Bloger Roland Vojkovský: Myslím, že moje vzdelanie je adekvátne

Blog Rolanda Vojkovského sa v priebehu jedného roka dostal na tretie miesto v súťaži Bloger roka 2015 v kategórii IT a Inovácie. Základom úspechu bolo zistenie, že na Slovensku neexistuje blog o tom, ako blogovať, a tak sa zrodilo niečo nové. Jeho práca spočíva v tvorbe webstránok, blogov na kľúč, konzultácií prostredníctvom Skypu a v tvorbe článkov obsahujúcich mnohé rady, ktoré sa stávajú alfou a omegou každého úspešného blogera. Mnohí ľudia túžia po blogu, no jedinou prekážkou sú nedostatočné technické znalosti a práve s tým im môže pomôcť blog Rolanda Vojkovského.  

Dlhé roky túžil po finančnej slobode, na čo využíval rôzne zdroje. Ako neplnoletý hral online poker na strýkove meno, kvôli multi level marketingu stratil všetky svoje úspory. Posledným pokusom zárobku peňazí bol predaj komodít na Forexe. Toto všetko stihol už počas štúdia na športovom gymnáziu. Roland Vojkovský v šestnástich rokoch narazil na blogovanie, ktoré je dnes jeho prácou na plný úväzok.

Kde si našiel odhodlanie k ukončeniu štúdia na vysokej škole?

Na internete. (smiech) Pamätám si, ako som bol na škole nespokojný. Chcel som sa venovať svojmu podnikaniu, no stále som sa bál urobiť konečné rozhodnutie. Začal som si hľadať články o tom, či sa na školu vykašlať alebo nie. Tie mi dodali odvahu k tomu, aby som spravil, čo som plánoval.

Pracuješ aj v inej sfére alebo sa tvoje zamestnanie pohybuje len v oblasti blogu?

Všetky moje príjmy súvisia s mojím blogom. Vďačím mu približne za 90 % zákaziek. Tie ostatné prichádzajú cez odporúčania.

Nemáš obavy, keďže je tvoj plat nestály a odvíja sa od záujmu ľudí, že sa dostaneš do finančnej tiesne?

Nemám. Mám našetrené na niekoľko mesiacov života. Dávam si pozor. Navyše som mal zatiaľ to šťastie, že takmer všetci moji klienti boli seriózni ľudia.

foto: Roland Vojkovský
foto: Roland Vojkovský

Prečo si za rady o blogoch neúčtuješ žiadne poplatky?

Drvivú väčšinu z toho, čo viem, som sa naučil z neplatených zdrojov. Veľa mi dalo čítanie zahraničných blogov a rôznych e-bookov. Nechcem byť ten, ktorý si účtuje úplne za všetko. Minimálne každý mesiac publikujem článok, kde zadarmo zdieľam svoje know-how. A ľudia si to cenia. Snažím sa odpovedať aj na otázky v emailoch. Samozrejme, keď mi niekto napíše a chce odo mňa zadarmo odpoveď na 10 komplexných otázok, tak to už možné nie je. Vtedy ho odkážem na konzultácie.

Veríš, že ťa blogovanie dokáže reálne uživiť?

Blogovanie je pre mňa nástroj, ktorým získavam klientov pre moje služby. Už teraz som spokojný s tým, koľko mám práce. Myslím, že jej už bude iba viac. A lepšie platenej. (smiech)

Nastala zmena v tvojom živote po tom, ako si uspel v blogerskej súťaži?

Hm, ani nie. Ale užil som si skvelý večer a vyhral iPad, na ktorom sa výborne čítajú knihy. Počíta sa to ako zmena v živote? (smiech)

blogerroka-2015-8565-1024x681
foto: Roland Vojkovský

Ako dlho ti trvá napísať článok?

Myslíš články na mojom blogu? Tie mi trvali od 5 do 10 hodín. Ale to je len čas, ktorý mi zabralo ich písanie a editovanie. Okrem toho treba pre každý článok napísať e-mail, nájsť vhodné obrázky a urobiť promo na Facebooku. A tiež desiatky maličkostí, ktoré nikoho nezaujímajú. Reálne je za každým mojím článkom 10−15 hodín sústrednej práce.

