Andrej Kiska po stretnutí so študentmi UKF: Na mladých ma prekvapuje ich záujem o Mečiarove amnestie. Vnímajú ich ako krivdu, ktorú treba zmeniť

Študenti UKF sa stretli s Andrejom Kiskom. Prezident im počas pútavej hodiny porozprával o svojom živote a názoroch, pričom neobišiel ani kľúčové politické témy ako korupcia, školstvo či extrémizmus.

Stretnutie s najvyšším ústavným činiteľom prilákalo do Auly nevídané množstvo študentov. V prvej časti stretnutia hovoril prezident najmä o svojom živote doma i v Amerike, podnikateľských úspechoch a pádoch a o tom, čo ho viedlo k vstupu do politiky. „Veľmi rád chodím medzi mladých ľudí. Mladí ľudia, to je naša budúcnosť. Tí čo teraz sedia v laviciach budú za desať, dvadsať rokov riadiť našu spoločnosť, a preto veľmi vítam možnosť podiskutovať o tom, ako vidím ja ich, ale hlavne sa ich spýtať, ako vidia oni našu krajinu a čo by bolo potrebné zmeniť,“ uviedol na tlačovom brífingu.

Následne prezident predostrel svoje pohľady na domácu a zahraničnú politiku. „Doba je zložitá a na mnohé otázky nie je ľahké nájsť odpovede, a tak sa snažím vysvetliť ich z môjho pohľadu, ako vnímam domácu či zahraničnú politiku,“ povedal prezident.

IMG_8453
Prezident na návšteve UKF. foto: Matúš Kamenický

Diskusiu uzavreli otázky študentov. Zaujímali ich témy ako zdravotníctvo, školstvo, problémy ústavného súdu, Mečiarove amnestie, ale aj vymenovanie predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána. „Na tejto škole je veľa budúcich pedagógov, takže veľmi rezonovala téma školstva. Ustavične opakujem, že školstvu treba vrátiť vážnosť, pretože sme stratili úctu k vzdelaniu. Nastupujúci učitelia začínajú s veľmi malým platom, jedným z najnižších v rámci absolventov vysokých škôl. Ak sme stratili úctu k vzdelaniu, tak sa nemôžeme čudovať, že ľudia nechcú ísť za učiteľov. To sa musí zásadne zmeniť,“ zhodnotil prezident problémy školstva.

„Sú tu aj budúci sociálni pracovníci, pracovníci z oblasti zdravotníctva, takže sme diskutovali o rómskej problematike i o zdravotníctve. Mrzí ma, že čas bol taký krátky, pretože tých otázok by bolo možno ešte omnoho viac,“ dodal s úsmevom.

Jedna z otázok smerovala aj k problematike takzvaných Mečiarových amnestií. Prezident tvrdí, že záujem mladých ľudí o túto tému je jednou z vecí, ktorá ho príjemne prekvapuje. „Milo ma prekvapuje, ako mladí ľudia citlivo vnímajú Mečiarove amnestie. I keď ide o niečo, čo sa stalo veľmi dávno, sú na to veľmi citliví a vnímajú to ako veľkú krivdu, ktorú treba zmeniť,“ povedal na záver stretnutia s novinármi.

autori: Natália Čerňancová, Monika Radošovská, Matej Ondrišek

titulná foto: Matúš Kamenický

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.