Čo ste možno nevedeli o sviatku svätého Valentína

Každoročne vo februári sa oslavuje sviatok, na ktorý sa tešia všetci zamilovaní. Aký je jeho pôvod a ako sa oslavuje vo svete, ste však možno netušili. Jeho pôvod nehľadajte v Amerike, ale v starovekom Ríme.

Ako vznikol?

Sviatok svätého Valentína sa v katolíckej cirkvi začal sláviť už od roku 496. Nahradil pohanské sviatky – Luperkálie, slávené Rimanmi 15. februára. V tento deň obyvatelia večného mesta oslavovali vlčicu, ktorá odchovala bratov Romula A Réma, zakladateľov Ríma.

V tom istom čase prebiehali aj oslavy bohyne Juno, spojené s oslavami ženskej plodnosti a očistami od zla. Pri tejto príležitosti ženy dostávali kvety a boli organizované oslavy, ktoré sa často zvrtli do neriadených orgií. Tieto oslavy boli čoskoro zakázané, no úplne ich nezrušili. Cirkev sviatok posunula o jeden deň skôr a zasvätila ho svätému Valentínovi, ktorý dostal do opatery snúbencov, mladomanželov a zamilovaných.

Svätý Valentín bol kňaz a lekár, žijúci v treťom storočí nášho letopočtu za vlády cisára Claudia. Claudius bol krutovládca, ktorý zakázal sobášenie. Kňaz Valentín sa proti cisárovi vzbúril, mladých milencov pozýval k sebe a sobášil ich potajme.

Islam a Valentín

V mnohých islamských krajinách, najmä v Egypte, je moslimom oslava tohto sviatku zakázaná, keďže nie je v súlade s ich náboženstvom. Konzervatívni moslimovia ho považujú dokonca za nemorálny. Nesúhlasia so sviatkom prevzatým od kresťanov z dôvodu, že je ním mládež navádzaná na predmanželský sex. Niektoré islamské krajiny ho však nepovažujú za nemorálny a dokonca sa ho mnohými komercializačnými ponukami snažia zviditeľniť.

Slovensko

Slovenský červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúznymi oddeleniami organizuje každoročne práve v období sviatku svätého Valentína Valentínsku kvapku krvi, ktorá sa koná v rôznych slovenských mestách a trvá až do prvého jarného dňa.

USA

Američania považujú sviatok sv. Valentína za veľmi dôležitý. Okrem bujarých večierkov a drahých darov sú pre Američanov typické valentínske žiadosti o ruku či svadby. Neoslavujú ho len zaľúbenci, ale aj rodiny a priatelia. Typická je veľká komercializácia – rovnako ako v Európe.

Brazília

V Brazílii tento sviatok neslávia, no jeho obdoba – Deň zamilovaných, pripadá na 12. júna. V tento deň sa slobodné ženy, túžiace po sobáši, zveria soške svätého Antona a nosia ju po celý deň so sebou, aby sa ich želanie stalo skutočnosťou.

Japonsko

V Japonsku je typické obdarovávanie mužov čokoládou. Partnerky čokoládou ukazujú, ako veľmi si cenia svojho partnera. Muži, ktorí boli obdarovaní, svojim partnerkám dar vrátia presne o mesiac – 14. marec je v Japonsku známy ako Biely deň a šťastné Japonky sa teda môžu tešiť na bielu čokoládu.

autorka: Alexandra Bednárová

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.