Misijná práca – poslanie alebo ďalší nepotrebný odbor?

Ešte nedávno bol aj na našej univerzite odbor misijná práca. Minulý rok bol uprostred semestra zrušený. Čo ponúkal a čím bol zaujímavý?

Misijná práca je vo všeobecnosti program, ktorý pripravuje absolventa na to, aby ponúkal pomoc. Ide o pomoc v rôznych oblastiach, či už ako pracovník, ktorý pôsobí v hospicoch, detských domovoch, alebo ako človek, pracujúci s bezdomovcami alebo odsúdenými. Avšak táto práca nie je pre každého. V tejto oblasti je veľmi dôležité osobné presvedčenie, že to, čo robíme, je naozaj správne. Tu nie je jednoducho priestor hľadieť na peniaze a na to, aké zisky nám táto práca môže priniesť.

Každé štúdium má svoje silné aj slabé stránky, inak to nebolo ani s misijnou prácou

,,Nemôžem povedať, že štúdium splnilo moje očakávania, mala som trošku iné predstavy. Avšak nemôžem tvrdiť, že ma to nejako odradilo alebo sklamalo. Práveže som sa naučila nové veci a rozšírila som si obzory v tejto charitatívnej oblasti. Mala som s takouto prácou len chabé skúsenosti. Boli sme síce v teréne, ale nebola to práca, v ktorej by sme ľuďom konkrétne fyzicky pomáhali. Rozprávali sme sa s nimi, ukazovali sme im, ale neboli situácie, kedy by sme s nimi jednotlivo komunikovali. Naopak, v odbore misijná práca sme sa učili ísť medzi ľudí osobne a zdieľať s nimi ich bolesť,“ hovorí Terézia, bývala študentka misijnej práce na UKF, ktorá mala ešte pred štúdiom dlhoročné skúsenosti s misiami redemptoristov.

Napriek tomu, že program misijná práca je predovšetkým o dávaní seba samého iným ľuďom, naša univerzita takúto možnosť študentom neponúkala. Prax v tomto programe nebola zahrnutá, bolo to len na báze dobrovoľnosti.

„Mali sme jedného zanieteného pedagóga, ktorý nám navrhol prax. Vďaka nemu sme sa dostali k rómskym deťom − do komunitného centra, kde pôsobili aj sestričky z Nitry, na Orechovom dvore. Mali sme ešte jednu učiteľku, ktorá mala tiež kontakty s istou pani, tá riadila jeden detský domov. Stretli sme sa s ňou, a potom sme mohli ísť do tohto domova medzi deti. Boli sme taktiež aj v hospici so starými ľuďmi,“ približuje ďalej situáciu Terézia.

misijná práca
Foto: Terézia Moravcová

Misijná práca zrušená. Čo ďalej?

Ešte začiatkom minulého roka nikto nečakal, čo bude nasledovať. Uprostred štúdia odbor zrušili. Študenti boli postavení do patovej situácie, v ktorej si museli vyberať menšie zlo. Na výber mali tri možnosti − prejsť na etiku, začať odznova študovať s tým, že dva roky štúdia si budú musieť platiť, alebo odísť zo školy, pretože ich odbor neexistoval.

Terézia si vybrala etiku a s odstupom času sa pozerá na tento krok úplne inak. ,,Malo to svoje výhody v tom, že ako študenti misijnej práce sme boli všetci veriaci, a tým, že nás preložili na etiku, boli sme aj medzi ľuďmi, ktorí naše hodnoty nezdieľali. To bola naozaj taká misijná práca v teréne, boli sme poslaní medzi ľudí, ktorí boli neveriaci alebo mali pokrivený pohľad na vieru. Ako misionári sme mohli tých ľudí životne ovplyvniť a boli prípady, keď sme prezentovali seminárne práce a naši spolužiaci, etikári, sa veľa pýtali. Ich otázky vnímam tak, že ich to naozaj zaujímalo. Myslím, že to malo na nich istý vplyv.“

V konečnom dôsledku študijný program misijná práca nie je o teoretických poznatkoch. A nie je to program len pre ľudí, ktorí ho študujú. Je pre nás všetkých. Je o tom, že každý z nás by mal byť misionárom. Preto si všímajme ľudí a meňme svet k lepšiemu.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.