Populárne historické filmy: Ako blízko sú k pravde?

Existuje istý rozdiel medzi historickými filmami a historickými dokumentmi – zatiaľ čo dokumenty podávajú väčšinou len overené informácie bez akéhokoľvek prikrášľovania či iného zasahovania, filmy sa snažia interpretovať dané historické udalosti takým spôsobom, aby zaujali čo najväčší počet ľudí.

 300

Film režiséra Zacka Snydera z roku 2006 opisuje historické udalosti zo starovekého Grécka z roku 479 pred n. l. Ide o jednu z grécko-perzských vojen, konkrétne o bitku pri Termopylách, kde proti obrovskej početnej prevahe Peržanov stálo len 300 Sparťanov, ktorí sa odmietali stať otrokmi. Spartský kráľ Leonidas (Gerard Butler) využil úžinu, v ktorej nebola prevaha Peržanom veľmi užitočná. Vďaka tomu dokázali Sparťania odolávať ich útokom až tri dni.

Tieto udalosti sa podľa historických záznamov naozaj stali. Aj napriek tomu sa však vo filme nachádza hneď niekoľko nepresností a chýb. Napríklad tzv. armáda nesmrteľných je vo filme zobrazená ako armáda nadprirodzených bytostí, monštier. V skutočnosti išlo o elitnú jednotku perzskej armády, kam patrilo asi 10 000 urodzených bojovníkov.

Ďalej sú tu isté nezrovnalosti s postavou Ephialtesa, ktorý zradil Sparťanov a ukázal Peržanom tajnú cestu, vďaka čomu mohli spartské vojsko obkľúčiť. Vo filme je Ephialtes fyzicky postihnutý Sparťan, ktorý sa chcel stať vojakom tak ako jeho otec. Pre jeho postihnutie ho ale Leonidas odmietol, a tak ho Ephialtes z pomsty zradil. V skutočnosti ale žiadne záznamy o jeho prípadnom postihnutí neexistujú a zrada bola uskutočnená za vidinou veľkej odmeny od perzského kráľa Xerxesa. Okrem toho nebol Ephialtes Sparťan – pochádzal z Mélidy. Zaujímavosťou je, že jeho meno odvtedy v gréčtine znamená nočná mora. Ďalším bodom úrazu je oblečenie spartských vojakov – vo filme sú polonahí s červeným plášťom a koženými slipmi, pripomínajú skôr superhrdinov. V skutočnosti nosievali ťažké, niekoľkokilové železné brnenie.

300_flickr
Foto: flickr.com

Tento film je obohatený množstvom filmových efektov a spomalených záberov na dramatizáciu deja a upútanie pozornosti diváka. Musíme však aj zopár vecí vyzdvihnúť, napríklad zobrazenie postavenia žien v starovekej Sparte, kde si ich naozaj vážili, pretože boli matkami pravých spartských bojovníkov. Presne zobrazený bol aj životný cieľ a filozofia Sparťanov – odmalička boli vychovávaní pre vojnu.

Mária Antoinetta

Vo filme z roku 2006, ktorý režírovala Sofia Coppola, si v úlohe Márie Antoinetty zahrala Kirsten Dunst. Snímka zobrazuje život mladej rakúskej princeznej, dcéry Márie Terézie, ktorá sa stala manželkou Ľudovíta XVI. a zároveň novou kráľovnou Francúzska. V novom a neznámom prostredí sa cíti osamelá a okrem toho sa musí prispôsobovať versaillskej etikete, ktorá jej dovtedy bola cudzia.

Historické filmy a fakty
Foto: flickr.com

Tento film je natočený podľa biografie Marie Antoinette: The Journey od Antonie Fraser. Sú v ňom veľmi dobre popísané niektoré skutočnosti, ako napríklad život vo Versailles a to, ako ťažko si na všetky tieto zmeny musela mladá kráľovná zvykať. Jednotlivé ceremónie, ako bolo ranné obliekanie Márie Antoinetty niekoľkými dámami a takmer žiadne súkromie, sú zobrazené podľa skutočnosti. Dokonca aj problémy, keď sa jej s kráľom nedarilo počať dieťa, boli skutočné. Aj románik, ktorý mala so švédskym grófom Fersenom, je podľa mnohých historikov s veľkou pravdepodobnosťou pravdivý.

Čo môžeme považovať za čiastočnú chybu vo filme, je zobrazenie nehorázneho utrácania kráľovnej, akoby bola jediná, čo si tak počínala. Áno, utrácala veľké množstvo peňazí, ale určite nebola jediná. V tom čase takým spôsobom utrácali v podstate všetci tí, ktorí obývali palác vo Versailles. Ďalej je tu nezrovnalosť s jej potomstvom: Mária Antoinetta nemala len dve deti, ako je to vo filme, ale tri. Inak ale môžeme tento film považovať za jeden z tých, ktoré sa čo najviac snažia priblížiť k pravde.

autorka: Sofia Prétorová 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.