmus som našiel až v Košiciach. Musím však povedať, že ako som sa do Nitry vrátil, našiel som to aj tu. Funguje to veľmi dobre, čo sa týka finančných záležitostí a takisto aj ostatných vecí. Skutočne to môžeme nazvať profesionalizmom.

Nedávno si navštívil hokejový zápas nitrianskych univerzít. Chodievaš na tento zápas pravidelne? Fandil si niektorému z tímov?

Keď sa dá, nenechám si tento zápas ujsť. Vždy fandím tomu tímu, kde mám viac kamarátov či spoluhráčov. Inak tomu nebolo ani teraz a nakoniec to bol ten víťazný tím.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Neláka ťa zahraničie?

Zahraničie ma veľmi láka. V aktuálnej sezóne mi to uniklo medzi prstami, ale nechcel by som to konkretizovať. Pokiaľ bude o mňa záujem, veľmi rád by som to skúsil. Je to pre mňa veľká výzva.

Máš v Nitre nejaké obľúbené miesto, kde tráviš voľný čas alebo kam rád chodíš vypnúť?

Rád si chodím s chalanmi zahrať karty. Hrávame medzi sebou, nič extra. Máme takú pravidelnosť, že chodíme spolu na kávičky. Buď je to Epicure, alebo niečo na ten štýl.

titulná foto: facebook Marek Slovák

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.