Keď fanúšikovia vezmú veci do vlastných rúk

Už sa vám niekedy stalo, že ste neboli úplne spokojný so zakončením filmu alebo seriálu? Nevedeli ste sa zmieriť so smrťou vašej obľúbenej postavy alebo s tým, ako sa celý dej vyvinul? V dnešnej dobe však existuje jednoduché a spoľahlivé riešenie na všetky tieto problémy, a tým riešením je fenomén fanfiction.

Fanfiction, ako už z názvu vyplýva, je fikcia písaná fanúšikmi, ktorá vychádza z už existujúcich podkladov daného seriálu, filmu, knihy, komixu, anime, rozprávky alebo hry. Pri písaní fanfiction neexistujú žiadne hranice a autori sa v podstate riadia podľa svojich vlastných pravidiel − môžu si s postavami, prostredím aj príbehom robiť všetko, čo sa im zachce. Dokonca je možné aj spájanie jednotlivých druhov poviedok, čomu sa v terminológii fanfiction hovorí crossover (napr. spojenie seriálov Xena a The 100).

Fanfiction je v súčasnosti zadarmo verejne prístupná na viacerých internetových stránkach, pričom niektorí autori zverejňujú svoje práce aj priamo na vlastných blogoch. Momentálne najpoužívanejšími doménami sú fanfiction.net a archiveofourown.com. Keďže sú tieto poviedky dostupné pre každého, existujú aj ratingy, ktoré slúžia najmä na ochranu detí a slabších pováh v prípade, že ide o obsah vhodný pre osoby staršie 18 rokov, alebo obsah, ktorý by mohol nejakým spôsobom ohroziť svojich čitateľov (napr. zmienky o samovražde, depresii a pod.). Každý autor by mal v základných informáciách o svojej poviedke uviesť: rating, ktorý zodpovedá obsahu, žáner, postavy, jazyk a to, či ide o tzv. one-shot, teda len o jednu kapitolu bez pokračovania, alebo o multi-chapter, teda poviedku s viacerými kapitolami. Čo sa týka samotných žánrov, takisto neexistujú žiadne obmedzenia, čiže ak chcete písať o seriáli Priatelia nie ako o komédii, ale ako o horore, nič vám v tom nebráni.

Zaujímavosti zo sveta fanfiction:

– populárna knižná séria Fifty Shades of Grey bola pôvodne fanfiction o Twilighte

– momentálne sa najviac poviedok píše o seriáli Supernatural

– prvá fanfiction vôbec vznikla v 60. rokoch minulého storočia na tému Star Trek

Čítanie aj písanie fanfiction je úplne zadarmo, ak sa teda chcete ponoriť do prúdu nekonečných druhov poviedok na témy svojich obľúbených filmov či seriálov, neváhajte. Jediné, čo potrebujete, je primeraná znalosť angličtiny, ktorá sa častejším čítaním dá získať. Existuje však aj mnoho blogov, kde sú poviedky zverejňované v slovenčine či češtine, záleží už len na tom, či je váš objekt záujmu natoľko populárny, aby sa niekde nachádzal aj v našom jazyku. A na záver výstižný citát od Jaspera Fforda: „Fanfiction nie je kopírovanie – je to oslava. Jedna dlhá párty, od prvého písmena do poslednej bodky.“

autorka: Sofia Prétorová
titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.