Slovami Giovanniho Boccaccia, celý svet a všetko v ňom je krásne, ale ten najkrajší svet je žena

Ženy, matky, sestry, kamarátky. Vám patrí sviatok, ktorý oslavujeme 8. marca, a to Medzinárodný deň žien. Mnohým pri zmienke o ňom napadnú asociácie ako socialistický prežitok, karafiáty alebo politická propaganda. Tento sviatok má ale oveľa hlbší význam a stojí za to si ho pripomenúť. Veď ani dnes nie je rovnoprávne postavenie žien vo svete samozrejmosťou.

Zvyk z obdobia socializmu, kedy bolo slávenie tohto sviatku povinné. Kultúrne domy plné dám, ktoré s nadšením prijímajú malú pozornosť od našich politikov. Deň ako každý iný či potláčanie tohto sviatku do úzadia. Žiaľ, aj takto sa dnes viacerí pozerajú na MDŽ. Ale aká je skutočná podstata tohto sviatku?

Medzinárodný deň žien pripadá každý rok na 8. marca a je medzinárodne uznávaným sviatkom, ktorý ustanovila OSN na pamiatku výročia štrajku 40 000 newyorských krajčírok z roku 1908. Tieto ženy bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, protestovali proti nízkym mzdám i zlým pracovným podmienkam.

Demonštrácie žien sa odohrávali na prelome 19. a 20. storočia v čase industriálneho rozmachu na popud Socialistickej strany Spojených štátov. V tom čase prišla prvá vlna feminizmu, ktorá sa spájala so zápasom o politické práva žien. Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v roku 1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Clara Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu.

Viacero podôb, viacero ideí

Dátum 8. marec sa ako Medzinárodný deň žien ustálil až po prvej svetovej vojne, a to najmä pod vplyvom veľkej demonštrácie za práva žien v Petrohrade v roku 1917, ktorá sa konala podľa juliánskeho kalendára v poslednú februárovú nedeľu, čo sa rovná 8. marcu gregoriánskeho kalendára. Sviatok sa rýchlo rozšíril, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickú socialistickú obdobu Dňa matiek. Pred prvou svetovou vojnou si ženy vytýčili tieto požiadavky: volebné právo, osemhodinový pracovný čas a zlepšenie špeciálneho zákonodarstva.

V Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku sa prvý MDŽ konal už v roku 1911. V obsahu sviatku sa odrazili aj tragické udalosti, keď pri požiari továrne Triangle Shirtwaist Factory v New Yorku zahynulo 140 žien. Na základe tohto nešťastia zintenzívnilo ženské hnutie tlak na zlepšenie pracovných aj platových podmienok žien a udalosť mala významný dopad na pracovnú legislatívu USA.

women-654133_1280
foto: pixabay.com

V roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj. Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, no po nej opätovne obnovený.

Možno málokto tuší, aký je skutočný pôvod tohto sviatku. Jedno je však jasné – ženy si zaslúžia náš obdiv a uznanie. V minulosti nemali žiadne práva a boli považované za majetok mužov, museli sa starať o deti, domácnosť, statok, kým ich manželia a synovia, ktorí sa už často ani nevrátili, bojovali na fronte. Dlhé roky ani nemohli vyjadriť vlastný názor, pretože nebol rovný tomu mužskému.

Povedzme ďakujem

Situácia však ani dnes nie je zďaleka ideálna. Ženy v mnohých krajinách nemajú svoje práva, sú utláčané a nevyhnú sa ani namáhavej fyzickej práci. Napriek vyspelosti a uvedomelosti súčasnej doby má aj Slovensko ešte čo vylepšovať. Rozdielne platové podmienky, prevaha mužov na vedúcich pozíciách, ale aj domáce násilie patria medzi problémy, ktoré dnes trápia mnohé ženy. Preto nezabúdajme na záverečnú myšlienku z kultového filmu Púštny kvet: „Pre dobro nás pomôžte zmeniť, čo to znamená byť ženou.“

Hovorí sa, že ženy dokážu robiť viac vecí naraz, a je to pravda. Zvládajú svoje zamestnanie, domáce práce, starostlivosť o deti, voľnočasové aktivity, a to často bez akéhokoľvek prejavu únavy. Ženy si nikdy neberú dovolenku od svojich povinností, až máme dojem, akoby boli na baterky.

Nazývame ich nežným pohlavím a pritom sú neraz oveľa silnejšie, odolnejšie a prekypujú množstvom láskyplného citu. Milé ženy, milé dievčatá, vedzte, že si vás veľmi vážime a za všetko vám ďakujeme. A nech má každý akýkoľvek postoj k sviatku MDŽ, prejavme počas neho úctu všetkým ženám, ktorú si každá naozaj zaslúži. Nerobme to však len v tento deň, ale celý rok. Poďakujme svojim mamám, sestrám, kamarátkam – za všetko, čo pre vás robia.

titulná foto: pixabay.com

autori: Liliana Petrová, Matúš Sedliak

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.