Puding Pani Elvisovej: Koncert je to, kedy hudbu žijeme naživo s ľuďmi

Čo majú spoločné rock, moderná tanečná hudba a východ Slovenska? Kapela Puding Pani Elvisovej z Košíc dáva na túto otázku jasnú odpoveď. Okrem chutného názvu majú muzikanti v ponuke aj obrovské zásoby energie a ešte viac dobrej nálady. O zákutiach skupiny nám porozprávali členovia Peťo a Vilo.   

Kapela funguje už vyše dve desaťročia. Ako ste sa navzájom spoznali?

Peťo: Už si to poriadne ani nepamätáme, no našťastie sme takéto rozhovory robili aj predtým. Z tých predošlých interview si spomínam na to, že sme sa stretli prostredníctvom stredných škôl. Nechodili sme úplne všetci na tú istú školu. No v Košiciach sme mali jedno miesto, kde sme sa stretávali pri bývalej soche Gottwalda, ktorá tam už dnes nie je. Rozprávali sme sa o hudbe a zistili sme, že máme rovnaký vkus. Napadlo nám, že založiť kapelu by bol dobrý nápad.

Váš hudobný žáner mohérpop je bezpochyby enigmou aj po dvadsiatich rokoch existencie kapely. Ako by ste ho opísali?

Vilo:  Tento štýl sa dá len ťažko charakterizovať. Môžem povedať, že sa vyvíja s nami. Hudba, ktorú robíme, stále prináša niečo nové. Zároveň je zábavná a baví nás.

PPE2_5
Foto: ppe.sk

Kedy a prečo ste sa rozhodli do vašej tvorby primiešať aj prvky elektronickej tanečnej hudby?

Peťo: Bolo to presne 13. 12. 1997. Oslavovali sme práve meniny Vilovej frajerky. Pamätám si, že na tú party niekto priniesol cédečko kapely Underworld. V tom čase to bola úplná novinka a veľmi sa nám to zapáčilo. Púšťali sme si to celý večer, tiež nasledujúci deň a ostalo nám to doteraz. Deväťdesiate roky sú známe práve aj prienikom tanečnej hudby do rockovej. Zistili sme, že je to niečo, čo nás baví a vieme to aj zahrať. Po inštrumentálnej stránke nie sme až tak zdatní. Ale opakovať štyri minúty nejaký Groove, to už zvládneme.

Prečo ste do kapely postupom času pridali ženský vokál v podaní Slivky? Bola núdza o fanúšikov mužského pohlavia?

Vilo: Nemali sme to robiť. Ľutujeme to doteraz (smiech). Ale nie, Slivka k nám prišla úplne prirodzeným spôsobom. Keďže zvykneme experimentovať, začali sme sa pohrávať aj s vokálmi. Pozvali sme si speváčku na nahrávanie jednej skladby. Nakoniec to neostalo len pri jednej pesničke a Slivka sa stala trvalým členom kapely.

Ako sa podarí relatívne mladej kapele zo Slovenska pretlačiť svoju tvorbu aj v rámci svetovej MTV?

Peťo: Máme to napísané v našej biografii, no nepovažujeme to za nejaký veľký úspech. Mnoho slovenských skupín malo taktiež svoje klipy na MTV. Pred 5 − 6 rokmi mali reláciu, kde reflektovali dianie aj v okolitých krajinách. Neznamená to, že by sme prerazili na scéne. Bolo to skôr vďaka tomu, že sa MTV snažila priniesť do svojho repertoáru aj iné kapely. Nezakladáme si na tom úspech. Pre nás to nič neznamená.

PPE4
ppe.sk

V roku 2010 vznikol aj krátky film, kde si kapelníci zahrali slávne postavy z ešte slávnejšieho Pulp Fiction. Ako a prečo tento film vznikol?

Vilo: Máme kamaráta, ktorý robí v reklamnej agentúre. Už dávno rozmýšľal nad nápadom spojiť kapelu s filmovým remake-om. Pridali sa k tomu aj filmári a nakoniec z toho vzniklo to, čo vzniklo. Perfektná vec, na ktorú máme veľmi pekné spomienky.

Puding má vo svojej zbierke niekoľko významných ocenení v rámci slovenskej hudby. Ktoré ceny sú pre kapelu najhodnotnejšie?

Vilo: Pre mňa osobne sú to ceny Rádia FM za koncertnú kapelu roka. Veľmi ma to potešilo.

Peťo: Môžem len súhlasiť. Koncert je to, kedy hudbu žijeme naživo s ľuďmi. Baví nás to a baví to aj ľudí. A keď nás ocenia, že sme sa im za celý rok páčili najviac, je to pre nás veľmi pekný pocit.

autori: Mária Zimovčáková, Pavol Sivák 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.