3 techniky, s ktorými si počas skúškového zapamätáte viac

Pamäť je fascinujúca časť ľudského mozgu, avšak nie vždy chce spolupracovať tak, ako si predstavujeme. Existujú pomôcky, s ktorými sa človek dokáže naučiť množstvo informácií za krátky čas. Predstavujeme vám výber techník, vďaka ktorým by ste si mali zapamätať viac než klasickým učením sa.

Mnemotechnické pomôcky

Sú to slová, vety, básničky či rýmy, ktoré človeku pomáhajú k ľahšiemu zapamätávaniu. Ide napríklad o písmená, z ktorých si urobíte vety. Začiatočné písmená nebezpečne znejúcej vety: Eva hodila granát do atómovej elektrárne, napríklad vyjadrujú typy strún na gitare. (EHGDAE)

Rovnako účinné môže byť aj spojenie písmen do slova, slovo DEKA je napríklad vynikajúcou mnemotechnickou pomôckou, vďaka ktorej sa môžete naučiť vitamíny rozpustné v tukoch.

Odborníci radia vytvárať si tieto pomôcky s niečím vulgárnym, zábavným a kontroverzným – vraj je potom šanca zapamätania si omnoho vyššia.

Myšlienkové mapy

S touto technikou ste sa už pravdepodobne stretli. Funguje tak, že si na papier nakreslíte krúžok a do neho vpíšete pojem či oblasť, ktorú si chcete rozanalyzovať. V strede sa nachádza krúžok s hlavným pojmom, členiaci sa na ďalšie krúžky so súvisiacimi pojmami.

Myšlienková mapa. foto: autorka

Tieto mapy sa využívajú hlavne pri učive, ktoré obsahuje veľa delení. Technika je veľmi účinná, keďže si pojmy nie len hovoríte, ale aj píšete na papier a tvoríte si medzi nimi prepojenia a vzájomné vzťahy.

Pamäťové mestá

Táto teória sa nazýva aj metóda loci. Jej technika je zo všetkých najťažšia, ale aj najefektívnejšia. Ťažká je v tom, že sa ju nenaučíte len tak, ale musíte ju trénovať dlhšiu dobu. Pamäťové mestá sú vami vytvorené miesta v hlave, do ktorých si ukladáte pojmy, ktoré si chcete zapamätať.

Najskôr je potrebné si zvoliť známe miesto, napríklad cestu do školy či váš byt. Pointa tejto techniky je tá, že v mysli prechádzate týmto miestom a na ceste si budujete záchytné body, ku ktorým priraďujete pojmy či informácie.

Vzápätí kráčate po spomínanej ceste a vďaka záchytným bodom sa vám vybavia pojmy, ktoré ste si tam uložili. Technika sa využíva najmä vtedy, keď si človek potrebuje zapamätať dlhú postupnosť nesúvisiacich prvkov alebo časový sled udalostí.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.