Free Shop: Obchod zdarma, ktorý dáva druhú šancu nevyužitým veciam

Predposlednú marcovú stredu sa televízna miestnosť na ŠD Zobor rozrástla o Free Shop základňu. Ide o novú bezpeňažnú platformu, ktorej cieľom je recyklovanie nepotrebných predmetov a zníženie zbytočného plytvania vecami okolo nás. 

Celá táto aktivita stojí na princípe vymieňania si nepotrebných vecí. Ak vo svojej skrini máte niečo, čo ste už dlho nepoužili, môžete to vďaka tejto myšlienke posunúť ďalej. Stačí, ak vec prinesiete do Free Shopu, kde si nájde nového majiteľa. Ak však patríte k tým obyvateľom internátu, ktorým stále čosi chýba, môžete ísť skúsiť pohľadať práve do televíznej miestnosti.

17458270_1395078047223000_8330699982749502400_n
Môžeme tu nájsť mnoho zaujímavých a užitočných vecí. Foto: autori projektu

Každý, kto chce svojou troškou podporiť túto aktivitu, musí zájsť na vrátnicu, kde mu výmenou za ubytovací preukaz poskytnú kľúče od TV miestnosti. Prístup do Free Shopu však nie je určený len pre obyvateľov študentského domova. Neubytovaní si môžu zohnať preukaz od študentov z ŠD Zobor, napríklad tých, ktorí často postávajú pred budovou internátu. V ich sprievode sa do Free Shopu dostane každý. Ak by to náhodou nevyšlo, na komunitnej FB stránke Free Shop – Obchod Zdarma na Zobore sa nachádza kontakt na autorku projektu, ktorá návštevníkom ochotne pomôže.

Autori projektu

Za celým projektom stojí študentka 5. ročníka kulturológie Katarína Zimová. Ide o jej nápad, pričom realizácia Free Shopu je zároveň aj aplikačnou časťou jej diplomovej práce. Inšpiráciou pre ňu boli podobne orientované projekty, s ktorými sa stretla počas stopárskych výprav v Nórsku či Rumunsku. Pri organizačnej práci Kataríne pomáha ďalší študent, politológ Daniel Bugyík, ktorému sa tento nápad zapáčil.

17342543_1395080583889413_7916077291938429609_n
Katarína Zimová a Daniel Bugyík. Foto: autori projektu

Hlavným dôvodom pre založenie Free Shopu je stále pretrvávajúce nadmerné plytvanie vecami. „Módny priemysel je druhým najšpinavším v celosvetovom meradle, hneď po tom ropnom. Pričom bežný, konzumne orientovaný spotrebiteľ si ani neuvedomuje environmentálne dôsledky svojho správania v rýchlom spotrebnom živote, ktorý si volí. Preto chceme ľudí vzdelávať k recyklácii a cirkulácii použitých, avšak stále dobrých komodít z druhej ruky,“ ozrejmuje svoju motiváciu Katarína.

Reakcie okolia

Svoju fanúšikovskú základňu si projekt získal okamžite. „Reakcie sú veľmi pozitívne, z radov študentov i od ľudí zvonku – našich kamarátov a známych. Dokonca aj vrátničkám sa projekt páči a stále sa chodia na nás pozerať,“ hovorí nadšene Katarína.

Popri samotnej činnosti tejto bezpeňažnej platformy sa vo Free Shope usporadúvajú rôzne zaujímavé podujatia. Minulý utorok sa v ňom napríklad uskutočnili mrkvové hody a pred týždňom návštevníci mohli ochutnať ovocné a zeleninové smoothies. Tieto sprievodné akcie plánujú tvorcovia organizovať pravidelne, aspoň raz do týždňa.

17757190_1408371429226995_1548005292652089046_n
Mixovanie smoothies prebiehalo v dobrej nálade. Foto: autori projektu

A čo bude s Free Shopom, keď autorka projektu doštuduje? Katarína sa o zánik zaujímavého recyklačného projektu nebojí. „Život tohto organizmu bude po našom odchode závisieť od iných študentov. Už teraz sa nám hlásilo niekoľko nadšencov, ktorí by sa o Free Shop chceli starať budúci rok. Preto verím, že pretrvá aj naďalej.“ 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.