Hudobníci sa voči nelegálnemu sťahovaniu bránia, tvorcovia filmov pokračovania netočia

Nemajú pásku cez oko, papagája na pleci ani loď, ale predsa svojím spôsobom okrádajú. Balansujú na hrane zákonov, obzvlášť tých o duševnom vlastníctve. S obľubou porušujú aj autorské práva.

Možno už viete, o kom je reč. Ak však nie, potom si to pre istotu povedzme. Ide o tých z nás, ktorí sa plavia v internetových vodách a nelegálne sťahujú hudbu, seriály či filmy. V podstate by sa dalo povedať, že takéto niečo je novodobým pirátstvom. Rovnako však spôsobuje škody ako to pôvodné.

Čo spôsobíte sťahovaním pesničiek?

,,Ó, milujem ilegálne sťahovanie! Prinieslo nám znalosti, umožnilo nám ísť na turné. Kde decká nemajú peniaze na kúpu hudby, stiahnu si ju a to pomáha šíriť posolstvá.“ Toto je jeden z názorov na nelegálne sťahovanie, ktorý vyslovil Synyster Gates, gitarista Avenged Sevenfold, v rozhovore pre MTV Asia. No nie každý sa na pirátstvo pozerá práve takýmto spôsobom. Niektorí interpreti sa na ilegálne sťahovanie hnevajú, nevnímajú ho ako dobrú propagáciu, a pokiaľ je možné, mnohokrát za to ľudí nejakým spôsobom trestajú.

Neraz sa stáva, že niektoré kapely ilegálne sťahovanie svojich skladieb začali riešiť radikálnym spôsobom, a to tak, že si začali dávať pozor na to, aby sa vôbec neobjavili na internete. Ide však len o niekoľko prípadov, keďže, povedzme si úprimne, v dnešnej dobe je také niečo takmer nemožné.

Zo strany fanúšikov však nebýva fér, ak sa snažia dostať k albumom ešte skôr, než vyjdú, a neraz to v tomto smere aj vyhrajú. Stačí, ak sa nájde šikovný jedinec, ktorý sa niekam nabúra, získa nový materiál kapely a zavesí ho na internet. Niečo v tomto zmysle sa stalo pred niekoľkými rokmi kapele Linkin Park, keď sa len deň pred uverejnením albumu všetky piesne z neho ocitli na YouTube. Kto bol dosť rýchly, počul ich. Kto nie, ten mal smolu, lebo postupne tieto videá mizli.

hudba_ zdroj pixabaycom
foto: pixabay.com

Vďaka nedočkavým ,,dobrákom“ skupiny prichádzajú o moment prekvapenia, kedy nás vedia potešiť novými skladbami, ktoré sú buď na podobný štýl ako staré, alebo úplne nové. Keď sa k nim dostaneme skôr, potom to už nie je ono, a často sa stáva, že predajnosť nahrávok je veľmi nízka, zoskupenie takmer nič nezarobí alebo dokonca prerobí. No pokiaľ ide o niečo kvalitné, verní fanúšikovia a zberatelia napriek tomu investujú do kúpy originálneho albumu, alebo si ho aspoň zaplatia na Spotify či na inej podobnej stránke. Ale stále existujú poctivci, ktorí hudbu počúvajú len takýmto spôsobom, prípadne na YouTube, z čoho má kapela aspoň niečo.

Čo spôsobíte sťahovaním filmov a seriálov?

Sledovanosť sa počíta iba cez oficiálne zdroje, a teda cez televízie či rôzne služby, pomocou ktorých je možné legálne sledovať filmy a seriály aj na internete. Avšak ak si ich len pirátsky sťahujete, nikto sledovanosť nezmeria. A vy ste potom možno prekvapení, prečo vám zrušili obľúbený seriál, keď vám tak veľa ľudí hovorilo, že ho sleduje.

Práve zrušenia seriálov alebo pozastavenie natáčania ďalších dielov môžu byť dôsledkom ich nelegálneho sledovania, lebo nikto nikdy nezistí, koľko ľudí si ich pozrelo nelegálne. Nepokračovanie môže byť však spôsobené nielen týmto, ale aj faktom, že spoločnosti, ktoré za nimi stoja, jednoducho nemajú peniaze na zaplatenie hercov či štúdia.

titulka_ zdroj pixabaycom
foto: pixabay.com

Okrem tvorcov a režisérov takýmto spôsobom však ľudia oberajú o prácu veľakrát i hercov. Potom sa ľahko môže stať, že známe postavy z úspešných filmov nakoniec skončia v druhotriednom sitkome, vysielanom po nociach na málo známej stanici.

Už ani pre osobnú potrebu

Ešte pred pár rokmi to bolo tak, že hoci bolo sťahovanie hudby i filmov z internetu nelegálne, bolo ospravedlniteľné, pokiaľ dotyčný všetko sťahoval iba pre osobné potreby a nešíril materiály ďalej. I toto obmedzenie sa však vzťahovalo len na určité množstvo, ktoré sa neoplatilo prekročiť, lebo ak sa na to prišlo, mohli ste skončiť vo väzení. Trest hrozil aj v prípade šírenia stiahnutých údajov. Dnes už však nie je možné ani takéto sťahovanie. Do väzenia môžete ísť hoci i za jedinú skladbu, ktorú ste si ukradli do počítača alebo mobilu.

Nakoniec od januára minulého roka u nás tiež platí autorský zákon, podľa ktorého ak ste niečo stiahli bez povolenia tvorcu, urobili ste to ilegálne a budete za to potrestaní. Takéto niečo však neplatí iba pre hudbu a filmy, ale aj pre počítačové hry. Takže okrem milovníkov filmov a hudby dostali takýmto spôsobom po prstoch i hráči.

V konečnom dôsledku ale vláda nikdy nebude mať šancu ustrážiť všetko a všetkých, a preto úplne odstrániť nelegálne sťahovanie je v podstate nemožné. Možno z času na čas niekoho chytia, ak sťahuje v príliš veľkých množstvách a často dokonca nelegálne získané materiály šíri ďalej. To je už ale kráčanie po príliš tenkom ľade.

Legálne spôsoby počúvania či pozerania skoro zdarma

Aj napriek všetkým nepriaznivým informáciám, ktoré sme uviedli vyššie, nemusíte sa obávať, že nebudete počuť nový album obľúbenej kapely medzi prvými, ak si ho nekúpite v obchode, alebo že neuvidíte novú časť najobľúbenejšieho seriálu. Na počúvanie hudby zdarma, či skôr takmer zdarma existujú rôzne aplikácie, ako je napríklad Spotify. Pravda, aj tu si občas za niečo navyše musíte zaplatiť, ale pokiaľ ste skromní a stačí vám ku šťastiu málo, potešíte sa aj tomuto.

Na podobnom princípe, ale so seriálmi a filmami funguje Netflix. Hoci to trvalo dlho, už ho máme aj u nás, aj keď nie je bežnou súčasťou balíčka s televíznymi programami. Avšak kto hľadá, nájde. Žiaľ, táto služba nie je v našej krajine taká bohatá na seriály ako v USA.

Služby podobné Netflixu, ale takisto za malý poplatok sú Voyo, HBO GO či Alza Premium.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.