V hlavnej úlohe DOBRO

Druhú polovicu divadelnej sezóny odštartovalo Divadlo Andreja Bagara premiérou Dobro − hrou z pera známeho spisovateľa a dramatika Laca Keratu.

V réžii Svetozára Sprušanského divadlo predstavilo príbeh plný trpkého humoru, tragiky aj irónie. Hra vznikla na objednávku nitrianskeho divadla. Groteska zachytáva provokatívne, drsne a vtipne život obyčajného človeka, ktorý sa snaží uspieť vo svete plnom dravcov a špekulantov.

Dej sa odohráva prostredníctvom hlavného hrdinu Dobroslava, všedného človeka, ktorý v ničom nevyniká a je súčasťou masy. Avšak má sa z neho stať chtiac-nechtiac tvár Európy, politik, ba dokonca premiér. On je však človek s dobrým srdcom, ktorý sa so svojou úprimnosťou snaží otvárať srdcia ľuďom, bohužiaľ sa jeho snaha míňa účinku. Za nepríjemných okolností sa premieňa z obyčajného človeka na politickú celebritu.

Dobro_DAB
V úlohe Dobroslava sa predstavil Jakub Rybárik. Foto: DAB

Rodinu si nevyberáme

V inscenácii sa predstavili Jakub Rybárik, Daniela Kuffelová, Gabriela Dolná, Marcel Ochránek, Barbora Andrešičová, Juraj Ďuriš a Marián Viskup. Postavy nám znázorňujú to, čo dnes všetci žijeme. Matka svojho milovaného syna dusí, sestra zase využíva. Dobroslavov kamarát je namočený v špinavých hrách. Keď hľadá svoju lásku, stretáva len čudné ženy. Práve preto Dobroslav bojuje s neľútostnými bojmi, naplnenými nevraživosťou až do konca.

Ladislav Kerata sa vracia do divadla ako dramatik po dvadsiatich rokoch. Jeho groteskná mozaika nám ponúka pohľad na dobrého človeka ako na nepriebojného bezmocného slabocha. Výnimočný humor sa prepája so skvelými hereckými výkonmi. Inscenácia Dobro reflektuje s nadhľadom aktuálne témy, ktoré hýbu dnešným svetom. Autor umožňuje divákovi, aby o problémoch, v ktorých žijeme, rozmýšľal.

Hra je súčasťou aktuálnej monotematickej divadelnej sezóny Made in Slovakia, v rámci ktorej divadlo uvádza pôvodné a súčasné dramatické texty slovenských autorov 20. a 21. storočia. Divadelná hra Dobro ma veľmi zaujímavú a príťažlivú formu. Výpoveď hry je veľmi nadčasová a aktuálna. Preto nitrianskej dramaturgii možno iba zatlieskať a nenechať si ujsť príležitosť vidieť toto jedinečné dielo z pera slovenského spisovateľa v Divadle Andreja Bagara.

Program divadla nájdete tu.

autorka: Denisa Badalová
titulná foto: DAB

logo-dab

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.