Advokátka o bezpečnosti na internete: Užívatelia sociálnych sietí venujú pozornosť tomu, aby sa k ich údajom nedostali iní, ale nie tomu, ako bude s ich údajmi manipulovať prevádzkovateľ

Téma súkromia na sociálnych sieťach sa už stáva akýmsi klišé. Dokonca sme už niekedy presýtení rôznymi článkami na danú tému. Každá sociálna sieť má však veľmi dlhé ustanovenie, ktoré si prečíta len málokto. Preto sme sa opýtali odborníčky, ako môže s našimi osobnými údajmi manipulovať samotná spoločnosť.

Väčšina sociálnych sietí, ktoré využívame (Facebook, Instagram, Snapchat a mnoho iných), má sídlo v USA. To znamená, že na nich nemôžeme uplatniť slovenské právo. „Ochrana osobných údajov na sociálnych sieťach sa spravuje právom krajiny, v ktorej sídli prevádzkovateľ sociálnej siete. Zhromažďovanie a používanie osobných údajov je aj v USA možné iba na základe zákona alebo so súhlasom dotknutej osoby. V americkom práve je problémom, že ak osoba dá súhlas, aby jej osobné údaje boli použité určitým spôsobom, nie je možné tento súhlas vziať späť na rozdiel od slovenského práva, kde to možné je,“ uviedla advokátka Miroslava Dobrotková.

Len málokto si pri registrácii prečíta zmluvné podmienky, ktoré nám na začiatku predkladajú. Chceme byť čo najskôr online, a tak so všetkým súhlasíme. „Pri inštalácii alebo aktualizácii aplikácie sú užívatelia upozornení, že aplikácia bude zhromažďovať ich osobné údaje a bude ich používať. Akceptáciou upozornenia dáva užívateľ súhlas na použitie svojich osobných údajov. Okrem toho má sociálna sieť pravidlá manipulovania s osobnými údajmi. Užívatelia síce venujú pozornosť tomu, aby sa k ich údajom nedostali iní užívatelia danej sociálnej siete, ale už nevenujú pozornosť tomu, ako bude s ich údajmi manipulovať prevádzkovateľ siete,“ dodáva advokátka.

keyboard-895556
Foto: pixabay.com

Aj keď sa nám táto téma môže zdať bezpredmetná, stále si nedávame dostatočný pozor a nemáme podrobné informácie o fungovaní sociálnych sietí. Preto by sme mali byť pri ich používaní naozaj opatrní. „Je potrebné si uvedomiť, že podľa pravidiel najväčších sociálnych sietí a aj internetových vyhľadávačov sú ich prevádzkovatelia oprávnení všetku činnosť užívateľa na sociálnej sieti či vo vyhľadávači zaznamenávať a údaje o nej zhromažďovať. Sociálne siete majú oprávnenie čítať všetky statusy, osobnú komunikáciu v rámci aplikácie (t.j. aj Messenger) a dokonca aj komunikáciu mimo aplikácie, napr. SMS, odpočúvať telefonické hovory, zhromažďovať informácie o videách a fotografiách, na ktorých je daná osoba, sledovať polohu osoby, využívanie služieb,“ hovorí odborníčka na mediálne právo o právomociach prevádzkovateľov sietí.

„Všetky informácie zhromaždené na základe súhlasu (resp. akceptácie) užívateľa má prevádzkovateľ sociálnej siete právo zhromažďovať po celú dobu, počas ktorej ich používa na daný účel (napr. na cielenie reklamy), používať ich a dokonca ich sprístupniť na marketingové účely aj inej spoločnosti. Prevádzkovatelia sú oprávnení získané informácie spoločne prepájať a vytvárať tak o užívateľovi „knižnicu“ veľmi osobných informácií o ňom samotnom, o jeho živote, o tom, s kým sa stýka, čo má a čo nemá rád, a podobne. Všetko, čo užívateľ Facebooku zdieľa, podlieha tomuto režimu. Zrušením účtu na sociálnej sieti sa nezruší aj v minulosti daný súhlas, a teda prevádzkovateľ sociálnej siete je oprávnený aj v budúcnosti informácie použiť, pokiaľ ich použije na účel, na ktorý boli informácie poskytnuté,“ uzavrela tému Miroslava Dobrotková.

autor: Matúš Sedliak
titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.