Hudobníci, ktorí sa preslávili vďaka jednému hitu

Na scéne sú mnohí umelci, ktorí každoročne vyprodukujú aspoň jeden či dva veľké hity. Potom je tu však aj kategória kapiel alebo spevákov, ktorí prišli, zažiarili, nahrali jednu − dve pesničky a následne o nich nikdy viac nebolo počuť. Niektorí sa potom zo scény úplne vytratili, iní dodnes tvoria menej známe skladby. Toto všetko sú nezabudnuteľní one-hit wonders (hudobníci, ktorí sa preslávili vďaka jednému hitu, pozn. red.).

Los del Rio – Macarena

Táto pieseň z roku 1995, pripomínajúca leto, dokáže dodnes roztancovať davy. Tento hit nahralo španielske popové duo Los del Rio, fungujúce už viac ako 50 rokov. Tvoria ho presne tí dvaja páni, ktorí sa v klipe objavujú počas refrénu. V hudobnom priemysle sú dodnes, hoci ďalšie veľké hity sa k ich menám neviažu a Macarena je ich jedinou preslávenou pesničkou.

O-zone – Dragostea Din Tei

Kto by si nepamätal štyroch moldavských mladíkov, ktorých „Mai-ha-hi Mai-ha-hu Mai-ha-ha“ znelo v roku 2004 zo všetkých rádií? Okrem Dragostea Din Tei nahrali len zopár ďalších singlov, ktoré také úspešné neboli, a rok po tejto prelomovej piesni sa rozpadli. Dnes každý z členov pôsobí ako sólový spevák.

4 non Blondes – What’s up

Snáď neexistuje lepší príklad na skupinu, ktorá mala jediný hit, ako práve tieto dámy na čele s Lindou Perry. Pieseň nahrali v roku 1993 a už o rok neskôr sa ju líderka kapely rozhodla opustiť, čo viedlo k rozpadu tohto zoskupenia. Práve Linda Perry je dodnes mimoriadne aktívna vo svete hudby, avšak nie ako speváčka, ale ako textárka či vokalistka. Stojí za piesňami ako Get The Party Started od Pink, Beautiful od Christiny Aguilery či Superwoman od Alicie Keys.

Las Ketchup – The Ketchup song (Aserejé)

Štyri španielske sestry, ktorých tanec na tento letný hit poznal asi každý, od detí v škôlke až po dôchodcov. V roku 2002 sa dostali na prvú priečku takmer všetkých hitparád, nahrali len zopár singlov, ktorých úspech už nenapodobnil ich debut. Las Ketchup sa oficiálne rozpadli o 4 roky neskôr, ale dodnes majú príležitostne koncerty v Španielsku.

Ottawan – D.I.S.C.O.

Táto disko skupina existovala len zopár rokov na prelome 70. a 80. rokov. Za tú dobu stihla nahrať dve piesne, ktoré prežili celé desaťročia a dodnes sú veľmi dobre známe aj u mladšej generácie. Najväčším hitom bolo D.I.S.C.O. a taktiež zahviezdili so skladbou Hands Up (Give Me Your Heart). Napriek tomu, že nahrali ešte niekoľko menej známych piesní, kvôli dobe ich krátkeho pôsobenia na scéne ich taktiež môžeme označiť ako one-hit wonders.

Mr.President – Coco Jambo

Táto nemecká tanečná skupina pred takmer desiatimi rokmi ukončila svoje pôsobenie na scéne. Za tú dobu stihli vydať niekoľko albumov, ale aj tak zostanú pre väčšinu ľudí navždy spojení len s hitom leta 1996 − Coco Jambo.

Israel Kamakawiwo’ole – Over The Rainbow

Pre väčšinu sveta sa tento muž stal symbolom Havaja. Nedožil sa ani svojich 40. narodenín, keďže bol morbídne obézny. Napriek tomu celý svet pozná jeho zamatový hlas z balady Over The Rainbow. Pravdou je, že vydal aj niekoľko ďalších piesní, ale väčšina neprekročila hranice jeho rodnej krajiny.

Vanilla Ice – Ice Ice Baby

Počas svojej kariéry tento americký raper vydal mnoho albumov. Dodnes je však s jeho menom spájaný iba hit z roku 1991 − Ice Ice Baby.

Daniel Powter – Bad Day

Keď v roku 2005 prišiel Daniel Powter na scénu s touto smutnou pesničkou o zlom dni, okamžite sa dostala na prvé miesta v rebríčkoch mnohých svetových hitparád. Kanaďan, typický hlavne pletenými čiapkami, je aktívnym hudobníkom dodnes. Doposiaľ posledný album vydal pred štyrmi rokmi, ale jeho nové skladby už ani zďaleka nedokázali napodobniť úspech hitu Bad Day.

Mirka Brezovská – Dievča neplač

Na slovenskej hudobnej scéne je práve Mirka Brezovská jedným z najlepších príkladov toho, ako sa dá zažiariť s jediným hitom. V roku 1987 vydala jediný album, neskôr sa prestala venovať hudobnej tvorbe, v súčasnosti sa zaoberá prekladom a úpravou dialógov rôznych filmov či seriálov. Stojí za Zúfalými manželkami, Komisárom Rexom či Doktorom Housom.

autorka: Jana Sedláková 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.