Kto ťa v tvojom živote najviac motivoval k tejto práci?

Zo Slovákov to bol jednoznačne môj bývalý šéf Ľubo Jurík, ktorý píše blog samsebepan.sk. Zhodou okolností práve počas toho, ako píšem tieto odpovede, som s ním na káve v Chiang Mai (v Thajsku) a pracujeme.

Ponúkaš ľuďom tzv. blog na kľúč. O čo vlastne ide? Majú o to ľudia záujem?

V podstate ide o to, že sa starám o všetky technické veci. Spravím im blog podľa ich predstáv. Moji klienti sa tak môžu naplno sústrediť len na tvorbu obsahu. Záujem o túto službu je celkom slušný, ale v tomto roku ju prestanem poskytovať, pretože vzhľadom na to, koľko to stojí, je s tým príliš veľa práce. Namiesto toho sa chystám ponúkať klasické prezentačné weby.

Koľko času vložíš do tvorby takéhoto blogu?

Ak sa nič neočakávané nestane, tvorba jedného blogu na kľúč mi zaberie 2−3 hodiny. Ak by som s tým nemal skúsenosti, zabralo by mi to niekoľko dní či dokonca týždňov. Okrem toho si s klientom ešte vymením niekoľko emailov, ktoré mi väčšinou zaberú ďalšiu hodinu alebo dve. A potom je v cene ešte 30-minútová konzultácia cez Skype. Takže keď to spočítam, jeden blog mi trvá 5−6 hodín.

roland-vojkovsky-fotka
foto: Roland Vojkovský

Nachádzajú sa v tvojej blízkosti ľudia, ktorí ti neprajú? Ako sa vyrovnávaš s takýmto správaním?

Nie, alebo o tom aspoň neviem. Väčšinou moju prácu ľudia len nechápu. Nerozumejú, ako je možné, že si zarábam cez internet. A hlavne nechápu, ako sa mi môže vyplácať blogovanie. Môj otec sa ma stále pýta, prečo zverejňujem také dobré informácie zadarmo. Zatiaľ som mu nedokázal vysvetliť, že si takto budujem značku.

Akú dobu si potreboval na samoštúdium, vďaka ktorému máš tento blog?

Celý ten proces trval približne dva roky. Počas tohto času som sa neskutočne veľa naučil. Prvý rok som si viac-menej len čítal. Ďalší rok som sa už učil za pochodu. Čo sa týka internetového podnikania a online marketingu, stále sa učím. Pozitívne je, že každým mesiacom sa to lepší.

Myslíš si, že je tvoje vzdelanie adekvátne? Nebojíš sa, že ťa predbehne človek s titulom?

Skvelá otázka. Myslím, že moje vzdelanie je viac než adekvátne. Tým vzdelaním, samozrejme, nemyslím športové gymnázium, ale to, čo viem. Moji klienti sa ma nepýtajú na známky. Ani na to, či som si spravil aspoň bakalára. Oni chcú výsledky. Chcú obsah, ktorý získava návštevníkov, texty, ktoré predávajú, a web, ktorý zaujme. Je im úplne jedno, či mám titul alebo nie.

A nie, nebojím sa, že ma predbehne človek s titulom, lebo zatiaľ, čo tento človek študoval vysokú, ja som budoval svoj blog, ktorý rastie každým mesiacom. Okrem toho som sa mohol vzdelávať len vo veciach, ktoré súvisia s mojou prácou. Na vysokej človek tento luxus nemá a nemôže študovať len to, čo ho baví.

Aké vízie máš do budúcna? Chceš svoje podnikanie ešte viac rozšíriť? 

Hlavnou víziou je začať viac predávať. Na svojom blogu doteraz ponúkam len vytvorenie blogu na kľúč. V najbližšej dobe mám v pláne pripraviť predajné stránky na tvorbu webov, písanie článkov a konzultácie. Nechcem stráviť celý život za počítačom, a preto si pomaly budujem tím ľudí, ktorí mi pomáhajú s podnikaním. Okrem toho chcem ďalej pokračovať v písaní článkov na môj blog. Je to skvelý spôsob, ako si budovať značku a získavať ďalších klientov.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.