Záverečná práca a jej obhajoba: Aké zmeny prinesie nový systém štátnic?

Pri zápise do nového ročníka bola študentom oznámená zmena v ukončovaní bakalárskeho štúdia. Teoretické skúšky zo štátnicových predmetov boli väčšine študentov zrušené a súčasťou štátnej skúšky tak zostáva obhajoba záverečnej práce. S prichádzajúcou zmenou sa vyskytli aj otázky, ako to celé bude vyzerať. Odpovede sme hľadali u prorektora pre vzdelávanie na UKF Ladislava Barátha.

Kredity za štátnu skúšku

Pôvodné kredity, ktoré boli určené pre štátnicové predmety, budú prerozdelené na hodnotenie záverečnej práce a jej obhajobu. „Na základe zmien chceme posilniť tvorivú, odbornú a vedeckú úroveň záverečných prác, čo sa premietne do kreditového posilnenia  obhajoby záverečnej práce,“  uviedol prorektor Baráth.

Opravný termín

Študenti mali pred zmenou formátu štátnej skúšky nárok na opravný termín. Prvý sa konal v auguste, ďalšie až v novom akademickom roku. Pokiaľ však študent neobhájil prácu, nebol pripustený k štátnym skúškam, a tým pádom išiel do medziročníka.

Teraz, keď sa štátna skúška bude skladať iba zo spracovania záverečnej práce a následne jej obhajoby, to bude zložitejšie. Podľa vedenia bude všetko závisieť od skúšajúcej komisie. „Základom je kvalitná záverečná práca, ktorá musí mať posudok od školiteľa aj oponenta. Ak nastane problém s jej obhajobou, študent nejakým spôsobom zlyhá, ale jeho práca bude dobre vypracovaná, bude môcť svoju prácu obhájiť v opravnom termíne v auguste, tak ako po starom,“ povedal prorektor Baráth.

Pokiaľ komisia rozhodne, že práca nie je dostatočne kvalitná, študent ju dostane na prepracovanie a znova ju bude môcť obhájiť až v novom akademickom roku, tak ako tomu bolo doteraz.

Priebeh štátnej skúšky

Veľa študentov si myslí, že štátne skúšky im boli zrušené, no nie je to tak celkom pravda. Po novom sa bude brať väčší dôraz na vypracovanie a obhajobu prác. „Pri obhajobe sa vás skúšajúca komisia môže spýtať na oblasti z vášho štúdia, ktoré súvisia s témou vašej záverečnej práce,“ uviedol prorektor.

Sú však študenti s rozsiahlymi témami či nepresne definovanými oblasťami, ktorých sa práca týka. „V tomto prípade bude zodpovednosť na školiteľoch, tí by mali pomôcť spolu s predsedom komisie, aby sa obhajoba niesla v téme, ktorej sa týka aj záverečná práca,“ dodal prorektor na záver.

Časový priebeh sa príliš meniť nebude, ale študent dostane dostatočný priestor na obhájenie svojej práce a následné odpovedanie na otázky.

titulná foto: archív ON

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.