AIESEC: Dobrovoľník doma, dobrovoľník v zahraničí

AIESEC je globálna, nepolitická a nezisková organizácia, riadená študentmi a čerstvými absolventmi vysokých škôl. Založená bola v roku 1948. Pôvodne mala rozširovať väčšie kultúrne porozumenie a pomáhať jednotlivcom meniť svet. V súčasnosti dáva mladým ľuďom možnosť rozvinúť svoj talent a naučiť sa zodpovednému podnikaniu prostredníctvom zahraničných stáží. Víziou AIESEC je mier a naplnenie ľudského potenciálu.

AIESEC ponúka študentom na výber veľké množstvo zahraničných stáží a startupov v 124 krajinách sveta. Mladí ľudia majú možnosť počas štúdia získať nové poznatky a skúsenosti, spoznať iné kultúry či dokonca zmeniť svet. AIESEC spolupracuje s medzinárodnými spoločnosťami a neziskovými organizáciami a prepája študentov s ich zamestnávateľmi. Má k dispozícii 6 507 otvorených pracovných pozícií, 21 083 dobrovoľníckych pozícií a 6000 príležitostí v rámci AIESEC.

„V prvom rade je potrebné pochopiť, že AIESEC je platforma. To znamená, že v AIESEC sa človek nenaučí len jednu vec, nie je stále na tej istej pozícii. Na začiatku je pridelený do jednej z oblastí, ale neskôr, keď sa začlení a získa prvé skúsenosti, si môže už tím vyberať sám, prípadne môže svoje skúsenosti aplikovať na rolu teamleadera, kde bude mať na starosti nováčikov, akým bol donedávna ešte aj on. Okrem toho už môže kandidovať aj do výkonnej rady, čo je tím, ktorý vedie celú lokálnu pobočku (20 až 30-člennú).

aiesec efjwap
Foto: AIESEC

Ak má dosť veľkú guráž, môže kandidovať na prezidenta lokálnej pobočky, na národnú úroveň (tím, ktorý má na starosti celé AIESEC Slovensko), do tréningového tímu, ktorý pripravuje tréningy na soft skills pre AIESEC Slovensko, môže si vyskúšať AIESEC v inej krajine. Treba sa na to všetko len odhodlať a pracovať na sebe. Každá jedna oblasť v AIESEC (príchodové a odchodové stáže, marketing, financie, komunikácia s firmami, atď.) má svoje špecifiká, ktoré sa človek naučí len v konkrétnej oblasti,“ hovorí Róbert Gróf, ktorý mal v minulosti na starosti financie a zahraničné stáže v rámci nitrianskej pobočky. Tú možno nájsť na ulici Andreja Hlinku 4.

Ako sa dá prihlásiť na stáž v zahraničí?

Pre prihlásenie na stáž v zahraničí treba vyplniť online prihlášku a dohodnúť si krátke informačné stretnutie. Nie je potrebné osobné stretnutie, postačí aj virtuálne. Následne si treba nájsť svojho AIESEC BUDDYHO (člen pobočky, ktorý pomáha uchádzačovi s hľadaním stáže) a vybrať si z ponuky stáží. Pred odchodom na stáž je nutné zaplatiť administratívny poplatok, jeho výška sa odvíja od toho, akú stáž chce študent absolvovať. AIESEC pomáha už pri samotnom procese registrácie, ale aj pri vybavovaní cestovných víz a poistenia. Tí, ktorí chcú mať maximálny pocit istoty, môžu absolvovať aj prípravný seminár pre stážistov. Po príchode na stáž, ale aj počas celého pobytu, študentov podporuje miestna AIESEC BUDDY komunita.

Členstvo v AIESEC

AIESEC ponúka mladým ľuďom príležitosť zúčastňovať sa priamo na dianí v tejto medzinárodnej komunite. Prináša to rôzne výhody, napr. možnosť stretnúť ľudí z rôznych krajín, zlepšiť si svoje komunikačné schopnosti, získať kontakty, naučiť sa pracovať v tíme alebo viesť medzinárodnú konferenciu. Študenti nadobúdajú skúsenosti už počas štúdia a prostredníctvom práce v AIESEC spoznávajú svet okolo seba. „Na začiatku som bol začlenený do tímu, ktorý mal pomáhať slovenským študentom dostať sa na stáž do zahraničia. Po veľkých prehováraniach som sa odhodlal prihlásiť do výkonnej rady našej pobočky. Ja, hanblivý a úplne bez skúseností, ešte stále nováčik, som mal na starosti celú oblasť odchodových stáží, pričom som mal pod sebou troch teamleadrov a dohromady asi pätnásť ľudí. Zrazu som bol zodpovedný za to, aby som našu oblasť zlepšil, aby sme pomohli čo najviac Slovákom dostať sa do zahraničia a aby sme ako pobočka prosperovali. Keď sa na to ale spätne pozriem, ten rok vo výkonnej rade mi úplne zmenil život, moje hodnoty. Už sa nebojím vystupovať pred ľuďmi, naučil som sa riadiť ľudí, mám praktické skúsenosti, nových priateľov a už nie som tým istým človekom, ako predtým,“ opisuje na záver svoje skúsenosti Róbert.

AIESEC_logo

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.