Ako podať daňové priznanie?

Čas na podanie daňového priznania sa kráti. Poradíme vám, ako správne postupovať.

Povinnosťou každého občana, ktorý zarobil v minulom roku viac ako 1901,67 eura, je do 31. marca 2017 (piatok) podať daňové priznanie. Tieto príjmy pochádzajú u študentov predovšetkým z brigádnických dohôd, živností alebo z pracovného pomeru. Príjmy, ktoré sa do vyššie uvedenej sumy nerátajú, sú napríklad sociálne štipendium, výživné od rodiča či pôžička. Od podávania daňových priznaní sú oslobodení tí zamestnanci, ktorým zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie.

Daňové priznanie však nemusíte podávať iba vtedy, ak ste vykázali vyššie príjmy, ale môžete si nárokovať aj na získanie daňového preplatku. V potvrdení o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby, konkrétne v riadku 07 (úhrn preddavkov za daň zrazených podľa § 35 zákona), sa uvádza, aký preplatok vám vznikol. Do sumy 5 eur sa však preplatok nevracia.

Kde môžem podať daňové priznanie?

Výhodou pri podávaní priznania je to, že nemusíte nutne cestovať do domovského mesta. Hoci sa touto administratívou zaoberá ten úrad, ktorý sídli v meste trvalého bydliska, daňovník ho môže podať v hociktorom meste, úrad ho následne doručí do mesta, odkiaľ občan pochádza. V Nitre sídli daňový úrad na Damborského 5.

danový úrad NR
foto: otvaracie-hodiny.sk

Druhou možnosťou, ako priznanie doručiť, je odoslať ho poštou.

K daňovému priznaniu nezabudnite doložiť potvrdenia o zdaniteľných príjmoch od všetkých zamestnávateľov, u ktorých ste pracovali počas minulého roka. Prílohy môžu byť fotokópie.

Ak ste v roku 2016 pracovali ako dobrovoľník, a to menej ako 40 hodín, do daňového priznania túto skutočnosť neuvádzate.

Ako na to?

V súčasnosti je mnoho spôsobov, ako priznanie vyplniť. Na webe nájdete niekoľko poskytovateľov, ktorí vám prostredníctvom aplikácie pomôžu s vyplnením tlačív. Samozrejme, za túto službu si musíte zaplatiť. Jednou z možností je aplikácia portálu studentskefinancie.sk

Užitočné weby:
Finančná správa Slovenskej republiky
Študentské financie 
podnikajte.sk 

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.