Music For Relief – keď hviezdy hudobného neba pomáhajú

Keď sa povie slovíčko charita, väčšina ľudí si predstaví rôzne benefičné večierky, kde z času na čas vystúpi aj nejaký ten interpret, len aby sa nepovedalo. To však nie je prípad organizácie Music For Relief, ktorá všetko zobrala z trochu iného konca.

Pokiaľ ste mali dojem, že metalisti a rockeri sú ľudia bez duše, o nič a nikoho sa nestarajú a nevidia si ďalej od nosa, mali by ste na tento nepekný predsudok zabudnúť. Nikdy to tak nebolo, hoci fakt výnimky potvrdzujúcej pravidlo je stále všeobecne platný. V každom prípade, neviete, akí sú títo ľudia, kým s nimi priamo neprichádzate do kontaktu. A rozhodne majú city, pričom im nie je cudzí ani súcit s tými, ktorí potrebujú pomoc najviac.

Aj preto si zrejme americká kapela Linkin Park v roku 2004 povedala dosť, takémuto prístupu odzvonilo a priložili ruku k dielu založením MFR. Nápad pre vznik tejto organizácie prišiel, keď zostava videla následky tsunami v Indickom oceáne.

Ako Music For Relief pomáhajú?

Od počiatku svojho vzniku v roku 2005 sa MFR podarilo vyzbierať až okolo osem miliónov dolárov, ktorými pomohli mnohým preživším katastrof po celom svete, od ľudí postihnutých hurikánom Katrina, cez zemetrasenie v Číne, epidémiu cholery v Zimbabwe, zemetrasenia v Haiti a Japonsku (rok 2010) až po tajfún Haiyan na Filipínach.

Popisok s titulkom – Naša misia – na oficiálnej stránke tejto neziskovej organizácie je v podstate zhrnutá úloha projektu ako pomoc hudobníkov, profesionálov hudobného priemyslu a ich fanúšikov preživším prírodných katastrof a ochrana životného prostredia. Toto praktizujú najmä finančne.

Dave-Farrell-School-visit-with-WFP-Haiti-2011_ Dave Farrell z Linkin Park na návšteve v škole v Haiti_ musicforrelieforg
Dave Farrell (Linkin Park) na návšteve školy na Haiti. Foto: musicforrelief.org

Peňažne sa angažujú napríklad zbierkami prostredníctvom benefičných koncertov, online aukcií a rôznych iných udalostí s multiplatinovými hudobníkmi a celebritami, aby pomohli postaviť nové domovy pre ľudí v núdzi, ale im aj zabezpečiť jedlo a iné veci nevyhnutné pre život.

My ako fanúšikovia zúčastnených kapiel napríklad môžeme pomáhať tým, že si stiahneme z internetu spoplatnené skladby s príslušnou tematikou alebo sa zúčastníme koncertov, konajúcich sa za účelom získania finančnej pomoci pre ľudí, ktorí ju potrebujú. Napríklad po zemetrasení v Haiti Linkin Park vydali pieseň Not Alone a pri Japonsku zase inštrumentálnu skladbu Issho Ni, aby tak nazbierali aspoň nejaký finančný obnos pre obe krajiny zasiahnuté rovnakou fackou od prírody.

Keďže je náplňou ich programov i pomoc prírode ako takej, v rámci posilnenia redukcie klimatických zmien dali vysadiť už takmer jeden a pol milióna stromov.

Kto všetko pomáha?

Pod krídlami MFR nájdete približne osemdesiat svetových hudobníkov z rôznych žánrov, ktorí sa rozhodli priložiť ruku k dielu. Okrem samotných Linkin Park sú ďalšími príkladmi mien AFI, Alice in Chains, Bad Religion, Boston, Celine Dion, Flyleaf, Enrique Iglesias, Incubus, Jay Z, Julien-K, K’Naan, Korn, Lost Prophets, Lupe Fiasco, Maroon 5, Thirty Seconds To Mars, My Chemical Romance, The Offspring, Placebo, Slash či Tegan & Sara a mnohí ďalší.

Spriaznenými dušami organizácie, a teda partnermi, čo robia svetu a ľudstvu podobné služby ako samotná MFR, sú napríklad United Nations Foundation, Save The Children, World Wildlife Fund, ale aj niekoľko ďalších.

Mike-Shinoda-Habitat-Build-New-Orleans-2007_ Mike Shinoda z Linkin Park pomáha pri prestavbe domov_ musicforrelieforg
Foto: musicforrelief.org

Power the World

Linkin Park ale všetko vzali vo veľkom. Nestačilo im pomáhať iba prostredníctvom Music For Relief. Spojili sa s generálnym sekretariátom OSN, aby prostredníctvom ďalšieho projektu Power the World zabezpečili udržateľné energie všade tam, kde sú potrebné, a zatiaľ tam nie sú.

Cieľom tohto bočného projektu dvoch veľkých organizácií je napríklad zabezpečiť solárne svetlá pre ľudí v západnej Afrike a na Haiti, čisté sporáky pre Nepál či solárne kufríky pre Ugandu.

Viac informácií o jednotlivých programoch oboch projektov nájdete na ich oficiálnych stránkach − musicforrelief.org, powertheworld.org, ale aj na Facebooku.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.